Subiect: Cafea la filtru
View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 12 iun 2012, 12:44:46
laurra's Avatar
laurra laurra este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: braila, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Usor hipocalorica
Date: 164cm, 101.1kg
Mesaje: 2.796
Aprecieri acordate: 443
Am fost apreciat(a) de 398 ori in 271 mesaje
Implicit Re: Cafea la filtru

Citat:
Anterior postat de Slabuta Vezi mesajul
Vreau sa fac o cafea buna la filtru. Nu prea am experienta cu "dozajul". Este o cafea arabica.
Cate lingurite se pun la o cana de cafea?
Daca cunoasteti trecuri prin care se poate obtine o cafea cat mai buna, le astept cu mare drag.

Nu beau cafea curata, o amestec de obicei cu lapte, lapte de migdale sau cocos (cum este aici Milkshake de cafea si cocos - Slabute.ro), dar vreau ca "baza" sa fie cat mai buna, cu aroma si gust cat mai pronuntate.
Eu zic din proprie experienta ca un rol important il are apa.Intoddeauna cafeaua pe care o face nasii mei este mai buna decat a mea(nu bem aceeasi apa) indiferent de firma.
Aveam si eu filtru dar mi s-a stricat(cadou de nunta)Eu pun 2 lingurite la 250 ml apa si 1 de zahar (cand mancam zahar).Acum o fac asa:2 lingurite de cafea la 350 ml apa clocotita o amestec si o las sa se raceasca ,nu o mai pun pe foc.
__________________
Controlul carbohidraților
laurra, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1233 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat