Subiect: Jurnalul - Anca
View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 19 nov 2010, 13:25:16
Roxii's Avatar
Roxii Roxii este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 30 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Mentinere
Date: 163cm, 48kg
Mesaje: 3.308
Aprecieri acordate: 4
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnalul - Anca

Citat:
Anterior postat de ancutseek Vezi mesajul
Hello ! sunt noua pe aici si nah.... am zis sa imi incep si eu jurnalul acesta cu scopul de a-mi impartasi povestea ...
in luna iunie aveam 70 de kg... greutatea pe care o aveam de aproximativ 2 ani.. ma mentinsem la 70 de kg desi eu vroiam sa slabesc... insa nu aveam nici motivatia nici vointa necesara din pacate. Insa minunea s-a produs in luna iulie, cand, venind din vacanta pe care o petrecusem in Italia... ajunsesem la concluzia ca nu se mai poate si chiar imi doream o schimbare in viata mea. asa ca am decis sa elimin definitiv: bauturile carbogazoase (sucurile), painea, dulciurile, uleiul, prajelile, aproape orice mancare gatita de mami ... deci in prealabil decisesem sa am un stil de viata sanatos. Am inceput sa caut diferite diete pe net... si incepusem cu cea disociata gen: 1 zi: fructe+2l apa, a 2-a zi: legume+2l apa; a 3-a zi: fructe+legume+2l apa; a 4-a zi: banane+lapte; a 5-a zi: carne de pui fiarta si salata+2l apa; a 6-a zi: carne de pui/vita la gratar+salata+2 l apa ; si apoi se repetau zilele. Am gasit eu vointa necesara si am tinut cu sfintenie acest regim cam 2 saptamani in care slabisem peste 5 kg. Nu-mi venea sa cred si apoi au urmat si alte diete gen cea cu varza si cea disociata pe 3 zile...
In fine... dupa inca 2 diete care cuprindeau tot aceleasi alimente: fructe, legume, carne pui/vita/peste... in luna septembrie aveam -10 kg
bine.. mentionez ca faceam sport adica eram tot timpul activa.. fiind in vacanta aveam timp dar nu m-am dus la sala. ci doar alergam si faceam exercitii...
Toate bune si frumoase ... incepuse scoala.. si dupa 1 saptamana deja incepusem sa ma satur de exclamatia: " Ce-ai slabit! " ... desi imi doream atat de mult sa o aud si ma simteam atat de fericita ... la un moment dat ma saturasem de aceleasi explicatii despre cum am slabit si etc

in momentul acesta am 57 de kg si nu stiu... mai mult decat dorinta de a slabi acum s-a instalat obsesia de a nu ma ingrasa din nou.. dorinta de a ma mentine. Observ ca daca mananc putin din alimentele pe care nu le-am mai consumat de 5 luni .. imediat ma ingras
Ma bucur ca nu mai simt nevoia sa beau suc ci imi pun intrebarea: de ce suc si nu apa plata? sau sa mananc paine...

Acum mananc in fiecare dimineata 1 iaurt mic + cativa samburi de nuca ( si o data pe saptamana cate un ou fiert). apoi un mar sau o grefa... un fruct. la pranz mananc ce am gatit gen varza "calita" (fiarta) cu bulion si ciuperci sau branza slaba de vaca sau peste .. sau salate... apoi la 1 jum plec la scoala unde mai mananc 2 mere sau alte fructe.

offff astazi am mancat cam multe fructe: 1 grefa, 3 kiwi, 2 mere, 1 portocala, 2 clementine, 1 pomelo si un strugure. Problema e ca mi se pare ca am mancat mult desi poate totalul caloriilor nu e atat de mare... incerc sa nu depasesc 1000 de kcal pe zi desi sunt zile in care nu depasesc nici 600-700...


mi-as dori sa am un meniu zilnic echilibrat si sa ma mentin in acelasi timp. stau tot cu teama de a nu ma ingrasa din nou. E groaznic sentimentul... pt ca tot timpul am impresia ca mananc prea mult..

va astept sfaturile cu mare placere..
Buna Anca si bine ai venit!In primul rand felicitari pentru kg slabitedar...nu imi place modul in care ai facut`o.Ceea ce ai facut tu se numeste infometare,de aceea si pui pe tine de cate ori mananci ceva ce pana acum nu mancai600-700 de calorii nu`ti asigura nici macar necesarul minim de mancare pentru ca organismul tau sa fie sanatos.Si daca acum,la mentinere mananci asa putin,pai la cura cat mancai?Eu sunt mentinere si mananc 1600 de calorii pe zi,deci dublu fata de cat mananci tu
__________________
Jurnal Roxii

Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Roxii, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2044 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1527 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]