View Single Post
  #207 (permalink)  
Vechi 27 sep 2010, 10:13:47
Alynuta's Avatar
Alynuta Alynuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 10 mar 2010
Locaţie: Medias, Romania
Vârsta: 53
Dieta: personalizata tinand cont de anumite principii monti
Date: 159cm, 52kg
Mesaje: 12.655
Aprecieri acordate: 3.079
Am fost apreciat(a) de 3.825 ori in 1.882 mesaje
Implicit Re: Ai peste 30 ani? Vino aici sa ne cunoastem :) - 05

Citat:
Anterior postat de angela av Vezi mesajul
Emy iti doresc o zi frumoasa pe placul tau...aici ploua si e frig....a venit toamna,totul e mohorat...natura e bosumflata....dar las ca trece ploaia si apare soarele si atunci sa vezi cum zambeste totul in jur in haina noua aramie...imi place asa de mult cand padurea se pregateste pt.iernat ,cand e toamna si e totul aramiu in jur...cand pe trotuare fosnesc frunzele cazute,sub pasii nostrii...la fel de mult iubesc si iarna cand zapada scartie sub ghete si narile prind promoroaca si se lipesc si sa nu razi Emy dar astept ca un copil mic sa impodobesc bradul sa simt miros de cetina in casa,sa daruiesc fiecaruia cate un cadou cat de mic si sa vad cum se bucura,sa aud cetele de colindatori ,sa-i vad e cei mici cum se bucura cand le dai dulciuri si bani dupa ce ti-au colindat...ma intorc in timp si ma vad pe mine,apoi pe cea mare si cea mica, cum ma bucuram si se bucurau si ele,imi amintesc cat eram de fericita cand intorcandu-ma de la colindat imparteam banii si ne bucuram ca am facut si noi un ban din colindand....apoi astept primavara,cand totul se trezeste la viata,cand sub un pietec de zapada netopit isi scoate capul cate un ghiocel plapand,ca si cum nu stie ce sa faca sa iasa la soare sau e prea rece si m-ai ramane,cand incepi sa auzi ciripit de pasarele,cand berzele incep sa-si faca cuib......imi place si vara..dar in ultimu timpl verile le-am suportat tot mai greu din cauza caldurii,desi sunt nascuta vara si ar trebuii sa iubesc vara....cand eram copil intradevar iubeam vara,o asteptam cu nerabdare sa se incalzeasca sa putem merge la scaldat,venea mama dupa noi si eram vineti aveam buzele albastre de atata stat in apa....odata am fost la scaldat,am fugit de acasa si a venit tata dupa noi..ca sa nu luam bataie sa vezi ce fugeam in pielea goala care incotr-o sa nu ne prinda....cand am mers la scoala si am citt povestea lui Creanga la scaldat,eu deja o simtisem pe pielea mea.......aceste amintiri sunt hrana sufleteasca pt. batranete....am incercat mereu sa iau doar ce e bun de la viata,cu toate ca pe moment ma deranjeaza unele lucruri,le dau deoparte si merg mai departe...urasc din suflet minciuna si fatarnicia.....asta sunt eu....prieteni mei sunt incepand din clasele primare ca sa nu spun din gradinita si pe parcurs mi-am facut altii care au ingrosat randul celorlalti... cu mult drag

Angela ,ce frumos ai scris tu,,,amintiri sunt hrana sufleteasca pt. batranete....''
intr-adevar asa e. Si eu atata ma intorc in copilarie ,cand stiam sa ma bucur de orice.Si apoi ma intorc la zi si ma cert ca nu stiu sa ma bucur si de aceste momente ,caci va veni o vreme cand le voi regreta.
__________________
Alynuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1501 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 984 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 985 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]