View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 20 oct 2010, 20:19:11
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Lista pentru zile negre:)

Citat:
Anterior postat de martinraluca Vezi mesajul
Am hotarat ca trebuie sa scap de 7 cm in talie ...
Spuneti-mi....de ce merita sa continui atunci cand ma simt la pamant.
Pai in primul rand amorezeaza-te de corpul tau si ai grija de el. Nu-ti mai bate joc de el (zic in general, nu tu anume). Nu-l mai indopa cu dulciuri ca nu-l ajuta cu nimic ba il distrugi efectiv, nu-i mai da osanze adica grasimi proaste, prajeli, unturi, mananca sanatos si curat si mesteca bine ca sa simti ca infloresti dupa o masa si nu ca te molesesti din cauza cartofilor prajiti cu usturoi si halcii de porc in sos mult si gras. Schimba-ti modeul de viata si de alimentatie de acum si pana la moarte.

Bea apa ca organismul e facut din apa 70% si pielea are nevoie de apa inclusiv ficatul, nu mai zic de creier. Daca nu bei apa te stafidesti, faci celulita etc. De ce ai vrea sa te stafidesti cu forta?

Nu mai gasi scuze tot timpul (nu tu, zic in general) ca te doare aia, ca te-a enervat ala, ca ala micu' are polipi, ca mamaia are monturi etc. Si? Ce vrei sa faci ca sa le fie lor mai bine, sa te indopi cu mizerii ca sa te relaxeze 5 minute si sa te umfle din zi in zi? Cu ce-i ajuti pe ei facand asta, batandu-ti joc de tine si de ei in fond. Cine nu vrea o mamica sanatoasa si vioaie, o nepoata limpede la creier si o nevasta bine dispusa si sanatoasa? Lasa-te de premiile astea cu mancatul pentru placerea animalica ca nu esti animal. Esti om rational. Pana si animalele fac foamea cand sunt bolnave ca sa isi revina mai repede, nu mananca prajituri si torturi, ce-au innebunit?!

Misca-ti fundul de pe canapea (nu al tau ci in general zic), nu mai sta si lancezi si dupa aia te plangi ca nu ai energie. Nu mai intinde mana dupa batonul de ciocolata ca nu ala te fericeste, pune mana si misca-te, fa niste sport, trage de fiare, urca-te pe bicicleta, iesi afara si da o tura in jurul casei, da cu matura frunzele, spala geamurile, freaca wc-ul numai nu mai sta si vegeta.

Nu-ti mai indopa copiii (nu tu, zic in general), nu te mai face fericita si multumita dandu-le ciocolata cand vor ei ca sa le faci si lor o bucurie pe ziua aia. Ii nenorocesti asa, aflati dragostea si bucuria in tine ca sa nu depinzi de fericirea lu' ala micu' dupa ce a mancat tot tortul, ca bun a fost, off. Cheama-i in bucatarie si taiati legumele impreuna, faceti salata in grup, coace ceva la cuptor sanatos, un chec ceva cu fructe uscate, alune si nuca si pune inlocuitor de zahar in loc de zahar. Beti apa, limonada, fa socata daca vrei, ajuta-ti copiii sa faca deciziile corecte in ale alimentatiiei sa nu ajunga balene din copilarie si sa ramana complexati pe viata ca-ti bat toti joc de ei si-i fac grasi la scoala. Daca nu le stii nici tu...regulile astea de alimentatie, educa-te ca ai acces la internet si stii sa citesti.

Nu-ti mai bate joc de corpul tau, iubeste-l ca unul ai, modifica-l spre binele lui sa functioneze bine fizic si mental si sa ajungi vorba aia sa...mori sanatoasa. Nimeni nu e perfect deci nici tu nu o sa arati acuma brusc ca Angelina Jolie, iubeste-te asa cum esti si fii constient/a de ce poti si ce nu poti sa modelezi. Foloseste-te de avantajele tale, poate ai fundul mare dar talia mai mica, pune-o in valoare. Daca ai burta, nu purta chestii deschise la culoare in partea de sus a corpului, haine mulate sau pantaloni care sa te stranga si sa-ti scoata sunca in relif si mai rau. Daca iti atarna pieptul, renunta la decoltee adanci ca nu vrem sa vedem filme de groaza chiar non-stop, iarta-ne un pic. Educa-te sa arati bine oricate Kg. ai avea. Da si exemplu copiilor tai, sa-si vada mama/tatal vesel si bine dispus si nu cu nervii la pamant si popoul cat casa ca atunci cand intra in camera duduie podelele.

Cam asta este, asta imi zic eu mie mereu dar si celor la care tin si de care imi pasa cu adevarat.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Sand:
angieee (22 ian 2014)