View Single Post
  #33 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 18:06:11
princess95's Avatar
princess95 princess95 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Stiu scumpo!
Hai sa facem altceva.
Dimineata mananca laptic cu cereale integrale (fulgi de cereale integrale, gen fulgi de ovaz, secara, sau in combinatii, cu sau fara fructe uscate). Au multe fibre, te ajuta la digestie, au si carbohidrati, iti dau energie pt o noua zi. 30 g de cereale (cam 2-3 linguri) cu 200 - 250 ml. de lapte ar fi numai bine.
Apoi esti la scoala. La gustare un mar, sau un pumn de seminte crude, sau 2-3 nuci crude, sau un sandwich din paine integrala, putina sunca slaba de pui, o foaie de salata si o lingurita de maioneza facuta in casa.
Vii de la scoala. Inca mai ai de facut teme, de invatat, deci trebuie sa mananci bine.
Ce zici de un bol mic cu supa de pui (eu una o ador, mai ales pe frigul asta) si apoi o jumatate de pulpa de pui fiarta cu niste legume pe langa. Orice iti place tie.
Gustarea a doua: un mar copt. Pe langa faptul ca e sanatos, e si f. gustos, tine loc si de desert, sau un iaurt natural, sau cateva patratele de ciocolata amara. Toate astea iti dau energie. Nu ingrasa pt ca le consumi in cantitati mici.
Apoi la cina. Ce zici de ceva peste, inclusiv din conserva cu o salata sau cu niste cruditati. Tot asa, ce iti place tie.
Dupa cum vezi ai 3 mese si 2 gustari. Ar trebui sa papi cam din 2-3 ore in 2-3 ore.
Ultima masa undeva pe la cel tarziu 8 seara, cu 3 ore inainte de culcare.
Am scos din meniul tau rulada (cred ca are sigur zahar, conservanti, coloranti) - nu iti aduce nici un serviciu.
Apoi am scos si cartofii, care e bine sa ii eviti. Sunt plini de amidon, din nou nu te ajuta. in sensul ca nu ofera organismului nici un fel de vitamina, nici un fel de minerale.
Daca totusi ti-e pofta de cartofi, atunci alege sa ii faci copti in cuptor, cu tot cu coaja si sa ii mananci cu sos facut din smantana, usturoi si marar. Sunt f. buni. Alaturi de o salata imensa.
Cam asa ar arata un meniu sanatos. Cantitatile depind de tine. Dar trebuie sa fii constienta de faprul ca trebuie sa ai minim 100 de calorii.
Acum daca mancand as te ingrasi, stii sigur ca e o ingrasare sanatoasa.
Stiu ca tu nu vrei asta, dar e important ca sa traiesti, sa supravietuiesti. Trebuie sa mai pui cateva kg pe tine.
Colegele tale de clasa ce spun? Ele cate kg au si ce inaltime?
Vb cu mama ta si duceti-va la medic. S-ar putea sa te ajute enorm treaba asta!
pai colegele ma intreaba ce s-a intimblat..,iar eu neg totul,(nu vreau sa stie)le mint si le spun ca ma alimentez normal....in general eu niciodata nu m-am crezut grasa macar ca am inceput a slabi cind aveam 57 kg.Ma afectat mult vorbele fratelui meu,care acesta de pasti s-a ris precum ca sunt plinuta(acum regreta) Pai kiar din ziua de pasti am inceput a ma infometa si mi-am zis ca ajung la 50 kg si ma opresc,dar am intrat in gust si eram foarte fericita cind vedeam ca kg se duc,deodata mincam doar o masa dar mult,apoi am inceput a reduce cantitatile pina am ajuns la portii foarte mici.....acum de vreo 1,5 luni ,de cind am dat de SLABUTE...am inceput sa ma alimentez in cantitati mai mari,nu pentru ca mii foame,dar p/u ca-i sanatos,si inca ceva daca manink cu mama impreuna sunt nevoita sai arat ca manink normal (in cantitati normale ca dinsa)ca de nu,se incepe cearta....iar dak manink singura o mint ca am mincat mai mult sii dau portia catelului meu.........Multumesc de sustinere Ame ........iti voi urma sfaturile....las rulada la o parte....si cartofii la fel ii reduc
Răspuns cu citat