View Single Post
  #33 (permalink)  
Vechi 21 mar 2011, 21:41:37
Chriselle's Avatar
Chriselle Chriselle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut Chris!

Te-a pus ghinionul sa-mi trimiti un comentariu la pozele din album, asa ca uite acum vin sa fac concurenta lui Mr. J si sa fiu tare rea cu tine. Gata, ti-ai pus armura? Bun, sa trecem la treaba.

Meniul de mai sus se poate numi: Meniul meu de aspartam; Atentie: poate contine urme de mancare. Pai asta se cheama ca mananci sanatos?! Zau asa! Sa-ti zic vreo doua vorbe de duh, de la un dependent de sugar-free la alt dependent: pssst, aspartamul si indulcitorii ingrasa! Serios, nu te iau peste picior! Stiai ca aspartamul era un medicament contra ulcerului intr-o vreme? Deci ce faci tu e sa te supradozezi cu medicamente, adica te dopezi. Eu iti spun ca la mine deja dupa 3 luni de dependenta se vedeau efectele: nervozitate acuta (ce numesti tu energie), dureri de cap aproape zilnice, dureri la ochi, oboseala cronica seara, si pe deasupra ma si umflam, pentru ca pepsi-maxul deschidea pe de o parte pofta de dulce, si pe de alta parte se joaca aiurea cu hormonii si secretiile din aparatul digestiv. Cum am scos aspartamul din dieta, totul a devenit mai bun.

Uite cum sa scapi de dependenta. Pepsi Max contine doua lucruri: zahar si cofeina. Deci o alternativa e sa inlocuiesti Pepsi Max cu cafea tare cu miere sau fructoza. In felul asta ai sa si reduci continutul de cofeina (ca are sa te doara sa pui prea multa miere ). Incetul cu incetul vei ajunge la normal fara simptome prea serioase.

La fel si bomboanele fara zahar: le arunci, ca-s cu aspartam si alti indulcitori.

Am observat ca mananci multe nuci. Nimeni nu zice sa nu mananci, dar nu cred ca e bine sa mananci zilnic atat de multe (mai reduci portia sau mananci o data la doua zile sau ceva de genul asta).

In rest, iti lipsesc proteinele: in loc de lapte de soia poti manca lapte normal, iar la pranz ar trebui sa ai si carne sau branza. Dupa parerea mea ai putea sa pui la pranz niste carne cu legume, o portie mai zdravana, ceea ce iti va da energie fara sa ai nevoie de energizanti. Astept cu nerabdare un meniu echilibrat si sanatos, fara Pepsi si produse cu indulcitori artificiali!

Te pup si sper sa nu te superi. Mr. J., asa-i ca-s rea? Cu mult drag,

Cristina
CrisetenO, m-ai facut sa rad de una singura dupa ce am citit prima fraza.
Apoi, dupa ce le-am citit pe celalalte ce sa zic? Imi vine sa bag capu in pamant de rusine Uite, o sa incerc sa o las mai moale cu Pepsi, m-ai convins! Dar sa fii intelegatoare cu mine - o sa o fac treptat. Adica daca mai vezi din cand in cand Pepsi la mine in meniu te rog sa nu ma bati Promit ca nu m-ai comentez nimic la poze daca asta a fost cauza
Dar legat de laptele de soia nu stiu de ce nu iti place de el. Adineaori m-am uitat pe etichete si sa stii ca si laptele de soia si cel normal au 3.3 g proteine. Deci.. nu vad care e faza. Eu am inteles ca e mai sanatos pentru ca nu contine lactoza aia care e destul de greu de digerat. Deci aici nu prea m-ai convins. Un alt motiv pentru care beau laptic de soia e ca vreau treptat treptat sa devin vegetariana (bine, semi - pt ca la peste, branza si oua nu as vrea sa renunt total).
Iar nucile pe care le-am mancat au 15.2 g proteine. Crezi ca e rau? Eu nu stiu cate proteine ar trebui sa consumam pe zi. Tu stii ceva legat de asta?
Meniul de azi nici nu indraznesc sa-l mai afisez in jurnal Mi-e ca ma urechezi rau de tot Asa ca maine sper sa fiu mai cumintica ca sa pot sa prezint ce am papat.
Pe Mr. J l-am inchis intr-o cuite acum. Se aud numai tipete si proteste de acolo. Dar nu ii dau drumul pana maine, poate oboseste Pe el am voie sa il persecut ca el e un rautacios. Dar tu nu esti rea deloc stiu ca tot ce zici o faci spre binele meau asa ca iti multumesc pt comentariu si te rog sa ma mai urechezi.
__________________
De vorba cu Mr. J