View Single Post
  #21 (permalink)  
Vechi 27 ian 2010, 23:28:52
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Din jurnalul Aidei.Pagini scrise cu sange.

Aida, din cate vad, esti o scumpica de 15 ani care vrea sa faca ceva cu silueta ei. Bravo pentru asta.
Insa mananci prea putin, scumpo cred ca ajungi la 800 de calorii pe zi si e prea putin. Daca o sa mai citesti pe site, o sa vezi ca mancand prea putin, organismul tau intra in greva si isi modifica singur metabolismul, astfel incat sa se mentina in viata cu cat de putin primeste. Astfel incat, la prima zi in care mananci 900 de calorii, spre ex, surplusul de 100 de calorii se va transforma automat in grasime. Corpul tau stie ca este o perioada mai grea pentru el, asa ca isi face rezerve.
Solutia este sa mananci de 1200-1400 de calorii zilnic (adica sa scazi cam 500 de calorii din cat ai manca in mod obisnuit) si sa consumi calorii prin sport in valoare de 500 de calorii. Astfel se duc 1000 de calorii si slabesti vazand cu ochii. Facand sport, muschii tai nu se vor atrofia ca in cazul unui regim normal, ci corpul tau va consuma din grasimea proprie si te va lasa cu un tonus de invidiat.
Dieta fara sport inseamna in general ca pierzi din apa retinuta si din muschi, grasimea ramanand in siguranta la locul ei. Corpului ii e mai usor sa descompuna proteinele din muschi decat celulele din grasime ca sa se hraneasca... dar daca faci sport, rezolvi problema asta.
E usor sa slabesti daca vezi lucrurile asa stiintific, nu crezi?
Spor la treaba, astept vesti bune.


P.S. Avem aceeasi greutate, facem intrecere pana la 60? Cred ca pana la vara avem timp.
__________________

Ultima dată editat de ras_cristalin; 27 ian 2010 at 23:31:06.