View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 11:20:20
micutza1's Avatar
micutza1 micutza1 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 oct 2010
Locaţie: Atena, Grecia
Dieta: Dieta personalizata si mult sport !
Date: 160cm, 66kg
Mesaje: 489
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Thumbs up Re: Jurnal micutza1 - O femeie poate reusi orice isi propune!

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul

Heloo, eu acum am vazut si prima pagina. Nu stiu cum de am ratat-o prima data.
Pai nu ai de unde sa stii ce efecte a avut aceasta dieta asupra Nicoletei Luciu. Si majoritatea kg slabite dupa nastere sunt de fapt apa, Nu grasime. Ca sa nu mai punem la socoteala ca ea a avut cu siguranta acces la cele mai bune analize si a fost monitorizata atent. Si probabil a luat si multe suplimente alimentare ca sa inlocuiasca nutrientii lipsa din alimentatie.

Referitor la ulei, si in Grecia se foloseste tot cel extravirgin de masline. Da, are multe calorii, dar are calorii bune, uleiuri sanatoase. Nu ar trebui sa il excluzi sub nici o forma din alimentatie. Alta greseala facuta de majoritatea tinerelor. Cand vor sa slabeasca, reduc nr. de calorii, si nu cu putin, ci la jumatate sau chiar mai mult de jumatate din necesarul zilnic (aprox. 200 cal pt o femeie obisnuita; daca aceasta face sport sau are activitati intense, nr. caloriilor pot creste si chair sari de 2500 cal). E f. rau. Nu faceti decat sa va incetiniti metabolismul. Iar organismul uman are marea capacitate de a se adapta. Si asa intevine si stagnarea, ca sa nu mai spun de ingrasarea de dupa dieta.
Am vazut ca toate fetele ti-au spus ca nu e sanatos sa iti propui 22 de kg. in 2 luni. Si au mare dreptate. Cu cat le dai jos mai repede, cu atat vor veni mai repede si mai multe inapoi. Exemple sunt la tot pasul de patanii de genul. Si ce ma intristeaza ca in loc sa se traga anumite concluzii din asta, majoritatea incepatoarelor in ale slabitului fac asa.
Tu spui ca acum esti sanatoasa. E si normal sa fii. La 20 de ani de ce nu ai fi?
Dar nu stii ce va fi in viitor. Si garantat regimul asta al tau strict va avea urmari. Si cel mai mare pericol e anorezia. Pt ca iti propui sa aj la o anumita greutate. Dar, din nefericire, la un moment dat intervine starea de platou, taoate trecem prin asa ceva, chiar de mai multe ori in timpul dietei. Organismul are nevoie si de pauze pt a se obisnui cu noua greutate. Si atunci, invatata sa mananci putin, exasperata ca nu mai slabesti (poate chiar urci putin la cantar - ceea ce e perfect normal intr-o cura de slabire sa existe si aceste mici fluctuatii) ajungi la concluzia ca trebuie sa mananci mai putin si sa faci mai mult sport. Din nou gr4esit. Deja esti cu un picior in groapa. Acea groapa numita anorexie. Boala slabitului pune mana pe creierul tau si fara sa iti dai seama incepe sa te controleze. Si devii sclava. sclava unei boli, sclava imaginii din oglinda, a formelor perfecte (care de fapt nici nu ar exista fara photoshop). E groaznic. Si de cele mai multe ori fetele nici nu isi dau seama catre ce se indreapta.
Si mai era ceva ce vroiam sa iti spun. De ce sa te chinui sa tii regimuri atat de stricte cand poti slabi incet, sigur, sanatos, mancand normal, eliminand anumite alimente care chiar ne fac rau?
Am vazut poza cu tine si nu consider ca e ceva de speriat. E adevarat, trebuie sa slabesti, dar in nici un caz nu esti deformata, cu celulita vizibila sau carne atarnata.
Te pup si mai astept vesti!
PS: si sora mea e pesti si e la fel de incapatanata. Si mancand aiurea (neascultandu-ma) s-a ales si cu o "superba" celulita. Aveti aceeasi varsta.
'neata ! Ms pt sfaturi .. initial cand am inceput regimul aveam nist idei cam stricte ... insa in urma comm si a sfaturilor precum si informari pe net mi-am schimbat parerea . Exact cum ai spus tu si fac , nu grasimi innecesare , nu bauturi accidulate , nu dulce ... uleiul de masline il folosesc insa nu-mi schimb parerea in privinta grasimilor multe si ma straduiesc sa folosesc cat mai putin. Si nu ma mai grabesc cu slabitul ... mi-am dat seama ca mai bine mai rar si frumos decat repede si nesanatos .
o zi buna !
Mersic ! Pupici multi!
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...pune-7013.html
crede in tine ... iubeste-te ... incurajaza-te ... fi mandra ... ceilalti te pot abandona, insa TU trebuie sa lupti mereu pentru TINE ... pentru cea ce vrei!!!