Subiect: Jurnal Lavydor'
View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 05 mai 2010, 08:45:35
lavydor's Avatar
lavydor lavydor este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mai 2010
Locaţie: Pordenone, Italia
Vârsta: 43
Dieta: Personalizata
Date: 163cm, 56kg
Mesaje: 877
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Va sustine familia in lupta cu kilogramele?

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul

Lavy... e groaznic sa nu ai suport deloc de la cei cu care locuiesti. In timpul facultatii am avut dfe impartit frigiderul si bucataria cu multe persoane. Mereu pofteam la ce aveau ei si imi faceam / cumparam si eu. Insa acum de cand sunt la dieta, greu mi se mai trezeste vreo pofta. E greu cand vad prajituri sau creme, paine cu ceva... dar trec peste. E o vointa mult mai mare decat in trecut. SI motivatia e mai mare.
Pe ai mei incet incet ii conving sa manance ca mine si ma bucura foarte mult chestia asta.
Acum esti bine din punctul asta de vedere?
Ras_cristalin sunt mult mai bine din punct de vedere al tentatiei. Cand incepi sa iti schimbi stilul de viata complet atunci e cel mai crunt, de la a manca orice la a face o selectie. Pe mine m-a costat cam 8-10 ani aceasta transformare, lupte cu mine, sa ma fac sa inteleg ce imi trebuie, ce ma hraneste si ce nu imi serveste la nimic, mai putin la ingrasat.
Am avut o perioada de 2 ani in care am stat singura si m-a ajutat ca aveam in frigider doar ce vroiam eu, acum sunt de o "imunitate" fantastica caci gatesc si nu poftesc la nimic, chiar spuneam intr-un post ca in fiecare dimineata fac clatite cu ciocolata fara sa ma "miste" cu ceva, fac prajituri si nu numai. De Pasti am mancat ou fiert si legume fara sa ma uit cu jind la cozonaci si alte fripturi. In frigider exista toata paleta de alimente dar ma lasa rece...ca si temperatura din el , stiu foarte bine ce vreau, ma iubesc suficient incat sa nu fac greseli, desi viitorul meu sot si socrii dezaproba aspectul asta si ma indeamna sa mananc "ca o viata am"!!! Ma mai amuza incercarile lui Dorin de a ma face sa mananc, nu ii place sa slabesc si ne alintam in felul urmator: "de maine imi promiti ca mananci normal? PROMIT!..si mananci inghetatica? MANANC! si biscuti cu crema ? SI !!!"
Ma mai gandesc ca si daca Doamne fereste am fi avut o boala grea care impunea un regim strict, de frica GARANTAT mancam selectiv si nu ne mai vaicaream ca am calcat stramb cu o clatita, cu o prajitura. Nu imi trebuiesc deserturi improvizate, zaharul il iau din fructe, apa din fructe si legume ca si alte vitamine, nu mananc sarat ca as retine apa in organism...pfff cate sunt de spus!
Răspuns cu citat