View Single Post
  #24 (permalink)  
Vechi 27 nov 2010, 11:53:30
Irina Costas's Avatar
Irina Costas Irina Costas este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 11 apr 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 41
Dieta: graviduta 35sapt cu princessitu
Date: 165cm, 92.5kg
Mesaje: 3.083
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Dieta de 2000 calorii pentru sarcina

Citat:
Anterior postat de simonet Vezi mesajul
buna draga mea!!
sunt bine, ma pregatesc sa ies un pic, nu am iesit de o gramada de zile
ce frumos ca ninge, la noi atmosfera e destul de mohorata.

am intrat in 25 de saptamani, legat de dinti, zilele astea au inceput sa ma deranjeze, in afara de faptul ca acum o luna mi s-a rupt o masea cand papam niste alune, iar acum ma dor rau de tot cand mananc dulce, efectiv ma dor toti dintii, nu am mai avut asa o senzatie.

tie ti-a prescris medicul ceva vitamine?
eu iau de la inceputul sarcinii magne b6. e important sa iei vitamine, dc nu obisnuiesti sa mananci ca la carte de diversificat, eu nu fac asta si ma mir ca dr nu mi-a dat si alte vitamine. si intreaba-l neaparat de calciu, eu sunt o mare bautoare de lapte, beau cel putin jumatate de litru pe zi, si uite ce patesc, si nu am avut niciodata probleme cu dintii sau cu calciul.

daca ai intrebari, iti raspund cu drag

Vai ce situatie naspa cu dintii Simo!Eu de cand cu sarcina evit alunele,nucile,chestiile tari,eventual imi dau alune prin masina si pap ca babeble,nu ma sa nu ma doara,sunt rea de durere.
Eu pap de toate,am o alimentatie foarte diversificata si ma gandesc la nevoile bebelusului,vitamine imi va da medicul de la 12 sapt,are si calci si fier deci e suficient complexul de vitamine,Elevit voi lua.
Tot setul de analize recomandat pe sarcina eu l-am facut inainte care ai iesit ok,doar o lipsa mica de fier si calciu,dar fier in primul trim nu se ia ca este letal si consum brocoli,leguminoase verzi pt a compensa deficitul,iar lactate eu consum in fiecare zi,lapte,branza cu smantana
Sunt foarte bine documentata,dar incerc sa nu ma mai informez ca ce e prea mult stricase mai vb si de cazuri nefericite si nu vreau sa fiu pesimista.
Ma bucur ca iesi din casa,plimbarica placuta.
Eu incerc sa-mi fac curaj sa ies pan la colt sa cumpar fructe si cartofi pt o salata orientala,tu ce meniu ai?
Pupici tie si la bebik
Răspuns cu citat