View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 01 apr 2012, 19:48:34
jessik's Avatar
jessik jessik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Nu imi mai gasesc linistea...

interesant topic..
dupa cum stiti.. eu locuiesc in canada de aproape 3 ani..
am venit dupa sot..mi-a fost greu si inca imi e..nu sutn aici ca sa fac bani.. si sa merg inapoi in romania,, sunt aici ca aici voi trai toata viata cred..
nu prea stiam engleza.. si nu am stat niciodata departe de familie..
noroc cu sotul.. imi e de toate..si cu el vb de toaate..
ne stim de 8 ani..
la inceput eram f entuziasmata de canada.. de viata noua.. si eram fericita ca in sfarsit am ajuns la sot.. dupa 2 ani..
era un vis din adolescenta.. mai ales cand imi pov sotul.. dar nu credeam ca o sa merg si eu..
am inceput destul de repede scoala de engleza pt imigranti.. eram fericita ca mergeam aproape zilnic.. si aveam colege din tot felul de tari.. era f interesant.. si profa era ff de treaba.. eram destul de populara..
imi placea totul in canada.. ajunsesem sa imi placa si ploile care durau si saptamani..
evident ca dorul de fam era f mare.. ne certam f des ca eu ii zicea la sot ca vreau sa merg in romania sa imi va fam..d ar el nu vroia.. pt ca e ff scump..
am inceput sa lucrez la un fast food..(cum e mec) mi-a fost ff greu cu limba , accentul,.. lucrez cu indience.. stres. si chestii diferite.. detalii care nu le stiam..
ore putine , bani putini.. sotul lucreaza la firma lu unchisu.. dar cand nu prea faceau vanzari nu isi primea salarul.. si iar certuri.. sa plece si el nu vroia ca sa nu il lase balta pe unchisu care l-a ajutat cand a emigrat aici.
de multe ori plangeam.. si ii reprosam ca ma simt ff nefericita.. ca nu am prieteni...
apoi ni s-a stricat masina veche.. am luat alta bucurie pe de o parte alte datorii pe alta parte..
lumea credea ca noi suntem f fericiti si avem bani multi.. dar numai eu stiam ce era cu adevarat..
timpul a trecut.. am facut un efort mare si am mers in romania, mai ales ca mama fusese operata la ficat si sotul s-a speriat ca poate moare si nu o mai vad..
acasa a fost ciudat.. fratii mei nu prea stateau acasa.. o vedeam pe mama bolnava..
si toate lucrurile urate si triste din romania.,. am avut si momente frumoase.. dar vacanta a fost prea scurta.. si mai ales ca nu eram cu sotul..
la servici imi merge f bine.. sefii ma apreciaza.. colegele is f dragute cu mine.. ma simt fericita cum nu am fost la alt servici vreodata.. am ore mai multe.. si castig mai bine..
cand e frumos mergem la ocean.. in tot felul de locuri frumoase..mai iesim la cafea facem pzoe frumoase.. si ne-am imprietenit cu niste romani de o la bis crestina.. am si un grup de mamici cu bebelusi.. si mai iesim la cafea..
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat