View Single Post
  #3662 (permalink)  
Vechi 01 iun 2012, 12:27:20
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Ralu, referitor la studiul cu fructoza pe soricei.. nu mai tin minte daca a mentionat cata fructoza... si da probabil in cantitati mici gen o lingurita in cafea nu afecteaza... insa ma gandesc ca este un efect cumulativ... asa cum efectul cumulativ exista la zahar (mancat zilnic dauneaza indiferent de cantitati) asa si la fructoza si nu numai.. pana la urma orice mancat constant are efecte cumulative.

Cat despre microunde... nu stiu ce sa zic, daca le foloseste Jamie Oliver asta nu inseamna ca sunt sanatoase... Si despre teflon stiam si eu ca e toxic dar foarte practic, nu? Se recomanda si oalele de fier/inox pe langa cele de lut/ceramica. Foarte toxic stiu ca e si plasticul, de exemplu eu am steamer de plastic (aparat cu aburi).

Apropos de miere (e permisa cea de salcam, scrie in cartile ulterioare) e foarte toxica incalzita. Deci pusa in cafele fierbinti, sau folosita la copt in prajituri etc e foarte toxica. Mierea e sanatoasa cruda... ca majoritatea chestiilor crude, nu Pasy?
Eu va recomand, nu pentru constipatie ci pentru omega, si uleiul de seminte de in, bio, prin presare la rece... ca orice chestie bio se gaseste la pafar sau magazine bio... e amar sa nu cumva sa puneti in salate, insa merge sa puneti dimineata in cafea (nu-i mai simtiti gustul) chiar daca mai puneti miere,lapte etc in cafea. e super sanatos. doar aveti grija ca se rancezeste repede... cumparati sticle mici, de sticla nu de plastic, eventual inchise la culoare si depozitati-l in frigider mie mi s-a luat de semintele de in...

Ralu, de ce avem voie smantana si nu unt... o data ar fi vorba despre grasimi. Grasimile din unt sunt saturate si sunt multe, 70-80% nu? (ma refer la untul normal nu cel din plante) iar lactatele, sunt recomandate in general cele fermentate... smantana fermentata, kefir.. eu nu prea inteleg chestia cu lactatele.. fermentate nefermentate.. mananc rar lapte si derivatele lui. sunt un om al branzei
Ca si comment la meniurile tale... sunt conforme si or sa te ajute sa slabesti, doar sa ai grija sa nu mananci prea putin, altfel ti se pune organismul pe modulul de panica in rest arata bine meniurile!

Buburuzina eu nu prea mananc fructe si smoothie nu mi place. fie mananc fructul ca atare, musc din el fie nu l mananc... pasta aia de fructe pe mine ma depaseste lactate nu mananc decat rar rar rar

Va multumesc fetelor pentru compasiune, Pasy nu le am scos pe toate.. am scos acum numai din partea dreapta.. ideea cu maselele de minte e urmatoarea: ele sunt foarte instabile, se strica/cariaza repede. Nu am probleme cu dintii, nu am nicio carie, insa maselele de minte nu ies calumea niciodata, ramane putina gingie care le acopera sub care nu pot sa fac "curatenie" cu periuta de dinti.. si ramane mancare acolo care fermenteaza ( food for germs) si imi mentine o stare de inflamatie care in timp duce la carii... n am chef sa fac carii asa ca le scot acum. cochetam de mult cu ideea de a le scoate, acum m-am si mobilizat. partea stanga o fac mai tarziu, in 2-3 luni.
Adi, sa stii ca nici pe mine nu ma doare... s-a umflat falca dar dureri nu am.. am avut dureri ieri putin la inghitire, azi e ok.. pana luni sper sa fie si mai ok ca am garda 24 de ore offf

Apropos de lasatul de fumat... eu m am lasat de fumat acum un an cand am inceput si montignacul si am slabit...e adevarat ca m am luptat, am fost in convalescenta dar am reusit... si le-am scos definitiv din sistem pe tigari si am si slabit si sunt mandra de mine ca am avut asa o forta sa le las... imboldul a venit insa de la Dumnezeu! ca prea ma intrecusem cu gluma cu fumatul

Salexandre si Plecatalaplaja, inversati pranzul cu cina. E mai ok sa mancati carne (proteina) cu carbohidrati fibrosi (legume) la cina... decat carbohidrati complecsi (deci amidon) la cina. Oricat e de indicata, sanatoasa si buna mazarea si nautul, mancate seara nu va ajuta sa slabiti... e prea multa energie concentrata. In schimb o friptura si salata de legume va ajuta la slabit!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 01 iun 2012 at 12:35:28.
Răspuns cu citat