Subiect: 9 months to go!
View Single Post
  #394 (permalink)  
Vechi 24 ian 2012, 19:06:28
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
ce bine m-am linistit .Asa a zis si doctorul meu ca il are maternitatea si eu eram neancrezatoare dar acum ca mai sunt cazuri sunt mai linistita.
Fetelor voi unde nasteti?
Eu nasc la maternitatea Brasov.
deja ma apuca emotiile!
Eu o sa nasc in Bucuresti, la maternitatea Spitalului Elias.


Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
Buna fetelor!
Eu am RH pozitiv deci nu stiu cum se procedeaza....
Eu abea astept sa scot bebele afara, cred ca aproape am ajuns la capatul rabdarii
Daca m-as simti putin mai bine poate nu mi-ar fi asa de greu dar....vad ca eu le am pe toate la pachet
Azi noapte mi s-a pus un carcel...ioi am urlat de durere, nu mi s-au mai pus de prin luna a 5-a, si atunci de cateva ori dar nu chiar asa tare ca acum, azi abea calc pe piciorul respectiv, mi-a facut al meu masaj dar degeaba cred ca trebuie timp sa treaca.
Voi puteti dormi noaptea?...eu noaptea am o sete de groaza, azi noapte am baut aprope 2 l de apa, mi se face rau daca nu beau, nu ma pot odihni ca tr sa ma tot trezesc la baie si daca sunt foarte obosita eu in loc sa pic ca rupta de somn din contra nu pot dormi si ma dor toate, solduri, spate...etc
Ieri am avut examen nu va spun ca noaptea dinainte aprope nu am inchis un ochi asa eram de stresata...e fost foarte greu, ne-a dat 3 probleme din care am facut 2 sper sa nu tina cont de faptul ca pt trecere tr sa faci la fiecare cate putin. Tare m-as bucura sa le trec pe toate indiferent cu ce nota...doar sa trec.
Cred ca bebele meu s-a intors simt asa in partea de jos, ff jos ca ceva se impinge din cand in cand, parca ceva vrea s aiese afara si ma inteapa cateodata ff tare.
Abea astept sapt viitoare la 36 de sapt sa merg la medic...

Stefania ai burtica frumoasa....a mea e ff rotunda toata lumea se mira cand ma vede...si imi spune ca e baiat vedem noi la nastere
Sotul zice ca e minge de baschet

Nicoleta eu nasc in Alba Iulia
Multumesc de apreciere Lisha, si sotului meu ii place.
Imi pare rau ca ai parte de astfel de dureri.
Eu deocamdata nu am parte de prea mult dureri.
Singurul lucru din cazua caruia ma plang de dureri est epatul, care de fapt esto o canapea veche (de-a bunicii sotului), care nu are saltea, ci burete, si, cum eu m-am ingrasat, simt toata structura de lemn (e ca si cum as dormi pe scanduri).
Am pus 6 patri sub mine sa nu mai simt lemnul, dar parca e degeaba.



Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
ahhh Lisha, bine ai venit in clubul vaginului si vezicii traumatizate
pana la 34 de saptamani pot sa zic ca a fost trai pe vatrai nenica, de la 34 si-un pic a devenit groasa treaba..
si pe mine ma doare burtoiul cand ma intorc de pe o parte pe alta, de dormit nu mai zic, ca nu prea dorm, in general adorm dupa ora 4 dimineata, fac zeci de drumuri la baie si ca si tine beau apa f multa in timpul noptii, altfel am arsuri
iar despre intepaturile in vagin, wowwwwwwwwww, nu vreau sa imi imaginez nasterea naturala
singura pozitie in care ma simt bine si nu fac glume, este in patru labe, daca as putea sa si dorm asa ar fi perfect
bine, pe de o parte nu mai am curaj sa nasc deloc, nici macar prin cezariana...
natural nici cea mai mica sansa, mi-e teama ca imi explodeaza fundul si toate cele chinuindu-ma pe acolo si nu o sa reusesc sa nasc si apoi la final ma trezesc bonus cu fundul explodat si burta taiata...asa ca, thanks but no thanks
pe de alta parte abia astept sa scap o data de burtoiul asta si de balena care-am devenit..o balena gratioasa ce-i drept, dar tot balena se numeste ( pacat ca nu exista un emoticon cu balena )
dupa cum se observa sunt mai mult decat pozitiva azi
va pupam
Sophia,
Vezica mea este "terorizata" cam de la inceputul sarcinii, sper ca pana la sfarsit s anu ajung, asa cum spune nicoleta, sa stau doar in baie.
Cel mai mutl ma bucura faptul ca inca nu a ajuns pe la coaste si alte organe interne, mai mult se impinge inspre afara (spre buric).
Azi a fost mai agitat pentur ca am facut greseala de a-mi pune un dres ceva mai strans (in care acum 1 luna inca mai intram), care l-a deranjat.
Sper sa-i treaca pana maine agitatia.
Cat despre apa, eu beau toata ziua apa, seara nu mai simt nevoie de apa (mementan).


Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
da asa este o sa-l iubesti, mirosi, mangai si nu te vei satura niciodata. Vei tremura la fiecare impresie ca ceva nu e in regula nici nu-ti va mai trebui altceva pana nu vei vedea ca este bine, dar zambetul lui iti va fi cea mai buna rasplata si-ti va lua oboseala cu mana.
Faptul ca ceva asa fragil va depinde de tine cere un mare sacrificiu(si nu zic lucruri mari cand zic sacrificiu, daca vrei sa-l cresti ca lumea- nu ca la carte- ci cu dragoste grija si bun simt) caci timpul acordat tie intr-o zi va fi numarat in minute. Eu nu-mi dadeam seama de aspectul asta decat la vreo doua saptamani cand ceream ajutorul de la mama sau de la soacra mea sa stea 2-3 ore cu bebele ca sa dorm. Atat.
Nu e ca nu se ofera nimeni sa aiba grija de copil o sa vezi ca bunicii sunt dispusi mai mult decat te astepti(cica isi iubesc nepotii mai mult decat copii, toti bunicii pe care i-am intrebat asta ca si curiozitate mi-au confirmat si chiar intarit ideea asta), dar vei avea impresia ca nimeni nu poate avea grija de bebel tau asa cu o faci tu< Si fie vorba intre noi asa si este. Asta ca un glimpse into the future din experienta mea.
te sfatuiesc sa pui pe primul loc instinctul tau indiferent de cum se uita ceilalti la tine- mama knows best se aplica din plin.
Nico,

Zilele astea ca sa nu ma mai gandesc la tot felul de prostii (daca mai este bebe in viat sau nu, daca e bine, daca are cordonul infasurat sau nu etc.) m-am pus sa citesc din cartea "Mama si copilul"cum trebuei sa-ti alaptezi copilul si cum trebuie sa-ti ingrijesti sani in timpul alaptarii (cel putin asa nu ma mai gandesc la alte aiurenii).
In ceea ce-i priveste pe parinti mei si ai sotului le-am spus deja ca nu au voie sa isi dea cu parerea cand vien vorba de copilul nostru.
parinti lui au spus deja ca ei nu se baga, iar pe ai mei trebuie sa-i mai instruiesc"putin, sa nu cedeze in fata "snatajului emotional" (sper sa si reusesc).
Noi vom sta o perioada cu parinti mei (pana ma voi intoarce la serviciu).
Cu copilul nu voi sta 2 ani, ci mai putin, din mai multe motive, pe care presupun ca le stie totata lumea.

Pupicei fetele si nastere usoara pentru cele care au termen in februarie.

Eu abai in aprilie ma voi putea bucura de emotiile nasterii.

Cu drag,
Stef!
Răspuns cu citat