View Single Post
  #20 (permalink)  
Vechi 13 mar 2014, 22:07:08
Dydee21's Avatar
Dydee21 Dydee21 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 25 mar 2011
Locaţie: hopeland, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Dieta pt hipotiroida
Date: 158cm, 115.1kg
Mesaje: 224
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Jurnal cu reusita..orice-ar fi nu mai dau inapoi...!!!

Despre dieta pt hipotiroidism pe care vreau s-o urmez: (m-am documentat muuult)

calorii-1200-1350 cal, 3-5 mese pe zi
sport (mers alert pe banda,ex cu gantere,exercitii cardio dupa filmulet)1-2 ore pe zi,o zi de odihna pe saptamana
apa 3-3.5 l pe zi

Suplimente: Multivitamine,spirulina,calciu+vit D3 -trebuie sa iau si eutyrox 50 o luna

Alimente recomandata pentru hipotiroida:
In general alimente bogate in vitamina B,iod si seleniu.

Proteine: carne slaba de pui,curcan,peste: somon,ton,sardine,fructe de mare(nu am mancat niciodata,am impresia ca nu o sa-mi plac dar ma tenteaza sa incerc),oua (pe unele siteuri scrie ca sunt recomandate iar pe altele ca sunt interzise asadar sunt confuza),urda

Boabe:Fasole boabe uscate de orice soi(alba,rosie,neagra,pestrita etc).fasole verde,linte,naut,mazare

Legume: anghinare,avocado (pe unele siteuri se recomanda pe altele se interzice),sfecla,ardei gras,ardei iute,morcovi,telina,castraveti,rosii,praz,ceapa,us turoi,cartofi,dovleac,dovlecei,zucchini

Fructe:pepene galben (foarte recomandat),fructe mov (foarte recomandate),mere,caise,banane,coacaze,mure,cirese ,afine,zmeura,grepfruit,kiwi,papaya,prune

Carbohidrati:amaranth,quinoa,hrisca,orez brun,orez salbatic,cereale integrale (fulgi de ovaz),pudra de psyllium

Condimente:piper negru,chilli,usturoi praf,ghimbir,chimen,scortisoara,turmeric,menta,cor iandru.patrunjel,rozmarin,busuioc,oregano,salvie,c imbru

Grasimi vegetale: ulei de masline,ulei de cocos,unt raw,nuci braziliene,nuci de macadamia,fulgi de cocos,alune de padure

Remedii naturiste : ardei iute rosu,ashwagandha,kelp,smirna,ovaz verde,coleus forkohlii,black cohosh,fucus vesiculosus

__________________


" Daca vrei sa ai ceva ce n-ai avut niciodata,e nevoie sa faci ceva ce n-ai facut niciodata! " -Alexandra Dorneanu