View Single Post
  #243 (permalink)  
Vechi 29 iun 2011, 21:14:01
sanmary's Avatar
sanmary sanmary este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 apr 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Michel Montignac - Mananc deci slabesc
Date: 176cm, 74kg
Mesaje: 128
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !

Buna seara,

Am impresia ca am abordat gresit subiectul...Nu as fi vrut sa se inteleaga ca dau vreun sfat sau "corup" pe cineva la o dieta lipsita de incredere din partea majoritatii...De ce"m-am ratacit" prin acest jurnal....in primul rand datorita lui "Doamne ajuta..." este exact si "rugaciunea" mea de pe fiecare pagina a jurnalului de diete personal! Prima impresie a fost ca d-na Erica isi doreste tot la fel de mult cum mi-am dorit si eu sa slabeasca! Apoi am observat si varsta, aproximativ aceeasi varsta a mamei mele care desi o persoana plinuta in majoritatea timpului acum la peste 50 de ani arata mai bine ca niciodata. Ea m-a inspirat spunandu-mi ca slabind da timpul inapoi! Asa si eu, acum la 71 de kg imi spun ca am 26 de ani ( cam tot atat aveam la acea varsta). Ideea e ca nu sfatuiesc pe nimeni sa slabeasca mult intr-o perioada scurta de timp, eu am slabit datorita sportului intens si a masejelor pe care mi le faceam (si fac in continuare) singura in picioare (tot un consum sanatos de calorii). Mami a mea a slabit cu dieta atkins dar nu o recomand....Eu am tinut 45 de zile dieta cu supa si compot, a fost un gen de cura de detoxifiere, mancand practic nesarat (ceea ce a contribuit si la reglarea tensiunii). Acum mananc aproape normal, doar ca am scos definitiv fainoasele (consum doar cereale integrale), prajelile (dar mai fac si exceptii), dulciurile iarasi le-am taiat de pe lista (ma mai rasfat cu o ciocolata amaruie cu peste 70% cacao) si nu consum mancaruri precum fasole si varza care ma imbaloneaza! Ideea e ca acum slabesc in continuare cu ajutorul sportului, e adevarat ca mult mai incet ca pana acum, dar e normal... cAt despre analize, chiar le-am facut caci primele reactii au fost de genul "doamna dar sunteti bolnava" (a vecinilor) slabisem brusc si credeau ca am cancer ...dar m-am gandit ca sunt palida de cred ca m-am imbolnavit, insa analizele mi-au iesit incredibil de bune, inclusiv hemoglobina cu care am avut mereu probleme (eram anemica) explicatia e simpla, am consumat multe legume si mere bogate de altfel in minerale si in special Fe si Mg. Doctorita cand mi-a vazut rezultatele m-a felicitat de parca dadusem un examen!

Indraznesc doar atat sa o indemn pe d-na Erica la doar o saptamana de detoxifiere, in care sa nu foloseasca ulei deloc, sa manance legume, mere, fierte sau nu, pe cat posibil fara paine, carne de pui sau peste pana in 500g pe zi (dupa aceasta cantitate devine toxica din cate am inteles). Daca dupa aceasta saptamana nu va simti o schimbare atat in stare de spirit cat si cea fizica sa renunte inainte de a incepe!
Multa sanatate si sper din suflet ca nu v-am provocat vreo neplacere!

Ultima dată editat de sanmary; 29 iun 2011 at 21:16:35.
Răspuns cu citat