View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 30 sep 2011, 19:36:42
jessik's Avatar
jessik jessik este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 27 dec 2010
Locaţie: vancouver, Canada
Vârsta: 37
Date: 163cm, 68.8kg
Mesaje: 4.453
Aprecieri acordate: 133
Am fost apreciat(a) de 539 ori in 352 mesaje
Implicit Re: Alimentatia sanatoasa si cosul de cumparaturi

nu ma gasit quinoa, sau nu am stiut unde sa ma uit,..
o sa incer si eu s acaut borcane cu sosuri..ca as mai vrea sa schimb gustul.. sand, ce condimente mai folosesti? poate stii tu careva care merg la anumite mancaruri, in romania e simplu ca sunt specificate pt ce carne sau mancare.
adevarul e ca dieta incepe din cosul de cumparaturi. eu imi iau separat de sot hahaha..
mi-am luat niste cerale bune numai cu 5 grame de zahar.. greu gasesti cereale sa aibe poutin zahar..
mi-am luat lapte batut,ciupercute,mere nectarine, rosii, salata verde.. branza feta.putin diferit de ce mi-am scris eu.. eu fac cumparaturi cam o data pe sapt sau max la 2 sapt. depinde vegetalele mai des.
e dificil, sa faci cumparaturi.. in afara de legume si fructe, in rest trebuie sa te uiti atenta
lactatele e bine sa le iei totusi cu ceva grasime. sunt grasimi bune.
la branzeturi, pf, in afara de feta , mozarela, sau cedar, sau branza topita nu prea ma pricep, is multe feluri, si scumpe..
la iaurturi, tot asa aveti grija cel mai bun e acela care nu are fructe, sau zahar. ala simplu cu 2 % grasime.
biscuiti tot e cam greu, s ate uiti dupa zahar..grasimi. cei cu fibre si zahar putin sau fara. dietetici is buni.
ceva dulce, cred ca cioc neagra, sau iaurturi cu indulcitori, sau sunt budinci din friucte cate mai naturale, eu mi-am luat din mere, sau sunt compotele mici.
sucuri, sunt tot felul, de pofta merg alea farza zahar, dar sunt si din alea cu fructe si legume, tot asa atentie la zahar,..
chiar si semipreparate, aici sunt tot felu care au eticheta cu blue menu, caRE au mai outine calorii, si grasimi. inghetata, tot asa sunt care au jumatate din grasime, o fi si cu mai putin zahar dar cine are timp sa se uite o ora numai la acel raion, sa citesti totul haha
la sosuri e dificil, ca nu stiu ce gust au, eu mai luam un fel de bulion, care contine si vegetale.
orezul, e bun ALA brun, dar are gust nashpaa,
patele la fel integrale.
conserve , recomand doar de peste..
in rest cine ce idei si sfaturi mai are cred ca sunt binevenite.
__________________
inceputul e greu
Răspuns cu citat