View Single Post
  #27 (permalink)  
Vechi 10 nov 2010, 00:50:06
Rodica79's Avatar
Rodica79 Rodica79 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 nov 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Ketogenica-low carb, moderat fat, high protein
Date: 170cm, 56kg
Mesaje: 12
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Retentia de apa

Mersi de raspuns Livia, insa eu consider ca la atatea legume am destui nutritenti, Peste, iar la mine nu prea conteaza calculele astea, nu stiu de ce voi calculati asa, eu am epsioade de mancat f mult, de ex azi am mancat 5200 Kcalorii, asa ca (5200 + 1080 + 1080)/3 - 2453 media pe 3 zile, ajunge zic eu, despre asta am spus problema la sectiunea Bulimie.
Joi am bagat cam 8000, un nutritionist mi-a spus ca media conteaza de fapt.
Ma pot mentine si cu 1100 si cu 6000, conteaza cat imi asimileaza organismul, nu cat mananc, la o medie groasa de Kcalorii/zi.
De ex maine bag salate, peste branzaturi degresate, deci un 1100 Kcalorii, arde pe alea, apoi mai arde si din astea de azi, iar cand bag 6000, nu asimileaza tot, isi ia cam cat are nevoie din ele, le ia si pe cele din ziua aia, restul le elimina.
Ca exemplu daca metabolismul mei bazal e de cam 1265 Kcal/zi, daca mananc atat, ma mentin, daca mananc 3000, ia tot atat din ele, daca am rezerve, ia din acelea si completeaza daca bag sub 1265, totul e sa aiba de unde, restu stie el ce si cum.
Conditia de baza, fara porcarii, deci fara E-uri, Margarina, hipercaloric, dar natural,Paine din cereale integrale facuta acasa, dulciuri facute acasa cu miere sau zahar brun nerafina ecologic fara faina alba, creme ciocolata home made, lapte + cacao + zahar brun.
S-a obisnuit asa de cand cu episoadele de mancat, la inceput se mai punea, acum s-a mai adaptat, desi o teama exista.
Sigur ca si sportul consuma, fac aerobic intens la sala.
Eu intrebasem din punct de vedere nutritiv mai mult daca este okey.
Pot baga si oua, dar nu prea ma omor cu ele, fructe bag mai putine, intrucat mananc f multa paine integrala si legume, vitamine, minerale + glucide am de aici.
Rodica79, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2029 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1512 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat