View Single Post
  #2789 (permalink)  
Vechi 29 mar 2017, 19:21:55
orhidee's Avatar
orhidee orhidee este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 13 sep 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 163cm
Mesaje: 11.853
Aprecieri acordate: 6.086
Am fost apreciat(a) de 10.899 ori in 5.679 mesaje
Smile Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul
Si eu ma intreb mereu de ce daca putem trai cu mai putin trebuie sa mancam mai mult. Dar nu e povestea aia cu metabolismul? Ca se incetineste. Dar daca reusesti sa acoperi toti nutrientii din mai putin... nu stiu ce sa zic.
Oricum o perioada de infometare nu face rau - toata lumea zice ca da un fel de restart, etc.
Tin minte ca si Teo Trandafir a spus la o luna sau doua dupa operatie ca si ea s-a mirat cu cat de putina mancare poate trai un om...
Cred ca sunt putini oamenii care sunt slabi si mananca relativ mult... aceia au probabil, si o activitate fizica pe masura...
Acum 20 - 30 de ani, tin minte ca am fost cu ochii pe cumnata mea (ne stransesem toata familia la un eveniment) sa vad cat mananca la o masa... era slaba, normoponderala la limita inferioara... Am urmarit-o... practic i-am numarat dumicatii... A luat cu furculita de doua ori din umplutura unui ardei umplut, a baut o jumatate de cescuta de ness si a mancat o pruna... Atat! Cu atat s-a saturat ea! Si nu s-a atins deloc de aperitiv, friptura, cartofi, salata, tort, prajituri de casa, fructe (altele decat prune), bauturi alcoolice, sucuri... Pentru mine a fost socant, de asta am tinut intamplarea minte pana acum... Si am uitat sa spun... cand a venit cumnata mea am intrebat-o daca ii este foame si mi-a zis ca da, ca nu mancase pe ziua aia !!! Cred ca stomacul ei era mai mic decat al celor operati... de aia era atat de slaba...
In privinta metabolismului... sa faca ce-o vrea... Oricum dupa ce trec de faza hidrica si de faza semisolida am de gand, ca si in faza solida sa respect cantitatile pe care trebuie sa le respecte cei operati... daca nu le voi respecta si voi manca ca pana acum patru zile, nu voi putea da vina pe metabolism, ci pe mine...
In privinta restartului, da despre asta este vorba... Asa cum mi-am restartat gusturile in cele doua luni de sucuri, asa imi voi restarta cantitatile acum...
__________________
jurnal slabit orhidee
"Dacă te-ai saturat sa o iei de la început, încetează sa mai renunți."



orhidee, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. orhidee, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de orhidee; 29 mar 2017 at 19:29:46.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui orhidee:
butterfly30 (30 mar 2017), Michelina (30 mar 2017), rozica1965 (01 apr 2017)