View Single Post
  #245 (permalink)  
Vechi 02 nov 2011, 08:11:59
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Clubul Slabutelor cu bicicleta eliptica :)

Citat:
Anterior postat de iordis Vezi mesajul
Fetelor si eu am tot clasica eliptica
Am ajuns sa fac in 40 min in jur de 15 km
Dar am o intrebare la voi
Cum este indicat sa fac la eliptica la un grad de dificultate mai mare sau mai mic astfel incat viteza si miscarea sa fie mai rapida si tot odata nr caloriilor consumate sunt mai multe?
Sora mea se duce la sala iar antrenorul a sfatuio atunci cand face la eliptica sa fac la o treapta mai usoara sa poata creste miscarea si conumul caloriilo indicat fiind treapta 1,2 maixim 3 .
antrenorul spune ca , dupa treapata 3 se lucreaza muschi
Voi ce credeti?
Am mai discutat subiectul viteza vs. intensitate si multi profesionisti mi-au spus ca viteza = cardio si intensitate = fitness. Cu primul se pune in functiune motorasul si se arde grasime, cu al doilea mai mult se construiesc muschi.
Citat:
Anterior postat de Esthera Vezi mesajul
Iordis, eu cred ca antrenorul sorei tale are perfecta dreptate...au de la eliptica am niste muschi la picioare foarte mari...dar cred ca depinde si de persoana...unii sunt predispusi sa dezvolte masa musculara. Am vazut fete care fac epiltica cate o ora si nu au muschi deloc...
Si despre muschi am mai discutat de multe ori... daca ati sti cat de greu se construiesc muschii, cate proteine trebuie sa mancam zilnic si cat testosteron in plus trebuie sa avem... nu v-ati mai teme de cardio. Eu mi-as dori sa am picioarele facut 90% din muschi si 10% din grasime, dar pot?? Nu-s o novice in sport, am avut luni intregi cand tineam regim si faceam sport zilnic, eliptica si aerobic si fitness... si abia abia mi se vedeau muschii la abdomen, in niciun caz nu am facut muschi vizibili la picioare sau la maini. Doar au devenit mai ferme tesuturile care alta data tremurau, ceea ce m-a bucurat. Daca am avea mai multi muschi activi in corp, am avea un metabolism de doua ori mai rapid pentru ca muschii consuma multe calorii doar prin simpla lor existenta, deci am slabi doar mergand sa facem cumparaturi, spre exemplu.
Nu va mai speriati de muschi, ei fac foarte bine si in plus se ajunge foarte greu la ei!
__________________
Răspuns cu citat