View Single Post
  #3251 (permalink)  
Vechi 21 sep 2011, 12:24:12
nicolae68daniela's Avatar
nicolae68daniela nicolae68daniela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 23 sep 2009
Locaţie: calarasi, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Rina
Date: 167cm, 77.1kg
Mesaje: 4.316
Aprecieri acordate: 2.598
Am fost apreciat(a) de 1.164 ori in 630 mesaje
Implicit Re: Regimul Dukan (partea 1)

Citat:
Anterior postat de Andola Vezi mesajul
Buna fetelor.
Azi am inceput si eu dieta dukan si deja am intrebari. De exemplu am vrut aseara sa-mi cumpar somon afumat si la ingrediente avea un mic procent de zahar asa ca am preferat sa intreb inainte sa-l cumpar.Voi ce spuneti, e in regula sau mai bine aleg altceva? Deasemenea m-am gandit azi sa fac file de vita,doar ca neavand grill nu stiu exact cum sa-l prepar fara ulei sau unt(in tigaie/cuptor) asa incat sa nu se prinda sau sa se arda.Momentan sunt incantata de dieta..pare destul de accesibila si cu suportul moral din comunitate deja ma vad slaba.Aaaa..inca o intrebare si ma potolesc: eu fac aerobic de 3 ori pe saptamana; e necesar sa merg si 20 de min zilnic sau se compenseaza aerobicul?
Buna Andola, bine ai venit alaturi de noi !!

Parerea mea este ca cel mai simplu si sanatos ar fi sa-ti cumperi carnita de pui, vita, peste, proaspata. Ti-o faci la gratar s-au la cuptor cu ce condimente iti face placere s-o mananci. Eu mai toata mancarica mi-o pregatesc la cuptor. Carnita de obicei o tin o ora-doua la macerat in frigider cu usturoi pisat si condimente. Pestele de asesmenea il piperez, sarez, vre-o doi catei de usturoi, o jumatate de lamaie stoarsa, acopar cu folie de aluminiu si-l tin la frigider cateva ore, dupa aceea la cuptor (scot folia dupa prima jumatate de ora de stat la cuptor pentru a se rumeni). Eu pregatesc mai multa cantitate odata pentru a avea mai multe zile. Tot ce ti-am spus mananc in functie de ce zi am cu salata de legume sau cu sos de iaurt si branza. Pentru mine este simplu, nu sunt pretentioasa la mancare.

Pupici si mult spor sa ai !