View Single Post
  #31 (permalink)  
Vechi 28 ian 2011, 01:49:26
Riri's Avatar
Riri Riri este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 18 dec 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Dukan
Date: 170cm, 69kg
Mesaje: 57
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Riri - dieta proteica

Citat:
Anterior postat de ellie Vezi mesajul
Riri, iti place Cohen?

Eu inca nu stiu daca am pb cu hipotir- desi suspectez asta pt. k m-am ingrasat 9 kg intr-un an Si orice crestere in greutate de peste 10% ar tb investigata...dar mi-e asa de frica sa merg la analize
De hipotir. am inv. la facultate, stiu cate ceva
Ieri am terminat de invatat principiile de nutritie din cartea de biochimie (dont ask) si din ce am invatat dieta proteica nu face bine organismului. Am inceput sa citesc articole medicale de nutritie si e un domeniu destul de vast si greu de explorat, de aceea exista atatea mituri si diete.
Sunt cateva diete acceptate in literatura medicala ca fiind benefice:
-dieta mediteraneana+cardiofitness, la ora actuala e gold standard in slabit+consecinte benefice pe termen lung (preventia bolilor cardiovasc. si a diabetului de tip 2,incetinirea imbatranirii).
- dieta Montignac- tipul a revolutionat de fapt dietetica, se pare ca dietele bazate pe alimente cu indice glicemic mic sunt mai benefice decat clasicele low-fat diets.
Daca ai timp de principii medicale de dietetica, eu am inceput sa le trec in jurnalul meu (pg 3), in caz ca ajuta
Spor la slabit!
dap, imi place mult cohen
multam mult pentru sfaturi, am citit si eu destul de mult despre principiile dietelor, am analizat cum functioneaza pancreasul, ficatul, stomacul, tiroida...nu la scoala, ci pe cont propriu si folosindu-ma de cunostintele pe care le are tot poporul din liceu, de la clasele de anatomie si chimie . am fost atenta si la ce-mi place sa mananc si ce nu, la ce reactionez bine si la ce nu (cum se face digestia, ce ma doare cand ma doare, etc..) si asa am ajuns la o dieta proteica.
si vreau sa-ti spun ca ma simt excelent! am schimbat si tickerul acum vreo 2 zile
stiu si de montignac, am citit cartea (ca mai tot ce se poate citi despre diete). sg problema a fost ca nu vreau sa caut in tabele ce indici au alimentele, nu vreau sa calculez obsesiv carbi sau calorii si asta pt ca nu am timp. eu muncesc intr-un ritm haotic. ieri si azi m-am intors la 11.30 pm de la birou...eu sunt fericita ca mananc de 3-4 ori pe zi si ca atunci cand o fac mananc sanatos - ceva peste sau pui cu broccolo sau castraveti sau spanac (legume cu putini carbi in general), niste iaurt 0%, bag ceai verde (pana o sa ma inverzesc ) si...mi-e de ajuns. si faptul ca asta ma tine si cu energia sus si ca mai si slabesc in the process nu poate sa fie decat excelent.

ps: 9 kg intr-un an e mult. eu am pus 10 kg intr-o luna jumate..., prin noiembrie-decembrie anul trecut, si asta a fost un motiv pt care am mers de urgenta la doctor.

pup
__________________
Jurnalul meu