Subiect: Jurnal ana2612
View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 10 apr 2010, 14:04:23
ana2612's Avatar
ana2612 ana2612 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 07 apr 2010
Locaţie: undeva, Romania
Dieta: hipocalorica
Date: 164cm, 77kg
Mesaje: 145
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal ana2612

Citat:
Anterior postat de jolye79 Vezi mesajul
Bebele meu face 5 luni pe 19. Inca putin si incep sa-i dau si eu papica solida.
La mine a fost cam asa : pe 19 noiembrie 2009 cand am plecat sa nasc aveam 87 kg. Cand m-am intors de la maternitate aveam 80 kg. Primele 4 kg le-am dat jos fara sa fac ceva deosebit, ba chiar mancam peste masura de haotic - de doua-trei ori pe zi cat mai zdravan, in rest ciuguleala (alune, produse de patiserie, seminte, dulciuri mai rarut, ca nu prea ma omor dupa ele). La 76 kg s-a cam oprit cantarul - undeva pe la inceputul lui februarie - asa ca m-am hotarat sa fac ceva s-o ia din loc. In prima luna mi-am facut program de masa (3 mese pe zi si doua gustari), fara nicio alta restrictie, si am dat jos inca 2 kg. De la 1 martie nu mai gatesc nimic cu ulei sau unt, iar de la 21 martie am inceput sa-mi numar si caloriile (nu scad sub 1800 cal si incerc sa nu depasesc 1900 cal), evit pe cat posibil alimentele care ingrasa (nu-mi iese mereu, dar nici nu dramatizez) si m-am apucat si de oarece miscare. Si uite-asa s-au mai dus 5 kg.
Planul meu e s-o tin tot asa pana ii introduc lui bebe 2 mese de solide pe zi, dupa care mai tai putin din calorii. Deocamdata lapte este potop si cred ca este si mai bun din punct de vedere calitativ de cand mananc mai sanatos!
Felicitari, ai luat-o din timp, eu am cam uitat de mine si am carat in mine tot ce s-a putut mai ales ca am prins:botez, Craciun, revelion, Paste.... Si nu am evitat nimic, parca mai ales spre cele ce ingrasa m-am holbat.
M-am trezit cam tarziu, dar e bine si acum.

Mult succes cu diversificarea, eu am inceput pe la 5 luni mar ras (care nici acum nu-i place) dar am descoperit pe parcurs ce prefera. Cu cel mare am inceput la 4 luni si a mancat orice si oricat acum nu mai vrea mai nimic (din dolofanul care era a ajuns piele si os)

Ciprian are momente cand mananca la san cand mai mult (niciodata mai mult de 6-7 min), cand mai putin (2-3 min), nu conteaza daca e zi sau noapte . Incerc sa o cam termin cu sanul ca m-a terminat noaptea...
__________________

2010 feb 80 kg
2010 april 78 kg
2010 oct 66.5 kg
....
....
2013 iunie 65 kg
....
....
....
2016 sept 70 kg
.....
.....
2019 iunie 80.2 kg
2019 sept 83.5 kg
....
2020 martie 82 kg

2021
ian 90 kg
feb 87 kg
10 april 86.5
23 april 84.5

2023
Ian-aug 77 kg


ana2612, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1935 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1418 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]