View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 15 mar 2010, 14:20:20
OitaVesela's Avatar
OitaVesela OitaVesela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Chiar aveam cateva intrebari de pus pentru tine, dar erau mai mult legate de sport. Se poate face si un subiect pentru asta?

O sa dau eu exemple, cu mentiunea ca unele restrictii le am din cauza alergiilor alimentare si m-am hotarat sa mananc cum trebuie si pentru starea pielii mele nu numai pentru slabit.
Eu am renuntat la carne in afara de peste si fructe de mare ( mananc doar daca mai trimite bunica de la tara cate o pasare ca stiu ca a fost crescuta cum trebuie si nu indopata cu prostii).
Nu mai mananc nimic prajit, doar gratar, la aburi sau fiert ( si fiertul incerc sa il evit pe cat posibil).
Cu albumina nu ma impac prea bine si mananc ou fiert doar de 2 ori pe luna si cat mai putin ou in alte retete.
Nu prea mananc fainoase, daca vreau ceva de genul branza+paine, pun branzica pe o felie de cereale.
Uleiul il evit, nu pun ulei in salate si daca e musai in vreun preparat pun doar putin.
Imi fac sucuri de fructe acasa daca am pofta, nu consum carbogazoase, alcool destul de rar.
Un dulce imi permit pe saptamana, dar si atunci incerc sa fie cat mai scazut in calorii.
La zaharul din cafeaua de dimineata nu pot sa renunt ca altfel nu pot sa o beau si fara cafea nu fac nimic toata ziua.
Nu mananc salamuri, sunci, carnati, alimente procesate pana la refuz.
Cartofi prajiti nici vorba, nici macar piure sau natur, doar daca e nevoie de un cartof la o oala mare de mancare.
Chipsuri, biscuitei, floricele adio.
Am zis ca o sa incerc sa mananc putin mai iute poate are un efect pozitiv pentru metabolismul meu si asa lenes.
Ma axez pe legume si un fruct pe zi de regula, nu combin orez cu carne de exemplu, orezul daca e doar cu legume si destul de rar.
Daca am vreo pofta de ceva ce vad prin oras am ajuns la concluzia ca mai bine fac eu acasa ca stiu ca e mai sanatos.
Nu calc prin fast fooduri doar daca imi iau o apa plata sau o cafea.
Incerc sa mananc cat mai proaspat, cat mai putin gatit.
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat