View Single Post
  #27 (permalink)  
Vechi 11 iul 2009, 11:22:51
chagrin's Avatar
chagrin chagrin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 iul 2009
Locaţie: C., Moldova
Vârsta: 33
Date: 178cm, 74.0kg
Mesaje: 112
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Red face Re: Trebuie sa slabesc 20 kg, dati-mi un sfat.

Salutare la toata lumea! Ce mai visam sa scriu si eu pe aicea! Cred ca daca imi luam inima in dinti mai devreme, as fi avut deja cu 10 kg mai putin
Sa va povestesc problema mea... Din copilarie si pana acum (curand am 19 ani ), putine momente au fost in care ma consideram slaba. Eram sau "normala", sau "plinuţă". Din pacate, prin certificatul medical mai este si sindromul jignitor- "obeza". De cand mi l-au pus, am avut timp sa fiu numita si "foarte slaba", dar... Dar... Cat de mult regret ziua in care am fost de acord sa primesc un tratament hormonal! Aveam o pofta ca pt mai multe la un loc si mi-era f greu sa ma abtin. Ha, ajunsesem, de la 61 la 68kg, in 3 luni cred. Si cat nu de bine ma simteam in pielea mea!!!... Renuntasem la tratament, desi, ameliorase intrucatva problemele mele hormonale. Totusi, am gresit gandindu-ma ca daca nu voi mai bea acele capsule, scap de apetitul anormal. Izbuteam sa ajung la 65, atat, nu mai departe. Or tot nu ma puteam stapani de la "ispite". Dulciurile, painea- cele mai mari ispite... Si asa, pot spune ca in jumate de an am adaugat 15kg...Ha-ha, de cate ori imi spuneam, gata, asta e ultima zi in care imi permit de toate! de maine incep si, in 2 sapt maximum ajung la greutatea ideala...Si tot asa, ma amagesc cu povesti... Acum insa am nevoie sa slabesc mai mult ca niciodata. E iulie, iar din sept voi fi studenta. Iata ca pana la admitere voi face cunostinta cu ogramada persoane, potentiali prieteni sau prietene. Cat de mult nu vreau sa ma cunoasca asa, cum sunt acuma.Ci vreau sa ma stie cum ma simt eu, de fapt, in adancul meu. Ahh, da, de nenumarate ori am zis ca ma urasc... Cel mai rau e ca am, am de toate: si motivatie, si amintiri frumoase din trecut, si vise frumoase pt viitor. Dar, dar... Lipseste vointa, ambitia cea care tot timpul ne salveaza. Am vointa, dar nu indeajunsa rabdare. Cad intr-una in ispita. Poate mancarea e pt mine patima cea mai rea, precum pt cei dependenti de tarie alcoolul Am o rugaminte la voi, sa ma sustineti . De asta am nevoie, de sustinere morala, ca mi-e rusine sa o cersesc de la altii... De regimuri, cum se tin ele, am cunostinta destula. Trebuie doar sa ajunga pana la mine imperativul strasnic al verbului: VREAU VREAU VREAU!!! sa slabesc....
chagrin, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2102 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1585 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 811 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]