View Single Post
  #25 (permalink)  
Vechi 24 mar 2011, 11:21:07
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers

Fetelor, daca nu va suparati pe mine..Deci astazi imi este imposibil sa asimilez vre-un fel de informatieImi poate explica cineva care este treaba cu combinatiile "nocive" de carbohidrati?
Eu am citit ceva pe forum, dar ori sunt eu astazi prea inceata la minte, ori informatiile se contrazic putin intre ele...Ori n-am dat peste subiectul corect
Deci o sa citez unele din posturi ale slabutelor care nu-mi sunt prea clare:
Scris de slabuta ali_lumi in topicul "Carbohidratii in general ne fac rau...siluetei?"
"Carbohidrati buni
  • Cerealele integrale
  • Painea integrala
  • Fructele
  • Legumele
  • Orezul brun
  • Turtele si biscuitii de ovaz
  • Orzul
  • Fasolea
  • Lintea
  • Cartofii
Carbohidrati nu prea buni
  • Cerealele rafinate
  • Painea alba
  • Gogosile
  • Biscuitii
  • Prajiturile
  • Bauturile acidulate
  • Crispurile
  • Chipsurile
  • Pastele fainoase
  • Siropurile din dulceata"Bun, pana aici am inteles. In acelasi topic, citez de la DrIulia2010:

"In primul rand trebuie stiut, sunt doua categorii de carbohidrati:simpli si complecsi.
Carbohidratii buni : fructe(mere,pere,caise,mure,afine,citrice,etc)legu me(vinete,praz, lintea, spanacul, gulia, dovlecel,ciuperci,conopida,broccoli)
Carbaohidrati"rai" care trebuie consumati limitat:cereale,paine,paste fainoase,pesmet,amidon,banane,papaya,prajiturile in general."
Deci din acest post, sa inteleg ca painea, cerealele, pastele, fie ele si integrale, sunt "carbohidrati rai"?
Urmatoarea.Am inteles ca combinatia carbohidrati+proteine, carbohidrati+grasimi, nu merge. Acum citez tot din acelasi post, tot de DrIulia2010 scris:
"Daca se face miscare fizica,la masa de dupa antrenament trebuie sa se consume carbohidrati si proteine pentru a reface nivelul de glicogen din muschi."
Deci la masa de dupa sport, se pot consuma carbo+proteine?
Si poate cineva imi poate da niste exemple de combinatii buneca sa ma pot ghida macar azi, cand merg in reluare
Poate imi poate raspunde cineva

__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!