Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal princess95

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #31 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 16:28:06
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Stiu scumpo!
Hai sa facem altceva.
Dimineata mananca laptic cu cereale integrale (fulgi de cereale integrale, gen fulgi de ovaz, secara, sau in combinatii, cu sau fara fructe uscate). Au multe fibre, te ajuta la digestie, au si carbohidrati, iti dau energie pt o noua zi. 30 g de cereale (cam 2-3 linguri) cu 200 - 250 ml. de lapte ar fi numai bine.
Apoi esti la scoala. La gustare un mar, sau un pumn de seminte crude, sau 2-3 nuci crude, sau un sandwich din paine integrala, putina sunca slaba de pui, o foaie de salata si o lingurita de maioneza facuta in casa.
Vii de la scoala. Inca mai ai de facut teme, de invatat, deci trebuie sa mananci bine.
Ce zici de un bol mic cu supa de pui (eu una o ador, mai ales pe frigul asta) si apoi o jumatate de pulpa de pui fiarta cu niste legume pe langa. Orice iti place tie.
Gustarea a doua: un mar copt. Pe langa faptul ca e sanatos, e si f. gustos, tine loc si de desert, sau un iaurt natural, sau cateva patratele de ciocolata amara. Toate astea iti dau energie. Nu ingrasa pt ca le consumi in cantitati mici.
Apoi la cina. Ce zici de ceva peste, inclusiv din conserva cu o salata sau cu niste cruditati. Tot asa, ce iti place tie.
Dupa cum vezi ai 3 mese si 2 gustari. Ar trebui sa papi cam din 2-3 ore in 2-3 ore.
Ultima masa undeva pe la cel tarziu 8 seara, cu 3 ore inainte de culcare.
Am scos din meniul tau rulada (cred ca are sigur zahar, conservanti, coloranti) - nu iti aduce nici un serviciu.
Apoi am scos si cartofii, care e bine sa ii eviti. Sunt plini de amidon, din nou nu te ajuta. in sensul ca nu ofera organismului nici un fel de vitamina, nici un fel de minerale.
Daca totusi ti-e pofta de cartofi, atunci alege sa ii faci copti in cuptor, cu tot cu coaja si sa ii mananci cu sos facut din smantana, usturoi si marar. Sunt f. buni. Alaturi de o salata imensa.
Cam asa ar arata un meniu sanatos. Cantitatile depind de tine. Dar trebuie sa fii constienta de faprul ca trebuie sa ai minim 100 de calorii.
Acum daca mancand as te ingrasi, stii sigur ca e o ingrasare sanatoasa.
Stiu ca tu nu vrei asta, dar e important ca sa traiesti, sa supravietuiesti. Trebuie sa mai pui cateva kg pe tine.
Colegele tale de clasa ce spun? Ele cate kg au si ce inaltime?
Vb cu mama ta si duceti-va la medic. S-ar putea sa te ajute enorm treaba asta!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #32 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 16:42:58
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Salut, Nadea!

Ne-am cunoscut pe topicul Anorexicelor. Si eu sunt adica in aceeasi oala ca si tine. Acum trei ani am tinut o cura de slabire in care mancam la infometare, adica maximum 250 kcal pe zi. Asta a durat mult, mult timp, cam 4 luni de zile. Apoi am crescut la 400 kcal pe zi. Apoi ceva mai mult. Am slabit de la 90 la 48 kg.

De cand m-am oprit din cura de slabire (aveam 48 kg), sunt in cautarea a doua lucruri: 1) o dieta de mentinere care sa-mi permita sa nu ma ingras; 2) ciclul menstrual, pe care l-am pierdut in luna 3 de dieta. In momentul in care m-am oprit din slabit, sora mea venea la mine cu declaratii in genul: hai, ca acum ai terminat cu slabitul, trebuie sa mai pui pe tine. De fiecare data cand imi zicea asa ceva, imi venea sa fug, sa vomit. Si stii ce? Nici n-as fi avut cu ce energie sa fug, nici sa ajung la baie ca sa vomit. Chiar in zilele luminoase, in care as fi vrut sa spun lucuri calde, luminoase celor dimprejur, nu eram in stare pentru ca imediat ce mi se spunea cate ceva (orice, chiar si salut), si trebuia sa deschid gura sa raspund, imi era greu sa-mi misc gura: era prea mult efort.

Ai spus ca vrei sa te mentii. Eu am ajuns la mentinere crescand meniul zilnic pana am ajuns la o cantitate buna. Inca sunt in cautarea nutritiei perfecte de mentinere, dar n-are importanta: cel putin imi cunosc putin corpul. Uite niste reguli foarte bune:

* Lasa cartofii, painea si sarea: din cauza lor iei apa si normal ca arata mai mult acul cantarului

* mananca multe proteine. Proteinele NU se pun pe tine NICIODATA (am incercat-o pe pielea mea, nu e teorie). Deci daca mananci 5 kg de piept de pui, organismul tau foloseste o portie (sa zicem 300 g), iar restul il dai afara. Tot, pana la ultimul gram nefolosit se da afara.

* mananca mai putin volum, dar cu valori nutritive ridicate. Adica mananca mai bine varza decat salata verde, mai bine linte si fasole decat morcovi si conopida. De exemplu poti manca o bucata buna de peste cu 10 linguri de linte la pranz sau seara si nu te ingrasi. Pe cuvantul meu, ca eu asa am facut.

Ceea ce ai tu acum se cheama anorexie. Nu te speria, si eu am trecut prin ea. Eu nu iti zic sa te ingrasi, dar trebuie sa te mentii, in mod sincer. Iti dai seama acum ca daca slabesti vei muri de foame? Spune, iti dai seama? Daca raspunsul e "da", hai sa iesim din anorexie la o mentinere frumoasa, ok?

Uite si o strategie, ca sa nu zici ca pun numai probleme.

* inlatura dependenta de cantar

Stiu ca in momentul asta probabil te cantaresti de cateva ori pe zi, si esti intr-o continua stare de panica. Bun, asta trebuie sa dispara. Nu este posibil ca un om sa puna pe el mai mult de 200 g intr-o zi. Nu se poate. Ce e in plus e apa (pe care o dai afara eventual), plus ca la tine probabil se depoziteaza mancarea in mate pentru multe zile (asa-i ca mergi la baie numai o data la cateva zile?). De acum nu ai voie sa te cantaresti decat o data la 3 zile, ok? Chiar daca te simti groaznic, trebuie sa scapi de dependenta de cantar. Gandeste-te si tu: in doua zile, maximum de greutate pusa e 400 g. Sunt sigura ca daca vrei sa scapi de 400 g nu e nici o problema. OK?

Dupa ce ti-ai format obiceiul de cantarit la 3 zile, creste incet la 5 zile. Apoi la o saptmana.

* incepe sa adaugi tot ce mananci la Meniuri, aici pe site

Cand ai ce avem noi, adica anorexie, de obicei tindem sa ne miram cat de mult mancam si ne facem spaime degeaba. Pune in meniu in fiecare zi ce mananci si apoi vedem cate calorii faci zilnic.

* Regula principala: NU AI VOIE SA SLABESTI!

Incepe la 800 kcal pe zi. Nu trisa, nu manca mai putin. Mentine 800 kcal pentru trei zile. Cantareste-te. Daca ai slabit chiar si 0.5 de kg, creste cu 200 kcal in ziua a treia (mananci 1000 kcal acum). Daca te-ai mentinut, creste numai cu 100 kcal in ziua a treia (900 kcal)
. Daca ai pus pe tine, continua inca 3 zile cu 800 kcal.

Repeta procesul la fiecare 3 zile, dar de data asta daca pui pe tine, redu la cantitatea de acum 3 zile.

De exemplu:

Ziua 1: 800 kcal, 43 kg.
Ziua 2: 800 kcal
Ziua 3: 800 kcal
Ziua 4: 43 kg. Mentinere, deci 900 kcal
Ziua 5: 900 kcal
Ziua 6: 900 kcal
Ziua 7: 43.5 kg. Reducem la 800 kcal\
Ziua 8: 800 kcal
Ziua 9: 800 kcal
Ziua 10: 42.5 kg. Slabire: 1000 kcal.
Ziua 11: 1000 kcal

Si asa mai departe


Interdictii: nu ai voie sa mananci multa sare. Nu ai voie sa mananci foarte tarziu (nu manca dupa ora 8 seara). Nu manca iaurt seara. Nu ai voie produse cu 0% grasime (sunt nesanatoase). Nu ai voie produse light (Cola Light, Cola Zero, Pepsi Light). Nu ai voie mai mult de 1 fruct pe zi. Trebuie sa mananci in fiecare zi cel putin:

* 3 mese: una dimineata cand te scoli, a doua la 12:30- 1:30, ultima seara cand ajungi acasa.
* 200 g carne de pui sau peste de orice fel; (proteine, deci nu se pun)
* 200 ml lapte sau iaurt
* 200 g legume fierte, cu cel putin 35 kcal pe 100 g. Deci varza, conopida, broccoli, mazare, fasole, naut, linte, verzisoare de Bruxelles
* 1 felie paine neagra.

De asemenea, trebuie sa mergi pe jos in fiecare zi timp de o ora SAU sa faci 15 minute aerobic SAU sa aspiri prin toata casa: asta intre cina si culcare.

Nu-i asa ca nu-ti mai vine ciclu? Nu-i asa ca mori de frig si nu ai energie sa traiesti? Nu-i asa ca iti dai seama ca daca mai slabesti mori? Nu-i asa ca nici un baiat nu iti da atentie cum da altor fete cu forme mai voluptoase? nu-i asa ca esti un schelet ambulant? Bun, si eu la fel, deci hai sa ne vindecam?

Te pup dulce,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CrisetenO; 30 nov 2010 at 16:51:06.
Răspuns cu citat
  #33 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 18:06:11
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul
Stiu scumpo!
Hai sa facem altceva.
Dimineata mananca laptic cu cereale integrale (fulgi de cereale integrale, gen fulgi de ovaz, secara, sau in combinatii, cu sau fara fructe uscate). Au multe fibre, te ajuta la digestie, au si carbohidrati, iti dau energie pt o noua zi. 30 g de cereale (cam 2-3 linguri) cu 200 - 250 ml. de lapte ar fi numai bine.
Apoi esti la scoala. La gustare un mar, sau un pumn de seminte crude, sau 2-3 nuci crude, sau un sandwich din paine integrala, putina sunca slaba de pui, o foaie de salata si o lingurita de maioneza facuta in casa.
Vii de la scoala. Inca mai ai de facut teme, de invatat, deci trebuie sa mananci bine.
Ce zici de un bol mic cu supa de pui (eu una o ador, mai ales pe frigul asta) si apoi o jumatate de pulpa de pui fiarta cu niste legume pe langa. Orice iti place tie.
Gustarea a doua: un mar copt. Pe langa faptul ca e sanatos, e si f. gustos, tine loc si de desert, sau un iaurt natural, sau cateva patratele de ciocolata amara. Toate astea iti dau energie. Nu ingrasa pt ca le consumi in cantitati mici.
Apoi la cina. Ce zici de ceva peste, inclusiv din conserva cu o salata sau cu niste cruditati. Tot asa, ce iti place tie.
Dupa cum vezi ai 3 mese si 2 gustari. Ar trebui sa papi cam din 2-3 ore in 2-3 ore.
Ultima masa undeva pe la cel tarziu 8 seara, cu 3 ore inainte de culcare.
Am scos din meniul tau rulada (cred ca are sigur zahar, conservanti, coloranti) - nu iti aduce nici un serviciu.
Apoi am scos si cartofii, care e bine sa ii eviti. Sunt plini de amidon, din nou nu te ajuta. in sensul ca nu ofera organismului nici un fel de vitamina, nici un fel de minerale.
Daca totusi ti-e pofta de cartofi, atunci alege sa ii faci copti in cuptor, cu tot cu coaja si sa ii mananci cu sos facut din smantana, usturoi si marar. Sunt f. buni. Alaturi de o salata imensa.
Cam asa ar arata un meniu sanatos. Cantitatile depind de tine. Dar trebuie sa fii constienta de faprul ca trebuie sa ai minim 100 de calorii.
Acum daca mancand as te ingrasi, stii sigur ca e o ingrasare sanatoasa.
Stiu ca tu nu vrei asta, dar e important ca sa traiesti, sa supravietuiesti. Trebuie sa mai pui cateva kg pe tine.
Colegele tale de clasa ce spun? Ele cate kg au si ce inaltime?
Vb cu mama ta si duceti-va la medic. S-ar putea sa te ajute enorm treaba asta!
pai colegele ma intreaba ce s-a intimblat..,iar eu neg totul,(nu vreau sa stie)le mint si le spun ca ma alimentez normal....in general eu niciodata nu m-am crezut grasa macar ca am inceput a slabi cind aveam 57 kg.Ma afectat mult vorbele fratelui meu,care acesta de pasti s-a ris precum ca sunt plinuta(acum regreta) Pai kiar din ziua de pasti am inceput a ma infometa si mi-am zis ca ajung la 50 kg si ma opresc,dar am intrat in gust si eram foarte fericita cind vedeam ca kg se duc,deodata mincam doar o masa dar mult,apoi am inceput a reduce cantitatile pina am ajuns la portii foarte mici.....acum de vreo 1,5 luni ,de cind am dat de SLABUTE...am inceput sa ma alimentez in cantitati mai mari,nu pentru ca mii foame,dar p/u ca-i sanatos,si inca ceva daca manink cu mama impreuna sunt nevoita sai arat ca manink normal (in cantitati normale ca dinsa)ca de nu,se incepe cearta....iar dak manink singura o mint ca am mincat mai mult sii dau portia catelului meu.........Multumesc de sustinere Ame ........iti voi urma sfaturile....las rulada la o parte....si cartofii la fel ii reduc
Răspuns cu citat
  #34 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 18:14:14
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut, Nadea!

Ne-am cunoscut pe topicul Anorexicelor. Si eu sunt adica in aceeasi oala ca si tine. Acum trei ani am tinut o cura de slabire in care mancam la infometare, adica maximum 250 kcal pe zi. Asta a durat mult, mult timp, cam 4 luni de zile. Apoi am crescut la 400 kcal pe zi. Apoi ceva mai mult. Am slabit de la 90 la 48 kg.

De cand m-am oprit din cura de slabire (aveam 48 kg), sunt in cautarea a doua lucruri: 1) o dieta de mentinere care sa-mi permita sa nu ma ingras; 2) ciclul menstrual, pe care l-am pierdut in luna 3 de dieta. In momentul in care m-am oprit din slabit, sora mea venea la mine cu declaratii in genul: hai, ca acum ai terminat cu slabitul, trebuie sa mai pui pe tine. De fiecare data cand imi zicea asa ceva, imi venea sa fug, sa vomit. Si stii ce? Nici n-as fi avut cu ce energie sa fug, nici sa ajung la baie ca sa vomit. Chiar in zilele luminoase, in care as fi vrut sa spun lucuri calde, luminoase celor dimprejur, nu eram in stare pentru ca imediat ce mi se spunea cate ceva (orice, chiar si salut), si trebuia sa deschid gura sa raspund, imi era greu sa-mi misc gura: era prea mult efort.

Ai spus ca vrei sa te mentii. Eu am ajuns la mentinere crescand meniul zilnic pana am ajuns la o cantitate buna. Inca sunt in cautarea nutritiei perfecte de mentinere, dar n-are importanta: cel putin imi cunosc putin corpul. Uite niste reguli foarte bune:

* Lasa cartofii, painea si sarea: din cauza lor iei apa si normal ca arata mai mult acul cantarului

* mananca multe proteine. Proteinele NU se pun pe tine NICIODATA (am incercat-o pe pielea mea, nu e teorie). Deci daca mananci 5 kg de piept de pui, organismul tau foloseste o portie (sa zicem 300 g), iar restul il dai afara. Tot, pana la ultimul gram nefolosit se da afara.

* mananca mai putin volum, dar cu valori nutritive ridicate. Adica mananca mai bine varza decat salata verde, mai bine linte si fasole decat morcovi si conopida. De exemplu poti manca o bucata buna de peste cu 10 linguri de linte la pranz sau seara si nu te ingrasi. Pe cuvantul meu, ca eu asa am facut.

Ceea ce ai tu acum se cheama anorexie. Nu te speria, si eu am trecut prin ea. Eu nu iti zic sa te ingrasi, dar trebuie sa te mentii, in mod sincer. Iti dai seama acum ca daca slabesti vei muri de foame? Spune, iti dai seama? Daca raspunsul e "da", hai sa iesim din anorexie la o mentinere frumoasa, ok?

Uite si o strategie, ca sa nu zici ca pun numai probleme.

* inlatura dependenta de cantar

Stiu ca in momentul asta probabil te cantaresti de cateva ori pe zi, si esti intr-o continua stare de panica. Bun, asta trebuie sa dispara. Nu este posibil ca un om sa puna pe el mai mult de 200 g intr-o zi. Nu se poate. Ce e in plus e apa (pe care o dai afara eventual), plus ca la tine probabil se depoziteaza mancarea in mate pentru multe zile (asa-i ca mergi la baie numai o data la cateva zile?). De acum nu ai voie sa te cantaresti decat o data la 3 zile, ok? Chiar daca te simti groaznic, trebuie sa scapi de dependenta de cantar. Gandeste-te si tu: in doua zile, maximum de greutate pusa e 400 g. Sunt sigura ca daca vrei sa scapi de 400 g nu e nici o problema. OK?

Dupa ce ti-ai format obiceiul de cantarit la 3 zile, creste incet la 5 zile. Apoi la o saptmana.

* incepe sa adaugi tot ce mananci la Meniuri, aici pe site

Cand ai ce avem noi, adica anorexie, de obicei tindem sa ne miram cat de mult mancam si ne facem spaime degeaba. Pune in meniu in fiecare zi ce mananci si apoi vedem cate calorii faci zilnic.

* Regula principala: NU AI VOIE SA SLABESTI!

Incepe la 800 kcal pe zi. Nu trisa, nu manca mai putin. Mentine 800 kcal pentru trei zile. Cantareste-te. Daca ai slabit chiar si 0.5 de kg, creste cu 200 kcal in ziua a treia (mananci 1000 kcal acum). Daca te-ai mentinut, creste numai cu 100 kcal in ziua a treia (900 kcal)
. Daca ai pus pe tine, continua inca 3 zile cu 800 kcal.

Repeta procesul la fiecare 3 zile, dar de data asta daca pui pe tine, redu la cantitatea de acum 3 zile.

De exemplu:

Ziua 1: 800 kcal, 43 kg.
Ziua 2: 800 kcal
Ziua 3: 800 kcal
Ziua 4: 43 kg. Mentinere, deci 900 kcal
Ziua 5: 900 kcal
Ziua 6: 900 kcal
Ziua 7: 43.5 kg. Reducem la 800 kcal\
Ziua 8: 800 kcal
Ziua 9: 800 kcal
Ziua 10: 42.5 kg. Slabire: 1000 kcal.
Ziua 11: 1000 kcal

Si asa mai departe


Interdictii: nu ai voie sa mananci multa sare. Nu ai voie sa mananci foarte tarziu (nu manca dupa ora 8 seara). Nu manca iaurt seara. Nu ai voie produse cu 0% grasime (sunt nesanatoase). Nu ai voie produse light (Cola Light, Cola Zero, Pepsi Light). Nu ai voie mai mult de 1 fruct pe zi. Trebuie sa mananci in fiecare zi cel putin:

* 3 mese: una dimineata cand te scoli, a doua la 12:30- 1:30, ultima seara cand ajungi acasa.
* 200 g carne de pui sau peste de orice fel; (proteine, deci nu se pun)
* 200 ml lapte sau iaurt
* 200 g legume fierte, cu cel putin 35 kcal pe 100 g. Deci varza, conopida, broccoli, mazare, fasole, naut, linte, verzisoare de Bruxelles
* 1 felie paine neagra.

De asemenea, trebuie sa mergi pe jos in fiecare zi timp de o ora SAU sa faci 15 minute aerobic SAU sa aspiri prin toata casa: asta intre cina si culcare.

Nu-i asa ca nu-ti mai vine ciclu? Nu-i asa ca mori de frig si nu ai energie sa traiesti? Nu-i asa ca iti dai seama ca daca mai slabesti mori? Nu-i asa ca nici un baiat nu iti da atentie cum da altor fete cu forme mai voluptoase? nu-i asa ca esti un schelet ambulant? Bun, si eu la fel, deci hai sa ne vindecam?

Te pup dulce,
Cristina
Da ciclu nu am mai avut de 5 luni si mii frig mai tot timpul.Cristina sunt asa de fericita caci vad ca ma intelegi perfect (precum si Ame)Apreciez asta fetelor...da iNTRadevar nu vreau sa slabesc ....vreau sa ma mentin si neaparit de miine 1 DECEMBRIE incep a incerca metoda ta cu caloriile.Azi ma cantaresk si apoi 3 zile il askund sub pat...Kiar crezi ca am ANOREXIE???si tu te poti mentine acum?
Răspuns cu citat
  #35 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 19:07:28
VAmedeea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de princess95 Vezi mesajul
pai colegele ma intreaba ce s-a intimblat..,iar eu neg totul,(nu vreau sa stie)le mint si le spun ca ma alimentez normal....in general eu niciodata nu m-am crezut grasa macar ca am inceput a slabi cind aveam 57 kg.Ma afectat mult vorbele fratelui meu,care acesta de pasti s-a ris precum ca sunt plinuta(acum regreta) Pai kiar din ziua de pasti am inceput a ma infometa si mi-am zis ca ajung la 50 kg si ma opresc,dar am intrat in gust si eram foarte fericita cind vedeam ca kg se duc,deodata mincam doar o masa dar mult,apoi am inceput a reduce cantitatile pina am ajuns la portii foarte mici.....acum de vreo 1,5 luni ,de cind am dat de SLABUTE...am inceput sa ma alimentez in cantitati mai mari,nu pentru ca mii foame,dar p/u ca-i sanatos,si inca ceva daca manink cu mama impreuna sunt nevoita sai arat ca manink normal (in cantitati normale ca dinsa)ca de nu,se incepe cearta....iar dak manink singura o mint ca am mincat mai mult sii dau portia catelului meu.........Multumesc de sustinere Ame ........iti voi urma sfaturile....las rulada la o parte....si cartofii la fel ii reduc
Nadea, ai incercat vreodata sa vb cu mama ta si sa ii explici ca de fapt tu ai o tulburare de alimentatie, chiar cu riscul ca in prima faza sa iasa cearta?
Cum sa fii plinuta la 57 de kg.? Fratele tau sigur a spus asta ca sa te necajeasca. Eu la 58 si sunt putin mai scunda decat tine eram mai mult decat slabanoaga.
Poate tu ai o constructie mai micuta, in sensul ca ai un schelet mai micut, oase mai subtirele, mai usoare, dar tot nu justifica o greutate sub 50 de kg. Iti dai seama ca la inaltimea ta si cu 50 de kg. ai fi perfecta ca si manechin. Eu la 17 ani am facut un curs, dar nu am mai continuat dupa ca nu a avut cine sa se ocupe de mine. Si oricum nu ma incadram decat la fotomodele. Pt manechine trebuia sa fiu mai inalta.
Uite o poza ca sa ma vezi.
Imagini ataşate
File Type: jpg scan0003.jpg (380,7 KB, 68 vizualizări)
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #36 (permalink)  
Vechi 30 nov 2010, 20:30:23
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de princess95 Vezi mesajul
Da ciclu nu am mai avut de 5 luni si mii frig mai tot timpul.Cristina sunt asa de fericita caci vad ca ma intelegi perfect (precum si Ame)Apreciez asta fetelor...da iNTRadevar nu vreau sa slabesc ....vreau sa ma mentin si neaparit de miine 1 DECEMBRIE incep a incerca metoda ta cu caloriile.Azi ma cantaresk si apoi 3 zile il askund sub pat...Kiar crezi ca am ANOREXIE???si tu te poti mentine acum?

Draga Nadea, nici eu nu am crezut mult timp ca am anorexie, pentru ca nu eram chiar un pachet de oase cand m-am oprit din slabit (dar tu esti, sa stii, la 40 kg!). Groaza asta de ingrasare de acolo vine. De asemenea, gandeste-te in mod sincer: cat timp din zi te gandesti la mancare? Nu-i asa ca te gandesti aproape tot timpul la ea? Nu ti-e frica de mancare? Nu-i asa ca te gandesti la urmatoarea ta masa mai toata ziua si apoi cand vine masa respectiva vrei sa se sfarseasca, virgula, cat mai repede, pentru ca ti-e teama de ea? Nu-i asa ca esti mereu nelinistita, ca nu vrei sa stai locului, mai ales la masa?

De asemenea, partea aceea pe care i-ai spus-o lui Ame despre minciunile pe care le spui despre mancare sunt simptome. Uita-te la meniurile slabutelor cam de inaltimea ta care sunt acum LA SLABIRE! Se vede ca mananca mult mai mult decat tine, nu? Si totusi slabesc! Asta inseamna ca in mod logic si tu ar trebui sa poti face la fel si cel putin sa te mentii, nu? Problema cu infometarea e ca ajungi la punctul in care stomacul nu mai poate procesa multa mancare repede, si atunci te simti plina si cantaresti mai mult pur si simplu pentru ca inca digeri mancarea. Dar daca cresti in mod treptat mancarea, e mai bine si nici nu simti efecte contrare.

Ah, am uitat doua reguli:

* te cantaresti dimineata, inainte de a manca

* cand incepi sa te cantaresti mai rar, schimbi numarul caloriilor tot la fel de rar. Deci acum schimbi la 3 zile pt. ca atunci te cantaresti. Cand vei ajunge la cantarire o data pe saptamana, schimbi la o saptamana.

As dori si sa afisezi meniurile tale in fiecare zi, ca sa le poti vedea. Eu am sa afisez si eu meniurile, ca sa vezi ce mananc si eu, si sa comparam portiile. Tine minte: eu sunt mai micuta decat tine, deci am nevoie de mai putine calorii decat tine. Dar macar sa mananci tu cat mananc eu!

Eu acum sunt la mentinere: nu m-am ingrasat nici 100 g in ultimele luni. Cand variaza cantarul, e chestie de retinere de apa. Acum ma cantaresc o data pe luna si n-am probleme. Mananc proteine cat pot: carne de pasare (curca, pui), peste, carne de vitel, vanat de caprioara, iepure, strut; de asemenea imi plac branzeturile (lapte, iaurt semi-degresat, branza de vaci, urda, foarte putin cascaval). Si cand spun cat pot inseamna ca pot manca si 2 piepti de pui intr-o zi, cu o cana de lapte cu cacao, urda cu verzisoare de Bruxelles, etc. Acum la post e mai greu, pentru ca nu mai am voie nici carne, nici peste, nici lactate. Cred ca la ziua de cantar va trebui sa cresc cu 200 kcal.

Te pup dulce,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CrisetenO; 30 nov 2010 at 20:34:49.
Răspuns cu citat
  #37 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 10:42:49
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Buna dimineata, soare!

Ce mai faci azi, Nadea? Care a fost rezultatul de la cantar? I-ai dat mamei tale cantarul? Spune-i sa-l ascunda timp de trei zile!

Hai spune-ne si noua ce mananci azi. Sa stii ca si mie mi-a fost foarte greu sa cresc la 800 kcal: aveam impresia ca n-am ce face cu atatea calorii in plus. Sa te ajut cu niste exemple de meniuri la 800 kcal?

Te pup dulce,

Cristina

PS: Hai sa facem un pact -- eu nu am sa te cert niciodata, numai am sa te incurajez. Dar tu nu ai voie sa ma minti: trbuie sa spui adevarul cu privire si la greutate si la cat mananci (sa afisezi meniul complet, luat de pe calculatorul de calorii, da?). Si eu am zile in care nu fac nr. de kcal impus DAR atunci am grija zilele urmatoare sa ma corectez. Deci hai sa fim sincere, si sa ne vindecam impreuna de anorexie!
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #38 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 17:34:26
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Buna dimineata, soare!

Ce mai faci azi, Nadea? Care a fost rezultatul de la cantar? I-ai dat mamei tale cantarul? Spune-i sa-l ascunda timp de trei zile!

Hai spune-ne si noua ce mananci azi. Sa stii ca si mie mi-a fost foarte greu sa cresc la 800 kcal: aveam impresia ca n-am ce face cu atatea calorii in plus. Sa te ajut cu niste exemple de meniuri la 800 kcal?

Te pup dulce,

Cristina

PS: Hai sa facem un pact -- eu nu am sa te cert niciodata, numai am sa te incurajez. Dar tu nu ai voie sa ma minti: trbuie sa spui adevarul cu privire si la greutate si la cat mananci (sa afisezi meniul complet, luat de pe calculatorul de calorii, da?). Si eu am zile in care nu fac nr. de kcal impus DAR atunci am grija zilele urmatoare sa ma corectez. Deci hai sa fim sincere, si sa ne vindecam impreuna de anorexie!
Buna Cristina,ma intelegi perfect,spui exact ceea ce fac ,intradevar ma gindesc numai la mincare ,dar cum ajunge timpul sa manink fug de el si daca manink mai mult atunci ma caiesk moolt. azi a fost o zi mai incarcata asa ca nu am mincat prea normal,dar iti spun tot sincer
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 06:00
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Covrigei, Taralli, 20g - 84 calorii

Gustare 1, ora 14:00
Mandarine, 100g - 53 calorii

Prânz, ora 16:00
Hrisca gatita (fiarta, prajita), 200g - 184 calorii
Gnocchi cu sos de rosii, ciuperci si ceapa, 75g - 162 calorii
Muraturi asortate, 200g - 36 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 524 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1258 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1258 calorii

MULTUMESK MOOLT DE SUSTINERE ,,,,sa stii ca ma ajuta mult sfaturile tale si sustinerea ta.....deCi HaI sa Ne ViNdEkAm imPrEuNa
MULTUMESK....apropo kum pot sa-ti vad meniul ca sa ma konduk dupa el sunt gata sa te askult si mai linistit mult kind mi-ai spus ca te poti mentine......Apropo KINTARUL l-am askuns....dimineata aveam 43 kg asa ca 3 zile nu ma apropii de el
Răspuns cu citat
  #39 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 17:36:37
princess95's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 oct 2010
Locaţie: Causeni, Moldova
Dieta: personalizata
Date: 168cm, 42.2kg
Mesaje: 327
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de VAmedeea Vezi mesajul

Nadea, ai incercat vreodata sa vb cu mama ta si sa ii explici ca de fapt tu ai o tulburare de alimentatie, chiar cu riscul ca in prima faza sa iasa cearta?
Cum sa fii plinuta la 57 de kg.? Fratele tau sigur a spus asta ca sa te necajeasca. Eu la 58 si sunt putin mai scunda decat tine eram mai mult decat slabanoaga.
Poate tu ai o constructie mai micuta, in sensul ca ai un schelet mai micut, oase mai subtirele, mai usoare, dar tot nu justifica o greutate sub 50 de kg. Iti dai seama ca la inaltimea ta si cu 50 de kg. ai fi perfecta ca si manechin. Eu la 17 ani am facut un curs, dar nu am mai continuat dupa ca nu a avut cine sa se ocupe de mine. Si oricum nu ma incadram decat la fotomodele. Pt manechine trebuia sa fiu mai inalta.
Uite o poza ca sa ma vezi.
AME esti intradevar foarte frumoasa
Răspuns cu citat
  #40 (permalink)  
Vechi 01 dec 2010, 17:44:04
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de princess95 Vezi mesajul
Buna Cristina,ma intelegi perfect,spui exact ceea ce fac ,intradevar ma gindesc numai la mincare ,dar cum ajunge timpul sa manink fug de el si daca manink mai mult atunci ma caiesk moolt. azi a fost o zi mai incarcata asa ca nu am mincat prea normal,dar iti spun tot sincer
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 06:00
Ceai verde, 250ml - 5 calorii
Covrigei, Taralli, 20g - 84 calorii

Gustare 1, ora 14:00
Mandarine, 100g - 53 calorii

Prânz, ora 16:00
Hrisca gatita (fiarta, prajita), 200g - 184 calorii
Gnocchi cu sos de rosii, ciuperci si ceapa, 75g - 162 calorii
Muraturi asortate, 200g - 36 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 524 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1258 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1258 calorii

MULTUMESK MOOLT DE SUSTINERE ,,,,sa stii ca ma ajuta mult sfaturile tale si sustinerea ta.....deCi HaI sa Ne ViNdEkAm imPrEuNa
MULTUMESK....apropo kum pot sa-ti vad meniul ca sa ma konduk dupa el sunt gata sa te askult si mai linistit mult kind mi-ai spus ca te poti mentine......Apropo KINTARUL l-am askuns....dimineata aveam 43 kg asa ca 3 zile nu ma apropii de el
Bravo tie, Nadea, ai mancat foarte frumos astazi pana acum! Abia astept sa vad unde ajungi cu masa de seara! Tii post, sau mananci de toate? Ca daca mananci de toate, e timpul de ceva carnita sau branzica pentru diseara, ok? Si nu uita: sport intre cina si culcare: macar aspira prin casa! Ca asta o sa o mai calmeze si pe mama ta, ca o ajuti .

Ca sa-mi vezi meniurile uite, te duci sub numele meu unde scrie Calorii meniuri. Ar trebui sa te uiti la luna noiembrie, in ultimele zile. In mod alternativ eu scriu cam tot ce mananc in linkul concursului de post sanatos, adica Concurs: La post, dar sanatos! .Tine cont si ca eu sunt mult mai mica decat tine, deci am nevoie de mai putina mancare.

Azi abia astept sa joc fotbal. Jucam la ora 9 si tocmai planuiesc sa mananc o salata de couscous (cred ca seamana un pic cu hrisca prajita) ca sa am forta sa pot juca. Tie iti place vreun sport in mod special?

Te pup dulce,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
adolescente, alimentatie, greutate, infometare, jurnal, kilograme, slabire, yoyo


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole