View Single Post
  #1983 (permalink)  
Vechi 06 nov 2011, 05:26:11
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Sand - de la mare...la mic in 6 luni de neuitat. :)

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns,iarta/ma ca ti/am rapit din timpul alocat temelor.
Ideea in sine de vegetarianism mi se pare interesanta ...sa avem grija ce mancam,printre altele.
E cam dur vegetarianismul 100%,ai dreptate.Am o cunostinta,un domn la 79 de ani care e adeptul hranei vii...
Acum cateva minute am vorbit cu o prietena,trista,saraca,se pare ca tb sa se opereze la ambii sani/nu stie inca daca e cancer......
Dar nu vreau sa te intristez.Inca nu m/am luat de sportul de seara.Daca mortii au mancat azi prin mine mai mult,acum imi comunica ca vor sa arda caloriile.Ciao!
Vezi de treaba ca nu mi-ai rapit nici un timp. Daca nu voiam, nu scriam...mi-a facut placere.

Despre vegetarianism pot sa-ti spun ca adeptii lui traiesc mai mult, sufera de mai putine boli, mai ales cardio-vasculare, mai putine cazuri de obezitate, stau bine la nutritie desi nu e usor sa le balansezi pe proteine, au pielea mai fara pete, ten mai tanar insa...toate astea nu datorita musai numai si numai alimentatiei. Sunt mai multi factori aici, majoritatea vegetarienilor sunt cu mult mai preocupati de sanatatea lor per total fata de restul populatiei. Din cauza asta fac si mai mult sport (dovada tipul de care zici), sportul elibereaza niste compusi chimici care dau starea de relaxare mentala de dupa si secreta niste produsi in creier care te fac sa te destinzi etc. Pe partea cealalta, aportul de grasimi din carne ajuta si ei la serotonina, responsabila de starea de relaxare de mai sus. Nu stiu ce alti compusi din carne dau mai multa energie...de aici parte din vegetarieni sunt mai...linistiti, au si pulsul mai mic etc. Ma rog...parerile sunt impartite in sensul ca nu e suficient sa te transformi brusc in nemancator de carne si gata, tre' sa fie mai multi factori (sport, dormit ca lumea, nefumat, mancat usor nu mult, mai usurel cu zaharul etc.) la mijloc si in cazul vegetarienilor...sunt toti respectati.

Imi pare rau pentru prietena ta, in momente de genul asta tre' sa fii langa ea. Ce sa faci, asta e viata, mereu si cu chestii neasteptate si triste prin ea. Cand ma gandesc ca la 30 si un pic de ani abia e spre inceputul vietii...mai are zeci de ani sa tot experimenteze cu diferite chestii neplacute...Asta este, alterneaza gri cu roz, nu poa' sa fie totul roz, asa e lumea asta cu umbre si lumini ca vrem sau nu...nu avem ce face. Depinde doar de reactiile noastre la nenorociri si atat.

Mortii sa arda calorii?Tare asta.
...
Mi-am respectat perfect meniul azi, ura! Am facut si mers intens 55 de minute, am si dormit de dupa-amiaza, mi-am terminat si eseul ala...gata, acum pot sa ma destind in liniste....si o zi relaxanta maine.