View Single Post
  #2810 (permalink)  
Vechi 05 dec 2013, 12:05:37
rommyna's Avatar
rommyna rommyna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 ian 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: kind of stil de viata sanatos
Date: 150cm, 68kg
Mesaje: 5.544
Aprecieri acordate: 4.292
Am fost apreciat(a) de 3.392 ori in 1.761 mesaje
Implicit Re: Jurnalul fericirii... LOREDANA99

Neata Lore! Uite o idee de poza pentru perioada sarcinii, mie nu mi-a iesit, nici nu aveam idee ce mi se intampla, dar poate tu iti faci asa ceva. Nici o poza cu evolutia burticii in aceeasi poziti nu am, dar nu-i bai



In alta ordine de idei incep sa ma supar pe atitudinea pe care o ai.
1. De ce in numele Domnului si cui vrei tu ai cara ceva acum? Mai ales ca te-ai chinuit un pic ca sa-l ai pe bebe....de ce te expui unui risc? Nu pot sa inteleg, ma revolta!

2. M-ai innebunit cu analiza mancatului sau nemancatului, mai bine spus. Fata draga, ia si carbohidrati si de toate. Atat timp cat sunt puri, curati, simpli..cum vrei tu sa le zici si cat ii combini cum trebuie, nu-i problema. Mananc variat, bucura-te de abundenta fructelor de sezon, etc. Stiu foarte bine ca perioada asta nu este o scuza ca sa mannanci ca purcica, nici nu te incurajez in sensul asta. Daca mananci NORMAL, fara excese, fara dulce sau redus atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Oricum, cu ponderatie, in primele luni, chiar pana la 20 de saptamani nu iei mare branza. Eu nu luasem decat 5 kg, si 2 in primele 2 luni fiindca ma "umflasem" de la sarcina: uter, apa in membre, sani, etc. Apoi nu am mai luat nimic, 1 kg pe luna, cat ar fi normal. Doamne, dar dupa 23 de saptamani m-a apucat o foame feroce. Am zis ca se mai potoleste, a mai avut perioade, dar prea putin. Si e atat de rau de nu iti pot spune Cu toate mesele organizate, cu pachetelul carat dupa mine la munca, cu papat dimineata si degeaba! Poate mananc la 2 ceva si pe la 4.35 cand trebuie sa schimb ultimul mijloc de transport spre casa ma ia cu lesin, asa imi scade glicemia. Si bag un covrig sau un hot-dog, numai asa imi mai revin (super-carbohidratii astia nocivi imi ridica rapid glicemia). Sper din tot sufletul sa nu ai parte de experientele astea, dar te rog nu face o obsesie din ceva ce este mai putin important. Pe parcursul sarcinii o sa-ti dai seama sigura de ce este important si ce nu si prioritatile tale vor iesi la suprafata. Incearca sa faci din perioada asta una de bucurie si de liniste, de implinire, nu motiv de agitatie, frustrari si altele.

Pupici si o zi frumoasa!
__________________
Jurnal Romina
“People are just as happy as they make up their minds to be.” ― Abraham Lincoln


Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui rommyna:
LOREDANA99 (05 dec 2013), Michelina (05 dec 2013), niculina04 (05 dec 2013)