View Single Post
  #37 (permalink)  
Vechi 19 aug 2009, 16:17:08
meapasarica's Avatar
meapasarica meapasarica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 20 iul 2009
Locaţie: Alba Iulia /Kristianstad, Suedia
Vârsta: 40
Dieta: nici una :)
Date: 156cm, 49kg
Mesaje: 3.607
Aprecieri acordate: 826
Am fost apreciat(a) de 689 ori in 299 mesaje
Implicit Re: Le journal d'Anca

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Anca, iarta-ma ca iti spun asa, dar e momentul sa treci la cura de mentinere... Sub 18.5 IMC esti deja sub ponderala. Esti la limita inferioara a unei greutati normale pentru inaltimea ta.
Sa nu te superi pe mine, nu vreau sa zic de rau si nici nu e vb de invidie. Dar m-am speriat cand am vazut cate kg ai si la cate vrei sa ajungi.
Sa ai grija de tine, da?

Sarumana pentru grija... stiu ca cifrele alea spun ca sunt ponderala...dar daca m-ati vedea ati intelege ca sunt doar cifre...in ceea ce priveste controlul si sanatatea mintala, pot afirma ca sunt o persoana extrem de rationala si care isi cunoaste limitele...
Deci acum am 45 de kg, dar constitutia mea e de asa natura incat am oase mici si subtirele, dar in caelsi timp am si forme pline, fund bombat, sani mari si plini, solduri rotunde...deci dca dau putin jos, asta nu inseamna decat ca formele mele se mai diminueaza si nu o sa mai arat asa bombata...si nu o sa arat slaba...o sa fiu normala...vreau sa spun ca am avut si 38,5 kg dar asta a fost kiar prea putin...42 e greutatea optima pentru mine...cand o sa ajung acolo o sa postez o poza sa vedeti si sa ziceti ce credeti...cand aveam 38-39 atunci pot spune ca eram subponderala, dar nu la 42-43...totul depinde de constitutie...in momentul de fata am burta si asta ma deranjeaza cel mai tare...stiu ca daca slabesc atunci mi se micsoreaza si burta...

In consecinta...calculele astea cu BMI nu iau in vedere si felul in care grasimea e repartizata pe corp si constitutia...

Inca o data, multumesc pt grija
meapasarica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1329 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 812 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1071 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]