View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 08 feb 2012, 23:56:52
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Ce mancam la cina?

Citat:
Anterior postat de lulus07 Vezi mesajul
...ce variante sanatoase aveti pentru masa de seara?
- conserva de ton in apa (scurg apa) cu cateva masline, putin suc de lamaie si o cana cu broccoli crud aruncat acolo in castron si amestecat. Pun putin ulei de masline si mananc cu pofta. Conserva e mai mare, adica mananc doua portii, are putine calorii dar o tona de proteina. Broccoli ma umfla si are vitamine si fibre deci ma scoate afara. Lamaia e calmanta deci buna pentru somn. Maslinele sunt in loc de sare, tonul e desarat. In loc de broccoli poti sa pui un ou fiert si sa-l faci pilaf acolo si sa amesteci totul, iese un fel de super-masa din proteina pura pentru cina.

- souffle de legume facut cu oua multe. Spre ex. de broccoli, conopida, spanac, ciuperci, zucchini etc. Una din ele sau doua combinate...cum vrei, ce ai prin casa. Se fierb un pic (spanacul si ciupercile se calesc un pic in tigaie 3 minute) si se amesteca cu oua batute, un strop pe telemea (in loc de sare) niste condimente pe deasupra (ce vrei tu) si pac pagi la cuptor in tava sau vas de Jena. Eu ung pe deasupra cu suc de rosii cumparat, desarat si prinde o crusta misto cand e gata. La foc mediu se face in 30 de minute, mie imi place si rece. Are gust de omleta.

- omleta cu legume prin ea, uneori trantesc si niste crenvursti peste, taiati mic. Cand e aproape gata tai niste verdeata pe deasupra, rad putin cascaval vreo bucata veche de prin frigider (care s-a intarit) si gata.

- piept de pui bucatele taiate mic de tot, combinat cu legume trantite in tigaie (mie imi place cu conopida) cu putin ulei. Cand e gata torn putin sos de rosii, pun cilatro proaspat si gata masa.

- guacamole. Se iau doua avocado, se scoate continutul si se face pilaf cu furculita, le dai in cap. Se amesteca cu o juma' de rosie taiata mic de tot, un piculet de ceapa taiata mic, putin cilantro proaspat taiat peste (poti sa pui si patrunjel in loc de...), putin ulei de masline si un strop de lamaie. Eu folosesc in loc de lamaie un sos special care se numeste BRAG si e sos din proteina de soia, pentru sportivi de performanta. Dar nu e musai. Amesteci totul si se mananca pe paine neagra, prajita. Super! Guacamole - are grasimi bune si e fooooarte satios. Nu poti sa mananci mai mult de doua felii la o masa, felii mijlocii ...asa.

Sa-ti fie de folos.
Răspuns cu citat