View Single Post
  #29 (permalink)  
Vechi 09 apr 2010, 11:12:48
ras_cristalin's Avatar
ras_cristalin ras_cristalin este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: Cu 50 kg mai putin pana la nunta

Citat:
Anterior postat de capis 92 Vezi mesajul
de obicei dimineata mananc fulgi de porumb cu lapte pe la 13 mananc supa si felu 2iar seara de obicei nu prea mananc sau daca mananc imi iau un iaurt de fructe sau daca nu un mar
Citat:
Anterior postat de capis 92 Vezi mesajul
mai am o rugaminte la voi fetelorcare puteti sa ma ajutati sami fac un meniu de 800de kal pe zi va implorrreu pur si simplu mereu ma incurk in calcule si ma ia nerviiva pup dulke
1. Cu fulgii de porumb nu sunt de acord nu prea au nutrientii care ne intereseaza. Mai bine ii inlocuiesti cu ou fiert, carnita slaba.... sau chiar musli (dar nu mult cantitativ)
2. Nu ai deloc gustari nu e bine. Incearca sa papi mai putin la pranz (apropo, de care supa si in ce consta felul 2?) si caloriile salvate le imparti intre cele doua gustari. Peste cina nu e bine sa sari, se poate sa te apuce foamea mai tarziu si atunci ce ai rezolvat?
3. Hai sa iti explic cum calculezi caloriile, ca nu cred ca ai inteles mecanismul. Dimineata papi (spre exemplu) asa : o cafeluta 3in1, 30 de g de sunca de pui, un ou fiert hai sa zicem 80 de g si o felie de paine neagra.
Mergem la calculatorul de calorii si cautam alimentul 3in1. L-am gasit? Sub el scrie Adauga in Meniu. Dam clic acolo si ne apare o fereastra care ne intreaba ce cantitate adaugam. Dam asa 1 plic de 20 de grame la Micul dejun, apoi Adauga la meniu.
Acum ne uitam in dreapta si la meniu ne apare Cafea 3in1... 81 de calorii.
Bun, acum adaugi sunca de pui, oul fiert, painea neagra. Acelasi procedeu.
La fel faci cu gustarea 1, pranzul, gustarea 2, cina.
Dupa aceea dai salvare meniu.
Mergi la meniurile tale, dai un clic pe ziua in care l-ai salvat si iti apare ceva de genul asta. (eu am salvat doar exemplul pentru micul dejun)

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 12:16
Cafea 3in1, MaxiCoffee, 20g - 81 calorii, 0.5 proteine, 1.6 grasimi, 0 colesterol, 18 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Sunca pui, Caroli, 30g - 30 calorii, 4.1 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ou fiert, 80g - 124 calorii, 10.1 proteine, 8.5 grasimi, 339.2 colesterol, 0.9 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.9 zahar
Paine neagra, 20g - 66 calorii, 1.9 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 10.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 301 calorii, (mic)16.6 proteine, (mult)12.8 grasimi, 339.2 colesterol, (mic)30.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1519 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1519 calorii


Ce zici, am explicat bine?

P.S. Sa nu renunti la sport si sa nu lasi kg sa te supere in cea mai frumoasa zi din viata ta.
__________________