View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 24 mai 2013, 19:41:59
Lauragirl's Avatar
Lauragirl Lauragirl este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 15 sep 2011
Locaţie: buzau, Romania
Dieta: Vegetariana, uneori vegana
Date: 180cm, 65kg
Mesaje: 263
Aprecieri acordate: 72
Am fost apreciat(a) de 89 ori in 75 mesaje
Implicit Re: Jurnal Miruna - on my way to fit -

Citat:
Anterior postat de miruu04 Vezi mesajul
Buna ! m-am inscris pe site acum aproximativ un an dar pana acum nu am avut curajul sa postez .Povestea mea suna cam asa: m-am nascut in toamna lui '96.Pe la un an am facut o ocluzie intestinala si medicii nu imi mai dadeau sanse sa mai traiesc.Dar Dumnezeu m-a ajutat si acum ma bucur de viata.Mereu am fost mai durdulie decat sora mea mai mare cu an dar nu prea mi-a pasat.De fapt,mereau am fost cea mai plinuta din familia mea care este destul de maricica .Am 2 surori si un frate ,unul mai enervant decat celalalt dar de care sunt foarte mandra .Cum ziceam,nu prea mi-a pasat de greutate pana anul trecut cand eram internata in spital pt un control al diabetului de tip 2 f(cica s-ar fi declansat in urma unui soc emotional pe care l-am avut acum 8 ani).Pe foaia de externare scria mare si frumos ca sufar si de obezitate(74 de kg la 1.76 inaltime)Atunci a fost momentul in care m-am trezit si mi-am spus stop.Am facut handbal de performanta 4 ani pana anul trecut cand ,cu durere in suflet a trbuit sa renunt din cauza scolii care ma solicita forte mult.Si am inceput sa mananc si sa nu prea fac miscare deloc si asa am ajuns la 74AM incewput cu dieta south beach,am continuat cu saritul meselor pana cand am ajuns sa mananc doar cateva mere pe zi .Am slabit...am ajuns la 64 kg.Apoi a venit Craciunul si evident m-am ingrasat 3 kg. De atunci am renuntat la infometare,mi-am dat seama ca o alimentatie sanatoasa e importanta.De la Craciun si pana acum nu am mai slabit deloc,ba chiar m-am ingrasat un kilogram desi am incercat sa am o alimentatie cat mai sanatoasa si sa fac sport aproape in fiecare zi.AM incercat sa ciclizez caloriile dar pur si simplu nu mai slabescCred ca problema mea e lipsa de proteine.Sunt zile in care nu mananc nici 15 grame de proteine.Dar nu prea sunt prietena cu tot ceea ce inseamna carne.Mananc foarte rar carne .Mai am cateva kilograme de slabit si sper ca,cu ajutorul vostru,slabutelor,voi reusi . Multumesc pt timpul acordat citirii acestuiroman
Buna Miruna E foarte bine ca te-ai decis sa-ti tii un jurnal,asa nu o sa fii tu singura atunci cand intampini prbleme,o sa poti vorbi cu noi,si noi o sa te ajutam Vad ca ai trecut prin multe ,la fel ca majoritatea slabutelor de pe site,dar deasemenea ,ca si ele,vei trece peste si vei persevera!Cu siguranta ti-a fost greu sa faci si handbal si sa mergi si la scoala,am si eu o colega care face asta si ea e nevoita sa faca si naveta pentru ca nu sta in oras:/ E foarte bine ca ti-ai dat seama ca infometarea nu e alegerea potrivita.Faptul ca nu ai mai slabit nu e un lucru rau,deci nu il privi asa!Pentru ca dupa o perioada indelungata de infometare,corpul s-ar putea sa nu mai ''accepte''mancarea care i-o dai,deci priveste-o ca pe un lucru bun,caci organismul tau este inca sanatosIn legatura cu proteinelele poti lua si din alte alimente daca nu iti plce carnea,dar eu cred ca daca ai incerca ceva nou,o reteta cu carne pe care nu ai mai gustat-o,ai gasi-o placuta.Alte alimente cu proteine sunt in mare parte ranzeturile,eu le ador<3,lesavurez de cate ori am ocazia!Spune-mi cum arata un meniu de-al tau ca sa iti pot da mai multe sfaturi
__________________
Jurnal de mentinere-Laura

Lauragirl, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1795 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1278 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1279 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]