View Single Post
  #3718 (permalink)  
Vechi 05 iun 2012, 14:28:08
Anorien's Avatar
Anorien Anorien este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 24 iul 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Dieta: Montignac
Date: 170cm, 68kg
Mesaje: 546
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 19 ori in 16 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X

Salut fetelor,
Am si eu nevoie de la voi de o parere, doua legate de retea unei paini integrale. Reteta am gasit-o pe un alt forum sub denumirea de "paine integrala cu tarate Monti" si despre care am auzit ca ar avea indice 35-40 si ar merge cu lipide si suna asa:

2 cani tarate (de oricare)
2 cani faina integrala (de oricare)
1/2 cana faina de soia (facultativ-se poate si fara)
seminte, mirodenii (chimen, maghiran, salvie, etc), ceapa - facultativ
2 plicuri drojdie uscata (Dr Oetker, RUF, etc)
sare dupa gust (cam 1 lingurita)
1 lingurita otet (activeaza fermentarea drojdiei dar se poate si fara)
2 cani apa calduta

Am urmat-o pas cu pas, am folosit cantitatile din reteta, numa ca in loc de soia am folosit tot faina integrala, iar seminte am avut doar de in. Painea am facut-o la masina de paine, program 1 basic (3 ore 30 min, coacere medie, 1 kg paine - astea erau setarile).
Painea a iesit foarte frumoasa ca aspect, inalta cat o juma de palma si compacta/grea. Pana si culoarea era cea corecta si coaja exact cat trebuie de "tare". Insa surpriza, la taiat in mijloc e cam umeda/moale, nu se farmana, nu se rupe, dar e cam umeda si are miros de ...tarate umede cu coliva? Vroiam sa stiu daca asa trebuie sa iasa sau am gresit eu ceva de nu s-a copt si la mijloc la fel.

Multumesc mult
__________________
Jurnal Anorien
Anorien, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1655 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1138 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat