Subiect: Clubul Atkins
View Single Post
  #39 (permalink)  
Vechi 14 ian 2010, 17:53:51
Maria-Magdalena's Avatar
Maria-Magdalena Maria-Magdalena este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Mihaela Bilic
Date: 170cm, 76kg
Mesaje: 181
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Clubul Atkins

Eu ma trezesc asa de devreme pentru ca imi pleaca copilul la scoala. Oricum pe la 8 si eu dorm. Stau un pic pe net pana imi vine iar somnul.
Nu am cartea in romana inca, dar am o promisiune, asa ca... astept. O am in engleza. Din ce am citit eu acolo am inteles ca Inductia nu trebuie sa dureze mai putin de 14 zile, dar poate foarte bine sa tina si 60 de zile, in functie de cat vrei sa slabesti.
Astea sunt cele 12 reguli de la finalul capitolului Inductiei pe care zice Atkins sa le respecti:
1.Se mananca fie trei mese normale pe zi, fie 4 sau 5 mese mai mici. Nu trebuie sa se sara peste mese si nici sa treaca mai mult de 6 ore intre mese.
2.Mananci in voie combinatii de grasimi si proteine sub forma de pui, peste, fructe de mare, oua, carne rosie, dar si grasime pura, in stare naturala (lipide) cum ar fi unt, maioneza, ulei de masline, ulei e floarea-soarelui si orice alta forma de ulei vegetal.
3.Sa mananci nu mai mult de 20 de gr de carbohidrati pe zi, majoritatea trebuie sa vina in forma de salata verde sau alte legume.
4.Sa nu mananci absolut deloc nici un fruct, p]ine, paste, cereale, legume cu amidon sau produse lactate altele decat branza, smantana sau unt. Nu manca nuci sau alte feluri de alune in primele 2 saptamani. Alimentele care combina proteinele cu carbohidratii, precum nautul, fasolea sau alte legume, nu sunt permise in aceasta faza.
5.Nu manca nimic din ceea ce este pe lista de alim inacceptabile.
6.Ajusteaza cat sa se potriveasca propriului tau apetit, mai ales pe masura ce el scade. cand ti-e foame mananci cantitatea care sa te faca sa te simti satula dar sa nu-ti crape burta. cand nu-ti este foame poti manca o gustare, pentru a suplimenta alim.
7.Nu presupune ca un alim. este sarac in carbohidrati. citeste eticheta. Sau daca nu scrie foloseste tabelul din carte.
8.Mananca cat de des ai nevoie, dar fii prevazatoare cu carbohidratii ascunsi in sosuri si dressinguri.
9.Evita alimentele si bauturile indulcite cu aspartam. Foloseste sucralose sau sacharin. Ai grija sa treci fiecare astfel de pachet ca avand un gram de carbo.
10.Evita cafeaua, ceaiul, si sucurile cu cofeina. Execesul de cafeina provoaca scadere niveluli de zahar din sange ceea ce produce nevoia de a manca dulciuri.
11.Trebuie sa bei cel putin 8 pahare de apa pe zi.
12.Daca esti constipata amesteca o lingura de... AICI NU AM STIUT TRADUCEREA ACELUI CONDIMENT. sorry
Azi am mancat:
Dimineata: ceafa la gratar
Pranz: 2 oua fierte moi.
Gustare: branza de oaie
Seara: 4 aripioare la cuptor.
Maria-Magdalena, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. Maria-Magdalena, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat