View Single Post
  #19481 (permalink)  
Vechi 24 oct 2014, 18:59:04
dorutza's Avatar
dorutza dorutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
ce repede trece timpul.
eu am visat ca alaptam o bebelusa , dar nu era a mea, cica, haha

si la noi e ploaie, dar ieri am prins putin soare, si am mers la pli,bare, apoi seara cu tati am mers. si uf am mancat o felie de piza, cu ananans si sunca. bleah. ce rau mi-a cazut la stomac. nu mancasem de mult. sau nus tiu. ca tot aveam niste arsuri mama mia. la sala am stat 70 de min. aveam si eu energie, si dispozitie. si cand ajung acasa, scandal de la sot, sa nu mai plec, ca l-a enervat thomas la maxim
cand il apuca nervii pe sot, nu ma pot inteelge cu el. si se enevreaza mai ales din vauza lui thomas. eu cred ca glicemia de la pizza i s-a urcat la cap. asa afce de la chestii dulci, sau fainoase.
sper sa fie azi mai calm, sa merg, ca deja trece sapt, si abia am mers de 2 ori la sport.
macar sa gaseasca ceva sa fixeze cutia de la kinetc. ca nu [pot face sport dupa el. daca nu are o chestie la nivelul meu. sus.
poate fac dupa youtube..
ce tampenie am putut auzi. una de la un grup., ca ficasa avea intarziere de vorbit( la un an jumate???)
si i-a dat doc niste suplimente si gata a inceput sa vb ceva... ce aberatie
pt ca multi copii vb pe al 2 3 ani.nu inseama ca sunt retardati
sau alta zicea ca fiul ei are intarzieri motorii, neurologice, ca nu ii aduce ce il intreaba..
pai, daca nu l-a invatat, sau aduce ce vrea el
eu am obs la thomas. care cuvinte le aude zilnic, le stie, il intreb si aduce. si-a adus un pampers curat, tocmai din alta camera, si pe intuneric. iar ala murdar pus la gunoi. dar daca ii cer, aduc iepurasul nu stie. ca nu am facut de astea zilnic cu el.
si credeti ca nus tie, ce inseama pune jucariile in cutie? dar nu vrea. aseara vb intre noi, sa strangem jucariile, si il vad pe thomas, ca deja punea. i-am zis bravo., l-am felciitat. deci stie el smecherasul mai multe decat cred eu.
dar cu vorbitul asta e, fiecare in ritmul lui.
asa cum ai zice ca daca un copil nu merge la 10 luni are probleme.. pff. ce oameni
si eu sunt de parere ca Razvi meu are intarziere la unele chestii (prin comparatie cu David cel putin) dar nu inseamna ca e retardat...
se poate ca dupa o tura de vitamine copilul sa faca ceva nou, ori in ale vorbitului ori altele.. am observat si eu asta

i-am facut lui David un dovlecel mic crosetat, a fost foarte incantat de el.
am fost serbare la gradi azi, imi place la gradi asta ca serbarile sunt altfel, ne adunam parintii si copiii si facem totul impreuna.. azi am facut salata de fructe, de legume, am spart nuci, am facut must intr-o oala, copiii au fost incantati sa zdrobeasca strugurii, am cantat si am dansat in cerc, iar apoi am stat la ospat cu salatele, prajiturile de casa, sucuri- limonada si fres-uri, copiii s-au mai jucat putin si apoi acasa..
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui dorutza:
meapasarica (24 oct 2014), rainbow (28 oct 2014)