View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 23 apr 2010, 15:42:35
LicuriciColorat's Avatar
LicuriciColorat LicuriciColorat este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Deprimarea ma ataca incetul cu incetul

Citat:
Anterior postat de simpatica 81 Vezi mesajul
Buna ziua la toate

Sunt noua pe forum .Dar sunt si foarte trista.Nu reusesc deloc sa ma simt bine in pielea mea..bine,o piele care strange cam 70 de kg,la o inaltime de 1.64cm.E groaznic sa te lupti ca mine de atat timp cu kg si ele sa invinga mai mereu.Am acum 29 de ani.In ultimii 14 ani,nu am avut oscilatii mari de greutate,adika in liceu aveam cam 64 kg...cel mai mult am..cat am acum.Am mai castigat batalii,acum 3 ani aveam 62 kg..
Nu sunt o fire sedentara,dimpotriva..ma duc la sala de 3-4 ori pe saptamana...dar efectiv nu reusesc decat sa raman la cele 70 de kg ale mele si in depresia ce ma cuprinde ma refugiez intr-o pizaz..sau paste...Am nevoie de incurajari/..sa stiu ca nu sunt singura.Sotul meu zice ca ma ajuta sia re momente cand ma incurajeaza dar nu vad nici un ajutor cand vine acasa cu junk food si mananca fara retineri..Of..

Buna si bine ai venit.Ai nimerit foarte bine,noi suntem aici pt a ne sustine una pe alta.Si eu merg la sala de mult(1 an si 8 luni) si in primul an am oscilat,nu am prea slabit dar nici nu m-am ingrasat,in septembrie anul trecut am slabit dar nu destul,asa ca iata-ma aici,gata de atac,cu multa rabdare.
Da-mi voie sa iti comunic mai departe ce am aflat eu de pe site-ul asta minunat+ceea ce cred eu ca e bine intr-o dieta:
-spune NU infometarii
-toate mai gresim dar recuperam prin sport
-sportul e foarte important(mai ales cel de tip cardio)
-o alimentatie sanatoasa,echilibrata si stabila(adica 3 mese si 2 gustari)
-trebuie sa te hotarasti asupra unei diete care sa iti convina(sa se adapteze programului tau,sa mananci si ce iti place,sa renunti la dulciuri,prajeli,alimentate care sunt bombe calorice,sucuri,alimente sarate)
-o alimentatie sanatoasa consta in:carne slaba:pui,curcan si peste la gratar/cuptor/fiert,legume si fructe,cereale si lactate slabe


Cateva sfaturi pt tine:
-fa-ti o lista cu 5 lucruri motivationale pt care vrei sa slabesti(exp:vreu sa fiu sanatoasa,vreu sa arat bine in costum de baie,....etc) si mereu cand vrei sa papi ceva interzis sau esti deprimata te uiti peste ele
-puneti in fata biroului/pe frigider o poza cu tine slabuta si una durdulie(pe unele fete le ajuta)
-mediteaza si gasesteti resursele pt a putea tine o dieta
-gandeste pozitiv,daca ai gresit cumva azi nu fa prostia de a gresii in continuare sau de a te pedepsii sau certa,treci peste,gata,in continuare mergi cu dieta
-prima si cea mai importanta sustinere e in tine,doar tu te poti ajuta,doar tu iti poti gasii puterea de a merge mai departe atunci cand totul pare imposibil
-stiu ca au nevoie de sustinere din partea sotului dar nu ii poti impune sa manance doar salata fiindca tu esti la regim(fie vorba intre noi nu e coresc) dar ii poti spune ca atunci cand cumpara ceva de la fast food sa cumpere doar pt el si fie sa manace acolo,fie in bucatarie si tu stai pe net sau faci altceva(daca iti e chiar foarte foarte pofta poti gusta de la el o gura,dar doar atata si nu foarte des).
Sper ca nu te-am plictisit,Mult succes si sa ne auzim la cat mai multe kg date jos
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828