View Single Post
  #3123 (permalink)  
Vechi 25 aug 2011, 20:06:00
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Lala26 Vezi mesajul
Ca de obicei, ai dreptate... chiar daca nu am fost miss perfectiune de joia trecuta de cand m-am reapucat de treaba serios, se vad rezultate. Am mancat pepene rosu la 2 zile (cantitati decente, desigur) si pepene galben o data si de cateva ori nu am respectat intervalele, dar am exclus total dulciurile, produsele de patiserie, mai exact toate 'bombele'... Am probat niste pantaloni care inainte nu se inchideau, iar acum sunt perfecti..plus ca imi dau seama si in oglinda.. pacat ca nu m-am si cantarit sa masor rezultatele, dar consider ca are o influenta prea mare asupra psihicului meu ca sa mai fac greseala sa devin obsedata de dansul. Ochiul meu cel foarte critic si oglinda sunt mai aproape de adevar si..rezultatele pozitive ma incarca pozitiv
Lala, bravo!
Lasa ca vei vedea la haine pe parcurs evolutia. Vb. ta, face bine la psihic!
Citat:
Anterior postat de monicastoican Vezi mesajul
Neata fetelor

Îmi încep fiecare zi citind, în metrou în drum spre lucru, ce aţi mai scris în seara anterioară . Am o nelămurire. Pentru micul dejun îmi tot făceam biscuiţi din fulgi de ovaz, oarecum în stilul batoanelor magda. Dar ieri m-am gândit să nu le mai fac dulci ci putin sarate ca să le pot manca dimineaţa cu zacusca sau chestii din astea de uns sarate. E ok având în vedere ca painicile astea conţin doar fulgi de ovăz, secară, tărâţe şi doar o lingură de făină integrală plus puţină drojdie? Mă gândesc ca ar trebui să aibă procent mai mare de fibre decât wasa, deci s-ar putea combina. Ce ziceţi? Mi-au ieşit ft bune, mult mai pufoase decât wasa.
Nu pot sa iti spun sigur pt ca nu stiu cantitatile.

Dar poti calcula tu procentul de fibre. Cantaresti toate ingredientele, apoi cantaresti produsul finit.
Si apoi total fibre (le afli insumand cantitatea de fibre a ingredientelor adaugate) de imparte la total cantitate produs finit si se inmulteste cu 100.
Valoarea optinuta e cantitatea de fibre pt 100 de grame. Si ar trebui sa fie undeva mai mare de 20. Ideal ar fi sa aiba cel putin 24. Dar e destul de greu de obtinut!
Citat:
Anterior postat de Flora Vezi mesajul
Neata fetelor.
Draga Eva ai dreptate in privinta cantitati fructelor ca 1 kg este cam mult atunci cand vrei sa slabesti si nu numai eu cand eram salbuta adica eram pe mentinere mancam 1 kg de fructe si nu se punea nimic pe mine dar na eram mai tinerica la vremea aceea si metabolismul meu era altfel si eu mai zic ca decat sa mananc dulce mai bine mananc fructe cateodata functioneaza cateodata nu.
Vreau sa va spun ca eu am o problema cu trezitul noaptea si papaptul din frigider de curand m-am mutat in casa noua si avem open kitchen si si am cam dat iama in frigider (la casa cealalta inchidea sotul usa cu cheia pe fiecare seara) si cum sunt la concurs a trebuit sa le destainui fetelor ce prostii am facut si m-au incurajat si eu m-am ambitiont si azi noapte a fost prima noapte cand m-am trezit sa merg la baie si nu m-am gandit sa ma duc la frigider.
La micul dejun am papat fulgi de ovaz +laptic cad am sa mai stagnez am sa-i amestec cu ceai de tei.
Acusi fug sa-mi fac un frapee ca e asa de cald la noi...
Flora, lasa ca maine vii si ne spui ca e a doua noapte fara tentatii!
Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
Fetelor ,la ce face referire anuntul din forum acela pentru care sa trimiti Cv-ul?Ca alte detalii nu am gasit.Despre ce este vorba?
Nu stiu Laurra, dar o pot intreba pe slabuta!
Citat:
Anterior postat de dedeia Vezi mesajul
Buna fetelor, eu sunt noua pe aici am pus si eu meniul meu de azi; e mult-putin? / bine-rau? ca sunt incepatoare cu monti; sunt rezultate cu monti?
va pup

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:43
Fulgi de ovaz, Noe, 40g - 142 calorii
Iaurt dietetic 0.1% grasime, Pilos, 200g - 68 calorii
Zahar, 5g - 20 calorii
Scortisoara, 2g - 6 calorii

Prânz, ora 11:35
Caras gatit, 170g - 174 calorii
Rosii, 380g - 69 calorii
Ardei gras galben, 50g - 14 calorii

Gustare 2, ora 14:56
Mere, 250g - 130 calorii

Cina, ora 17:08
Pui la gratar, 100g - 102 calorii
Rosii, 380g - 69 calorii
Ardei gras galben, 50g - 14 calorii
Ceapa, 20g - 9 calorii
Ulei din turte de masline, 365, 10ml - 83 calorii

Gustare 3, ora 18:36
Mere, 200g - 104 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1004 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1493 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1493 calorii
Zaharul nu e ok, apoi uleiul de la cina nu am inteles eu prea bine de care e.

Apoi, ai mancat f.f.f. putin. Abia ai depasit 1000 de cal. La Monti nu se tine cont de calorii. Bine, nici sa mancam cate 3000 zilnic si sa asteptam sa scadem. Dar mancat normal, undeva la 1500 - 2000 se slabeste. Daca chiar vrei sa tii si hipo, atunci incearca sa nu scazi sub 1200. Ca organismul se obisnuieste si isi va incetini metabolismul. Tu il subalimentezi!
Te pup si bafta multa!

Bine ai venit in Gasca!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]