View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 27 aug 2013, 11:33:10
040489's Avatar
040489 040489 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 25 iun 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: dieta sanatoasa :)
Date: 171cm, 73.5kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 3
Am fost apreciat(a) de 209 ori in 170 mesaje
Implicit Re: Alimentaţia cruda/raw vegan, poate fi un stil de viata??

Si eu am inceput la un moment dat acest "stil de viata". Cam 3 saptamani mai exact, indrumata de o prietena nutritionista si vegetariana. Eu cred ca fiecare organism e diferit, dar in cazul meu nu a fost tocmai o idee buna. Mi-am facut toate analizele inainte. Totul a fost perfect.
In primul rand, la inceput e greu sa digeri mancarea cruda, mai ales shake. Apare aciditatea, balonarea, simptoame de "colon iritabil".
In al doilea rand, trebuie sa iei in considerare timpul. Dureaza mai mult decat de obicei gatirea unei mese.
In al treilea rand....apar carentele de vitamine. Cel putin in cazul meu. Carenta de vitamina D, calciu si vitamina B12. Desi am incercat sa compensez proteinele de origine animala cu cele vegetale.
040489, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1764 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1247 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 731 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat