Subiect: Infometarea
View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 08 sep 2009, 13:19:52
sweetyancutza's Avatar
sweetyancutza sweetyancutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 iul 2009
Locaţie: Cluj Napoca, Romania
Vârsta: 31
Dieta: hipocalorica
Date: 165cm, 52.5kg
Mesaje: 927
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: infometarea

Fetelor, am si eu o prietena foarte buna care de 3 ani de zile mananca zilnic sub 800cal, si nu glumesc. A renuntat tot de 2-3 ani si la fainoase, rar cand cand se atinge de cereale sau ceva batoane, nu mananca dimineata, anul trecut am facut-o cumva sa manance macar un iaurt, si vrea incontinuu sa slabeasca. A avut probleme mari de vre-un an, nu i-am mai venit menstruatia cam 4-5luni si parca mereu are probleme de sanatate, nu stiu cum sa o ajut ca nu vrea sa asculte de nimeni, si mami ei deja s-a obisnuit si pare sa o sustina. Am fost de curand cu ea intr-o tabara si am inceput sa povestim mai multe despre slabit, ea desi nu mananca mai nimic tot nu slabeste, are 163 si 55kg, nu arata rau, da nu mai poate sa slabeasca...am intrebat-o ce face atunci cand vrea sa dea jos cateva kg si mi-a raspuns ca nu depaseste 400cal zilnic si face sport ca sa elimine aprox 1000cal am ramas masca nu alta. Nu vreau sa pateasca ceva, da nu am cum sa o schimb, mi-e colega de 2 ani dar numa din a10a ne-am inteles mai bine sa stiu si eu ce face oare cum sa o ajuttttt???
sweetyancutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1709 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1192 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 676 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat