View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 16 feb 2010, 22:11:37
vadmin's Avatar
vadmin vadmin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 182cm, 77kg
Mesaje: 1.886
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 31 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Raportare mesaje, subiecte si imagini cu probleme

Citat:
Anterior postat de Poofy Girl Vezi mesajul
Mda... am instalat Avira, a început un scan mic, mi-a găsit un virusache în explorer.exe...şi mi l-a şters, fără preaviz. Pe explorer.exe! Astfel încât acum tastez de pe PC lu' mam'. Mâine îi vin de hac cu un CD cu ghost. Şi aştept propuneri pt un antivirus bun, care nu şterge explore :-l
Nu pot sa dau un nume de antivirus, pentru ca as incalca regulamentul forumului legat de publicitate, dar un lucru e clar: NOD32 nu a detectat la timp si AVIRA nu a dezinfectat corect .

Este foarte greu sa-mi dau seama ce s-a intamplat pe calculator la tine si o sa evit sa dau un sfat concret.

Alt sfat al meu este 'prevenirea', adica sa fii atenta cand deschizi anumite fisiere, in special programele cu extensia .exe, .bat, .com. Sa ai grija ca programele pe care le rulezi sa provina din surse sigure, adica de la furnizori sau de la persoane pe care le cunosti.

De asemenea, inainte de a rula/executa ceva, sa faci o scanare (unele programe antivirus fac automat acest lucru).

Sa tii actualizata la zi baza de date cu definitiile de virusi, pentru ca antivirusul sa poata identifica si cei mai noi virusi.

Ar mai fi mai multe, dar astea sunt de baza .
Răspuns cu citat