View Single Post
  #28 (permalink)  
Vechi 04 sep 2009, 22:15:10
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!

Buna, Rori.
Eu ma numesc Iulia, imi pare bine de cunostinta.
Imi pare rau sa aud de problema ta... sper sa fie inceputul sfarsitului acestei situatii.
Daca imi permiti niste sfaturi... incearca sa papi mai multe proteine - peste slab sau la conserva, piept de pui fiert sau la cuptor sau gratar, fasole, soia.
Ceea ce mi-au spus si mie fetele... a fost sa incerc sa mananc cam 1000 de calorii pe zi si sa fac sport. Daca mananci prea putine calorii, intr-adevar slabesti. Insa cand ajungi in faza "de platou" (in care cantarul stationeaza pentru ca organismul s-a acomodat foarte bine cu noua greutate si refuza sa mai slabeasca)... o sa mananci la fel, o sa simti senzatia de foame si nu o sa slabesti. Iar cand ajungi la mentinere, e posibil sa pui kilogramele inapoi. Corectati-ma, slabutelor, daca am explicat gresit... e tarziu si mi se invart cuvintele in fata ochilor.
Un alt instrument foarte util este calculatorul de calorii de pe site. L-ai incercat? Pur si simplu introduci alimentele pe care le consumi, specifici gramajul si masa din care a facut parte (mic dejun, pranz, cina). La sfarsitul zilei vezi exact cate calorii ai papat si cate ai consumat (specifici acolo si cate minute de activitate ai avut). Meniul il poti salva si poti vedea evolutia in timp.
Inca un lucru care pe mine m-a motivat a fost concursul slabutelor de slabit. Cauta mai multe detalii pe forum la sectia concursuri.
Ultimul lucru pe care ti-l sugerez e sa incepi un hobby care consuma mult timp si, de ce nu, calorii. Eu m-am apucat de croitorit.
Spor la treaba si... incearca sa privesti mancarea ca pe un prieten. Asa cum o lingurita de sare da un gust nemaipomenit unei oale de ciorba, asa mancarea sanatoasa si in cantitati normale da o stare nemaipomenita corpului. Un kg de sare in aceeasi oala de ciorba strica... nu?
Curaj !!
__________________
Răspuns cu citat