View Single Post
  #20 (permalink)  
Vechi 23 dec 2010, 17:27:20
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Pasiune... A New Thin Me

Salutare slabutelor si jurnalul meu drag,

S-au intamplat atatea in timpul acesta ca cici nu stiu cu ce sa incep. Ce e drept e ca vin aici atunci cand nu prea mi-e bine iar cand lucrurile sunt faine te parasesc. Parca e la fel ca si cu rugaciuniile. Le facem doar cand "am picat prada ispitei", cand "am pacatuit", cand am uitat de toate angajamentele facute.....
Nici nu stiu cum sa spun ca in ciuda la toata "filozofia" mea de viata si alimentara am facut-o lata rau de tot, ca parca nici nu stiu cum de s-a putut ajunge aici. S-au legat niste lucruri intre ele catastrofale pentru silueta mea.
In octombrie ajunsesem in sfarsit la 54kg iar acum am.... 60!!!

CUM? Reteta de "sucess" a fost urmatoarea:
- am oprit pilula
- m-am lasat de fumat si de cafea
- ma "pregatesc" sa am un bebe (dar inca nu sunt insarcinata).

Deci: eu si fiancé-ul meu ne-am hotarat ca vrem un bebe ACUM (decizia a fost f mult influentata si de niste lucruri legat de locul de munca printre altele). Am oprit repede pilula (avand in vedere ca aceasta pilula anticonceptionala - desi cu multe efecte negative pentru alte fete - mie imi facea f bine; ginecoloaga mi-a recomandat-o si ca un tratament pentru niste probleme de ciclu si ovare). Si bineinteles am oprit si fumatul.

Rezultatul: imediat cum am oprit pilula m-am "umflat" 2kg in primele saptamani si inca aprox 1kg pe urma. Dar nu era vorba de grasime caci aveam aceleasi dimensiuni peste tot chiar daca era super deprimant sa vad cifra pe cantar. Faptul sa opresc tigarile asa "brusc" fara o pregatire "psihologica" si "emotionala" m-a facut iar sa cred ca am un "vid" mare in viata mea, mi-a dat pofta de dulciuri si de alte porcarii pe care le-am mancat ca o sparta. Si daca tot am oprit tigarile am oprit si cafeaua caci la mine ele mergeau impreuna (ori amandoua ori nimic). Mi-am luat la dureri de cap si la efecte de dezintoxicare de nu va pot explica. Bravo celor care nu s-au intoxicat niciodata cu "drogurile" astea!

Nu ma mai interesa nimic din toate principiile mele, parca eram o drogata dupa dulciuri. In viata mea nu am fost in halul asta. Un alt motiv pentru care am marit considerabil cantitatiile de mancare a fost pentru ca mi-a fost prea frica ca dupa toate tampenile pe care le-am facut cu alimentatia si dietele inainte, corpul meu a avut rau de suferit si ca o sa-mi fie f greu sa raman insarcinata. Am culpabilizat in ultimul hal si ma gandeam cu groaza ca am anumite probleme ginecologice si ca viitorul bebe poate nu o sa se dezvolte corect. dar AM EXAGERAT. Toate sentimentele astea de VID, SCHIMBARE, CULPABILITATE, STRES, EMOTII MARI CU TOATE + schimbarea hormonala ... au facut ca m-am aruncat cu totul in frigider.

Si partea cea mai proasta e ca de disperare... tot mai fumez una doua... De nervi, de panica, de frustrare nu stiu.... Dar la inceputul anului e clar ca le elimin complet. Nu vreau sa-mi mai controleze ele viata....

Nu am crezut sa fiu asa de "slaba" la minte dar totusi am fost. Parca eram in "transa", parca nu mai eram eu... Nu puteam sa controlez nici cel mai mic lucru.

Trebuie sa precizez ca desi sunt o fata care are nevoie permanenta de "noutati" (adica lucruri suplimentare car VIN in viata mea), urasc schimbarile rapide mai ales cand e vorba SA INNLOCUIESC, SA INLATUR lucrurui din viata mea....

De-asta mi s-a circuitat toata instalatia.... Dar nu pot sa cred totusi cand ma urc pe cantar....

Acum mi-am mai revenit, dar ma oboseste gandul s-o iau de la capat si mi-e un pic frica de ce o sa fac daca apare un bebe in burtica cat de curand... Cum o sa ma alimentez incat nici el sa nu sufere dar nici silueta mea.

Deocamdata am venit sa va fac o cronica disperata din ultimele saptamani dar de dieta incep dupa Sabatori. Nici nu are sens sa incep inainte caci ma intorc in tara de sarbatori la familie si e clar ca nu prea o sa fie loc de manacrea cea mai dietetica. O sa incerc doar sa limitez "dezastrul" si sa nu mai pun nici macar un gram in plus.

Pe urma planul de bataie e sa tin:
- 2 saptamani Scarsdale ( a fost singura dieta adevarata car mi-a corespuns la peste 70% caci autorizeaza si un fruct pe ici pe colo, si un pic de carbo, de iaurt, etc...)
- 2 saptamani de "dieta mea personalizata (principiile mele de la prima pagina)
- 2 sapt. Scarsdale
- 2 personalizata
- 2 Scarsdale, etc.....

Acum am scris cat pentru toate zilele cat am lipsit de la raport :-)).
Nu stiu cine o sa aiba curajul sa citeasca dar pup toate slabutele si sper sa stau cat mai mult printre voi si va dau vesti mai stralucite.

Ultima dată editat de pasiune; 23 dec 2010 at 17:36:52.