View Single Post
  #25 (permalink)  
Vechi 10 ian 2011, 17:56:53
pasiune's Avatar
pasiune pasiune este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 oct 2010
Locaţie: -, Franta
Vârsta: 40
Dieta: Frugal and Fulfilled
Date: 166cm, 58kg
Mesaje: 406
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Spiridus - Un corp frumos este unul sanatos

Spiridus,

Pentru mine, slabitul e un adevarat exercitiu de dezvoltare personala. Sa ajung acolo unde vreau inseamna ca am ajuns sa-mi gestionez foarte bine emotiile, sa le inteleg, sa ma cunosc mai bine, sa fiu o persoana mai relaxata mai inteleapta, mai putin impulsiva, mai rabdatoare, mai blanda, mai perseverenta si cu mult mai multa energie interioara si exterioara deci mult mai dinamica si creativa.
Mancatul compulsiv sau mult e legat tot timpul de sentimente si ganduri nu tocmai pozitive: lipsa de incredere, sentiment de vid, de descurajare, de blocaj in fata unei situatii, de plictiseala, de frustrare, etc....

Uite aici un articol scris de Pera Novacovici pe blog legat de aspectul fizic si de sport in special ca fiind energie si hrana curata pentru trup si suflet.

Citat:
" In primul rand , din punct de vedere fizic daca esti sanatos si arati bine, iti creste stima de sine in mod automat.

Apoi, din activitatea fizica ne umplem bateriile de enegie fizica, iar energia fizica este cea fara de care nu putem avea nici o energie emotionala buna, nici energie mentala , adica putere de concentrare si nici energie spirituala, adica sa ne descoperim si urmam vocatia si scopul in viata.

Daca nu avem o fundatie solida, ca persoane, adica un corp sanatos si energie fizica pentru a munci de dimineata pana seara, tot ce construim se poate prabusi oricand.

Mi se pare o ironie a sortii sa vad atat de multi oameni care se plang de oboseala, stres, depresie, tristete, lipsa de motivatie, etc si in acelasi timp sa ii vad pe toti acesti oameni ca nu au o viata sportiva in primul rand.

Degeaba ai visuri in viata, degeaba iti doresti mult pentru tine daca esti o leguma in fiecare zi care pe langa faptul ca nu face sport, manca toate prostiile, fumeaza si sta la calculator 12 ore pe zi pentru ca apoi sa se trezeasca la 12 a doua zi.

Gandeste-te ca sportul iti regleaza emotiile din intreg corpul. Oricine a facut sport poate sa depuna marturie ca dupa o activitate fizica prelungita mintea, emotiile si corpul au un tonu de calm si energie pozitiva.

Daca faci sport si esti in regula cu emotiile tale, asta se va simti direct in 3 domenii:

Social, financiar si sanatate.
Indiferent ca iti cauti un partaner de viata sau esti intr-o relatie, sportul nu doar ca te face sa arati fizic mai bine dar te face sa te simti mai bine, sa ai energie pozitiva si sa fii o persoana placuta ceea ce duce la o calitate mai mare a relationarii cu cei din jur.
Apoi, din punct de vedere financiar, daca esti intr-o stare emotionala proasta iei decizii proaste. Cand suntem in depresie cheltuim cei mai multi bani pe rahaturi de care nu avem nevoie, e dovedit stiintific. Ideile buna in afaceri sau la locul de munca vin tot pe fondu unui tonus psihic pozitiv care vin in urma sportului.
Apoi, nu mai e nevoie sa zic efectele benefice ale sportului asupra sanatatii pentru ca e evident.

TOT TIMPUL cele mai bune idei ale mele mi-au venit nu in fata calculatorului ci in timp ce faceam sport pentru ca pur si simplu in timp ce faci sport esti intr-o alta stare emotionala , psihologica si spirituala. Starea de flux, poate ai auzit de ea.
Gandeste-te la atractivitatea ta fizica. Asa cum tie iti place sa privesti si sa atingi un corp frumos, tonifiat la fel le place si altora. Indiferent ca esti barbat sau femeie preferi un corp frumos si antrenat in schimbul unuia neingrijit pe care atarna slanina.
Si indiferent de cat esti de spiritual sau spirituala si iubesti omul de langa tine, nu cred ca te-ar deranja ca pe langa toate calitatile sufletesti sa aiba si un corp sexy.
Asadar, hai sa enumeram beneficiile sportului pe scurt:

• energie fizica
• diminuarea stresului si a pesimismului
• favorizeaza energia emotionala pozitiva si optimismul
• decizii financiare mai bune
• idei creative la munca sau in afaceri
• o viata de cuplu mai fericita si sanatoasa
• sex mai de calitate
• cresterea atractivitatii fata de sexul opus
• cresterea stimei de sine in general
• cresterea puterii sistemului imunitar."


Astept si parerile celorlalte fete

Ultima dată editat de pasiune; 10 ian 2011 at 17:59:00.