View Single Post
  #20477 (permalink)  
Vechi 16 feb 2015, 19:26:42
jessik's Avatar
jessik jessik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Jurnalul mamicilor 2011

alina, nu conteaza cand incepi, daca tu vrei d ela 6 luni, evident ca o iei usurel, nu te lua dupa copii care la 6 luni au mancatd e toate.
eu sinceera sa fiu, am inceput de la aproape 5 luni, dar ii dadeam ceva f simplus si putin.
nici la 6 luni nu era diferenta
mult timp ii dadeam cam la fel. si el papa f bine
dar iti zik eu ce i-am dat.
prima data piure de mar, morcov fiert, zuchinni, si buternut sqas un fel de dovleac, blenduite f fin, si moi, dar nu supe, nus tia sa inghita, si ii placea piureuri.
avocado iar e f bun la inceput. apoi banana, dar din toate putin, si nu amestecam mai mult de 2.
cantitate la inceput 20 30 gr., adica 2 3 linguri. apoi cam 50 de grame aveam d ela baby bulet, borcanasele alea, si faceam si pastram la congelator, sau frigider 2 3 zile.nu a patit nimic. dar imi era usor. ca sa nu fierb o buc de morcov haha

dupa mai bagi o leguma, un cartof dulce, nu normal, ca e mai greu.
iaurt mai tazriu, carne si mai tarziu, apoi, oua, si peste dupa un an
dar in principiu, supa crema de legume, mazare, .iar fructe, mar, banana, para, piersici, depinde de sezon, capsuni si zmerua nu prea ca sunt cam alergene.si afinele
dar pana la vara mai e,. si o sa le puteti da, asa cate putin.
imp e sa se obishnuiasca cu gustul, ca textura la inceput e la fel, piure f subtire, apoi mai grosut. diversificarea e simpla.
pana la un an nici nu trebuie sa te complici mult. a mai incolo i-am dat broccoli si conopida, linte pe la 8 luni
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat