Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

9 months to go!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #391 (permalink)  
Vechi 24 ian 2012, 16:22:12
nicoleta30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 aug 2010
Locaţie: medias, Romania
Dieta: nu mai mananc dupa ora 17.00
Date: 162cm, 62.50kg
Mesaje: 676
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
ahhh Lisha, bine ai venit in clubul vaginului si vezicii traumatizate
pana la 34 de saptamani pot sa zic ca a fost trai pe vatrai nenica, de la 34 si-un pic a devenit groasa treaba..
si pe mine ma doare burtoiul cand ma intorc de pe o parte pe alta, de dormit nu mai zic, ca nu prea dorm, in general adorm dupa ora 4 dimineata, fac zeci de drumuri la baie si ca si tine beau apa f multa in timpul noptii, altfel am arsuri
iar despre intepaturile in vagin, wowwwwwwwwww, nu vreau sa imi imaginez nasterea naturala
singura pozitie in care ma simt bine si nu fac glume, este in patru labe, daca as putea sa si dorm asa ar fi perfect

bine, pe de o parte nu mai am curaj sa nasc deloc, nici macar prin cezariana...
natural nici cea mai mica sansa, mi-e teama ca imi explodeaza fundul si toate cele chinuindu-ma pe acolo si nu o sa reusesc sa nasc si apoi la final ma trezesc bonus cu fundul explodat si burta taiata...asa ca, thanks but no thanks
pe de alta parte abia astept sa scap o data de burtoiul asta si de balena care-am devenit..o balena gratioasa ce-i drept, dar tot balena se numeste ( pacat ca nu exista un emoticon cu balena )


dupa cum se observa sunt mai mult decat pozitiva azi


va pupam
Iti impartasesc toate simptomele mai ales cand ma mai supara si nervul scoiatic de abia pot sa ma intorc in pat ma doare si cand ma pun pe wc. sa nu mai spun, ca fac pipi continuu sa nu mai zic de rezultatetele unui stranut care vene pe nepregatite. parca m-am muta in baie cand nu ma spal fac pipi....cu somnul exact la fel si cand ma lasa toate durerile si gasesc in sf o poz. buna ma apuca fricile legate de nastere si de sanatatea bebelui si de capacitatea mea de avea grija de doi copii si ma incurajez....si invart chestiunile pe toate fetele si termin cu dorinta sa-i am pe amdoi sanatoso ca o vedea eu si intr-un sfarsit ador catre dimineata cand ma trezeste la prima ora copilul...
Sa avem putere si sa dea Dzeu sa avem copii sanatosi si sa fim si noi sanatoase.
Oricum inteleg ca februarie e luna de foc pentru cateva dintre noi. Nastere usoara dragele mele, bafta, curaj si sanatate.
Răspuns cu citat
  #392 (permalink)  
Vechi 24 ian 2012, 16:38:24
sophia80's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 16 feb 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 44
Dieta: Sport, sport, sport
Date: 160cm, 53kg
Mesaje: 578
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 90 ori in 41 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

oh, eu nu am mai amintit si de grijile pe care le am referitoare la sanatatea lui bebe, ingrijirea, cresterea lui si la faptul ca o sa mi se schimbe toata viata si toate prioritatile, ca sunt deja paranoia la acest capitol..
pana nu il vad ca e sanatos si are toate degetele, 2 maini, 2 picioare, urechi, gura, nas, etc. etc. nu o sa ma linistesc..asta cred ca e valabil pentru toate mamicile in devenire
ce griji o sa urmeze si dupa aceea nu se mai pune

si cu toate astea abia astept sa ne cunoastem
si abia astept sa il miros, ca am inteles ca bebelusii au un miros absolut senzational

Doamne ajuta sa fim sanatoase si noi si ei, ca restul le facem!
__________________

Supermommy de David & Alex!



YOUR WORKOUT IS MY INSANITY WARM UP
sophia80, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sophia80, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Extem activ, este de 2189 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1672 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #393 (permalink)  
Vechi 24 ian 2012, 17:10:33
nicoleta30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 05 aug 2010
Locaţie: medias, Romania
Dieta: nu mai mananc dupa ora 17.00
Date: 162cm, 62.50kg
Mesaje: 676
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: 9 months to go!

da asa este o sa-l iubesti, mirosi, mangai si nu te vei satura niciodata. Vei tremura la fiecare impresie ca ceva nu e in regula nici nu-ti va mai trebui altceva pana nu vei vedea ca este bine, dar zambetul lui iti va fi cea mai buna rasplata si-ti va lua oboseala cu mana.
Faptul ca ceva asa fragil va depinde de tine cere un mare sacrificiu(si nu zic lucruri mari cand zic sacrificiu, daca vrei sa-l cresti ca lumea- nu ca la carte- ci cu dragoste grija si bun simt) caci timpul acordat tie intr-o zi va fi numarat in minute. Eu nu-mi dadeam seama de aspectul asta decat la vreo doua saptamani cand ceream ajutorul de la mama sau de la soacra mea sa stea 2-3 ore cu bebele ca sa dorm. Atat.

Nu e ca nu se ofera nimeni sa aiba grija de copil o sa vezi ca bunicii sunt dispusi mai mult decat te astepti(cica isi iubesc nepotii mai mult decat copii, toti bunicii pe care i-am intrebat asta ca si curiozitate mi-au confirmat si chiar intarit ideea asta), dar vei avea impresia ca nimeni nu poate avea grija de bebel tau asa cu o faci tu< Si fie vorba intre noi asa si este. Asta ca un glimpse into the future din experienta mea.
te sfatuiesc sa pui pe primul loc instinctul tau indiferent de cum se uita ceilalti la tine- mama knows best se aplica din plin.
Răspuns cu citat
  #394 (permalink)  
Vechi 24 ian 2012, 19:06:28
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
ce bine m-am linistit .Asa a zis si doctorul meu ca il are maternitatea si eu eram neancrezatoare dar acum ca mai sunt cazuri sunt mai linistita.
Fetelor voi unde nasteti?
Eu nasc la maternitatea Brasov.
deja ma apuca emotiile!
Eu o sa nasc in Bucuresti, la maternitatea Spitalului Elias.


Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
Buna fetelor!
Eu am RH pozitiv deci nu stiu cum se procedeaza....
Eu abea astept sa scot bebele afara, cred ca aproape am ajuns la capatul rabdarii
Daca m-as simti putin mai bine poate nu mi-ar fi asa de greu dar....vad ca eu le am pe toate la pachet
Azi noapte mi s-a pus un carcel...ioi am urlat de durere, nu mi s-au mai pus de prin luna a 5-a, si atunci de cateva ori dar nu chiar asa tare ca acum, azi abea calc pe piciorul respectiv, mi-a facut al meu masaj dar degeaba cred ca trebuie timp sa treaca.
Voi puteti dormi noaptea?...eu noaptea am o sete de groaza, azi noapte am baut aprope 2 l de apa, mi se face rau daca nu beau, nu ma pot odihni ca tr sa ma tot trezesc la baie si daca sunt foarte obosita eu in loc sa pic ca rupta de somn din contra nu pot dormi si ma dor toate, solduri, spate...etc
Ieri am avut examen nu va spun ca noaptea dinainte aprope nu am inchis un ochi asa eram de stresata...e fost foarte greu, ne-a dat 3 probleme din care am facut 2 sper sa nu tina cont de faptul ca pt trecere tr sa faci la fiecare cate putin. Tare m-as bucura sa le trec pe toate indiferent cu ce nota...doar sa trec.
Cred ca bebele meu s-a intors simt asa in partea de jos, ff jos ca ceva se impinge din cand in cand, parca ceva vrea s aiese afara si ma inteapa cateodata ff tare.
Abea astept sapt viitoare la 36 de sapt sa merg la medic...

Stefania ai burtica frumoasa....a mea e ff rotunda toata lumea se mira cand ma vede...si imi spune ca e baiat vedem noi la nastere
Sotul zice ca e minge de baschet

Nicoleta eu nasc in Alba Iulia
Multumesc de apreciere Lisha, si sotului meu ii place.
Imi pare rau ca ai parte de astfel de dureri.
Eu deocamdata nu am parte de prea mult dureri.
Singurul lucru din cazua caruia ma plang de dureri est epatul, care de fapt esto o canapea veche (de-a bunicii sotului), care nu are saltea, ci burete, si, cum eu m-am ingrasat, simt toata structura de lemn (e ca si cum as dormi pe scanduri).
Am pus 6 patri sub mine sa nu mai simt lemnul, dar parca e degeaba.



Citat:
Anterior postat de sophia80 Vezi mesajul
ahhh Lisha, bine ai venit in clubul vaginului si vezicii traumatizate
pana la 34 de saptamani pot sa zic ca a fost trai pe vatrai nenica, de la 34 si-un pic a devenit groasa treaba..
si pe mine ma doare burtoiul cand ma intorc de pe o parte pe alta, de dormit nu mai zic, ca nu prea dorm, in general adorm dupa ora 4 dimineata, fac zeci de drumuri la baie si ca si tine beau apa f multa in timpul noptii, altfel am arsuri
iar despre intepaturile in vagin, wowwwwwwwwww, nu vreau sa imi imaginez nasterea naturala
singura pozitie in care ma simt bine si nu fac glume, este in patru labe, daca as putea sa si dorm asa ar fi perfect
bine, pe de o parte nu mai am curaj sa nasc deloc, nici macar prin cezariana...
natural nici cea mai mica sansa, mi-e teama ca imi explodeaza fundul si toate cele chinuindu-ma pe acolo si nu o sa reusesc sa nasc si apoi la final ma trezesc bonus cu fundul explodat si burta taiata...asa ca, thanks but no thanks
pe de alta parte abia astept sa scap o data de burtoiul asta si de balena care-am devenit..o balena gratioasa ce-i drept, dar tot balena se numeste ( pacat ca nu exista un emoticon cu balena )
dupa cum se observa sunt mai mult decat pozitiva azi
va pupam
Sophia,
Vezica mea este "terorizata" cam de la inceputul sarcinii, sper ca pana la sfarsit s anu ajung, asa cum spune nicoleta, sa stau doar in baie.
Cel mai mutl ma bucura faptul ca inca nu a ajuns pe la coaste si alte organe interne, mai mult se impinge inspre afara (spre buric).
Azi a fost mai agitat pentur ca am facut greseala de a-mi pune un dres ceva mai strans (in care acum 1 luna inca mai intram), care l-a deranjat.
Sper sa-i treaca pana maine agitatia.
Cat despre apa, eu beau toata ziua apa, seara nu mai simt nevoie de apa (mementan).


Citat:
Anterior postat de nicoleta30 Vezi mesajul
da asa este o sa-l iubesti, mirosi, mangai si nu te vei satura niciodata. Vei tremura la fiecare impresie ca ceva nu e in regula nici nu-ti va mai trebui altceva pana nu vei vedea ca este bine, dar zambetul lui iti va fi cea mai buna rasplata si-ti va lua oboseala cu mana.
Faptul ca ceva asa fragil va depinde de tine cere un mare sacrificiu(si nu zic lucruri mari cand zic sacrificiu, daca vrei sa-l cresti ca lumea- nu ca la carte- ci cu dragoste grija si bun simt) caci timpul acordat tie intr-o zi va fi numarat in minute. Eu nu-mi dadeam seama de aspectul asta decat la vreo doua saptamani cand ceream ajutorul de la mama sau de la soacra mea sa stea 2-3 ore cu bebele ca sa dorm. Atat.
Nu e ca nu se ofera nimeni sa aiba grija de copil o sa vezi ca bunicii sunt dispusi mai mult decat te astepti(cica isi iubesc nepotii mai mult decat copii, toti bunicii pe care i-am intrebat asta ca si curiozitate mi-au confirmat si chiar intarit ideea asta), dar vei avea impresia ca nimeni nu poate avea grija de bebel tau asa cu o faci tu< Si fie vorba intre noi asa si este. Asta ca un glimpse into the future din experienta mea.
te sfatuiesc sa pui pe primul loc instinctul tau indiferent de cum se uita ceilalti la tine- mama knows best se aplica din plin.
Nico,

Zilele astea ca sa nu ma mai gandesc la tot felul de prostii (daca mai este bebe in viat sau nu, daca e bine, daca are cordonul infasurat sau nu etc.) m-am pus sa citesc din cartea "Mama si copilul"cum trebuei sa-ti alaptezi copilul si cum trebuie sa-ti ingrijesti sani in timpul alaptarii (cel putin asa nu ma mai gandesc la alte aiurenii).
In ceea ce-i priveste pe parinti mei si ai sotului le-am spus deja ca nu au voie sa isi dea cu parerea cand vien vorba de copilul nostru.
parinti lui au spus deja ca ei nu se baga, iar pe ai mei trebuie sa-i mai instruiesc"putin, sa nu cedeze in fata "snatajului emotional" (sper sa si reusesc).
Noi vom sta o perioada cu parinti mei (pana ma voi intoarce la serviciu).
Cu copilul nu voi sta 2 ani, ci mai putin, din mai multe motive, pe care presupun ca le stie totata lumea.

Pupicei fetele si nastere usoara pentru cele care au termen in februarie.

Eu abai in aprilie ma voi putea bucura de emotiile nasterii.

Cu drag,
Stef!
Răspuns cu citat
  #395 (permalink)  
Vechi 25 ian 2012, 09:28:58
iki's Avatar
iki iki este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 06 ian 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: personalizat
Date: 164cm, 74.4kg
Mesaje: 137
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: 9 months to go!

'Neata !
Vad ca asteptati cu nerabdare luna februarie ca sa scapati de neplacerile ultimei luni si sa va bucurarti de rodul celor 9 luni. Sper sa aveti parte numai de experiente placute si de copii sanatosi.
Si eu astept luna februarie, ca sa intru in concediu. M-am hotarat sa intru in concediu incepand cu 20 feb, la 29 sapt si jumatate. Nasterea sper sa fie in Timisoara la privat, depinde f mult de starea financiara, care momentan e precara . In principiu as vrea sa nasc natural, dar m-am gandit ca daca nu iese pana la 41 de sapt sa il scot la lumina obligat fortat. Ieri am fost la doctor. Bebele meu la 25sapt jumate are 1kg, ceea ce inseamna ca e mare. In rest e bine, are lichid suficient, cordonul nu este in jurul gatului, e cu capul in jos, iar colul meu este inchis. Ma voi duce zilele astea sa fac si testul de glicemie provocata, pentru ca am o bunica bolnava de diabet. In principiu nu am de ce sa imi fac griji, la analize glicemia mi-a iesit spre limita inferioara.
Va
iki, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2164 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1647 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1131 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #396 (permalink)  
Vechi 27 ian 2012, 00:39:20
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de iki Vezi mesajul
'Neata !
Vad ca asteptati cu nerabdare luna februarie ca sa scapati de neplacerile ultimei luni si sa va bucurarti de rodul celor 9 luni. Sper sa aveti parte numai de experiente placute si de copii sanatosi.
Si eu astept luna februarie, ca sa intru in concediu. M-am hotarat sa intru in concediu incepand cu 20 feb, la 29 sapt si jumatate. Nasterea sper sa fie in Timisoara la privat, depinde f mult de starea financiara, care momentan e precara . In principiu as vrea sa nasc natural, dar m-am gandit ca daca nu iese pana la 41 de sapt sa il scot la lumina obligat fortat. Ieri am fost la doctor. Bebele meu la 25sapt jumate are 1kg, ceea ce inseamna ca e mare. In rest e bine, are lichid suficient, cordonul nu este in jurul gatului, e cu capul in jos, iar colul meu este inchis. Ma voi duce zilele astea sa fac si testul de glicemie provocata, pentru ca am o bunica bolnava de diabet. In principiu nu am de ce sa imi fac griji, la analize glicemia mi-a iesit spre limita inferioara.
Va
Eu abia pe 13 februarie aflu daca mai pot sta la servciu sau ma trimite domnul doctor in concediu (atunci o sa am cam 32 de saptamani - dupa calendar).
Oricum in martie, obligatoriu intru inconcediu, ca sa nu am surprize cu sarcina.
Bafta la analize.
Eu mai am de facut o serie de anticorpi, iar in functie de rezultatul acestora voi afla daca mai am de fact sau nu alte analize.

Pupicei!
Răspuns cu citat
  #397 (permalink)  
Vechi 27 ian 2012, 11:58:22
ras_cristalin's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 aug 2009
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Mancare sanatoasa
Date: 171cm, 84.3kg
Mesaje: 6.253
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 163 ori in 79 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citesc la voi ce simptome ma asteapta in viitorul apropiat si ma sperii sper sa decurga totul bine, ca sa pot lucra pana la 7 luni, pentru ca acasa ma deprim stand degeaba.
Peste 3 zile implinim 3 luni si scapam de simptomele primului trimestru, asteptandu-le bucurosi pe cele de trimestru II.
Inca n-am spus la servici sefilor, am emotii pentru momentul in care le voi spune, pentru ca abia am semnat contractul de munca. Voi cum ati procedat cand ati anuntat? Sefii cum au reactionat?
Va doresc sarcina usoara si burtici fericite tuturor
__________________
Răspuns cu citat
  #398 (permalink)  
Vechi 27 ian 2012, 20:38:02
skinny86's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 31 mar 2011
Locaţie: Bistrita, Romania
Vârsta: 38
Date: 170cm, 88.5kg
Mesaje: 72
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Salutare burtici!
Ras_cristalin...in legatura cu vestea ce trebuie sa o dai la serviciu...seful meu a reactionat f bine...mai ales ca si fiica lui era insarcinata...eu cred ca e un motiv de bucurie pentru oricine chiar daca nu tuturor angajatorilor le place sa auda o asemenea veste...
Eu cred ca o sa optez pentru 2 ani de stat acasa cu bebelina...tot m-am gandit si am socotit cum e mai bine si cred ca fiecare stie sa cantareasca pentru familia ei...ma tenteaza si banii ce i-as primi in plus, dar pana la urma nu vreau sa ratez unele din cele mai frumoase momente si evenimente din viata copilului meu...
Si mie mi-a crescut burtoiul...e rotund...eu am acum 38 de saptamani...am probleme mai mult cu umflarea picioarelor...destul de tare...tensiunea e ok...deci nu prea am ce face...se dezumfla cand le tin sus pe pereti...dar numai pentru scurt timp...
Am facut si ultima analiza pt anticorpi si totul e in regula...am fost si la control...am o bebelina grasuna...a estimat la ecograf ca ar avea deja 3,5 kg...desi mi se pare cam mult pt ca ultima data (in urma cu 3 sapt) a zis ca are 2,5 kg...pana la urma sanatoase sa fim
Am vazut ca discutati de bagajul de maternitate...eu nu am pra multe de pus pt ca voi naste la privat, e destul de convenabil pretul...cam 1600 de lei...conditiile sunt f bune...la fel si medicii...pana acum am fost multumita de ei...sper sa fiu la fel pana la sfarsit...
Cine stie daca mai reusesc sa intru pana nasc...asa ca va doresc sa aveti parte de sanatate in continuare, sa reusiti sa dormiti cat mai bine...si sa mai treaca temerile astea cu nasterea...desi sunt normale
Răspuns cu citat
  #399 (permalink)  
Vechi 27 ian 2012, 20:59:17
lisha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 nov 2011
Locaţie: alba, Romania
Date: 160cm, 69kg
Mesaje: 365
Aprecieri acordate: 15
Am fost apreciat(a) de 221 ori in 94 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Eu cand mi-am anuntat seful...a fost calm fata de mine...dar nu ia fost lui tot una...l-am lasat in pana el era placat din tara, eu singura angajata am mers cateva zile si am stat doar acolo nefacand nimic pana sa intors el in tara.
Am aflat la 8 saptamani ca sunt insarcinata, aveam eminenta de avort asa ca trebuia repaos la pat, iar el nu a vrut sa imi dea concediu medical pe mai multe motive...asa ca am renuntat fain frumos fara sa mai fac mare scandal....oricum nu era un servici de viitor, nu eram in domeniu si al meu de la inceput nu a fost de acord sa muncesc in mediul respectiv....dar eu din mare zel si pt faptul ca ma plictiseam am facut orice....era destul de greu, munceam dar asta nu mi se parea greu fata de stresul sefilor si a altora de pe langa ei....bine ca am scapat

Indemnizatie primesc de la scoala si nu mi-am facut probleme.

Cat despre imptome........mie mi se parea greu la inceput..vomitam ff mult...era floare la ureche pe langa ce e acum......simt tot mai jos bebele parca imi iese din burta...stau doar in pat cand ma ridic merg cu picioarele stranse....de azi noapte am contractii destul de des...si il simt tot mai jos...ofof

Maine am examen si nu stiu daca voi putea merge
lisha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1628 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1111 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #400 (permalink)  
Vechi 28 ian 2012, 13:16:00
StefaniaXtr's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: 9 months to go!

Citat:
Anterior postat de ras_cristalin Vezi mesajul
Citesc la voi ce simptome ma asteapta in viitorul apropiat si ma sperii sper sa decurga totul bine, ca sa pot lucra pana la 7 luni, pentru ca acasa ma deprim stand degeaba.
Peste 3 zile implinim 3 luni si scapam de simptomele primului trimestru, asteptandu-le bucurosi pe cele de trimestru II.
Inca n-am spus la servici sefilor, am emotii pentru momentul in care le voi spune, pentru ca abia am semnat contractul de munca. Voi cum ati procedat cand ati anuntat? Sefii cum au reactionat?
Va doresc sarcina usoara si burtici fericite tuturor
Eu m-am anuntat seful la 7 saptamani de sarcina si a fost foarte incantat.
Nu a comentat cand a tb sa lipsesc ca sa merg la controale, desi se intampla sa am controalele chiar in datale cand avea cel mai mare dosar termen de judecata.
Anul asta a delegat un avocat sa se ocupe de el sa nu mai avem probleme de reprezentare in instanta.


Citat:
Anterior postat de skinny86 Vezi mesajul
Salutare burtici!
Ras_cristalin...in legatura cu vestea ce trebuie sa o dai la serviciu...seful meu a reactionat f bine...mai ales ca si fiica lui era insarcinata...eu cred ca e un motiv de bucurie pentru oricine chiar daca nu tuturor angajatorilor le place sa auda o asemenea veste...
Eu cred ca o sa optez pentru 2 ani de stat acasa cu bebelina...tot m-am gandit si am socotit cum e mai bine si cred ca fiecare stie sa cantareasca pentru familia ei...ma tenteaza si banii ce i-as primi in plus, dar pana la urma nu vreau sa ratez unele din cele mai frumoase momente si evenimente din viata copilului meu...
Si mie mi-a crescut burtoiul...e rotund...eu am acum 38 de saptamani...am probleme mai mult cu umflarea picioarelor...destul de tare...tensiunea e ok...deci nu prea am ce face...se dezumfla cand le tin sus pe pereti...dar numai pentru scurt timp...
Am facut si ultima analiza pt anticorpi si totul e in regula...am fost si la control...am o bebelina grasuna...a estimat la ecograf ca ar avea deja 3,5 kg...desi mi se pare cam mult pt ca ultima data (in urma cu 3 sapt) a zis ca are 2,5 kg...pana la urma sanatoase sa fim
Am vazut ca discutati de bagajul de maternitate...eu nu am pra multe de pus pt ca voi naste la privat, e destul de convenabil pretul...cam 1600 de lei...conditiile sunt f bune...la fel si medicii...pana acum am fost multumita de ei...sper sa fiu la fel pana la sfarsit...
Cine stie daca mai reusesc sa intru pana nasc...asa ca va doresc sa aveti parte de sanatate in continuare, sa reusiti sa dormiti cat mai bine...si sa mai treaca temerile astea cu nasterea...desi sunt normale
Ma bucur pentru tine skinny ca poti opta pentru 2 ani de concediu.
Iti urez sa ai un travaliu cat mai scurt si cat se poate de nedureros, iar nasterea sa decurga normal si fara complicatii.

Pupiciei!


Citat:
Anterior postat de lisha Vezi mesajul
Eu cand mi-am anuntat seful...a fost calm fata de mine...dar nu ia fost lui tot una...l-am lasat in pana el era placat din tara, eu singura angajata am mers cateva zile si am stat doar acolo nefacand nimic pana sa intors el in tara.
Am aflat la 8 saptamani ca sunt insarcinata, aveam eminenta de avort asa ca trebuia repaos la pat, iar el nu a vrut sa imi dea concediu medical pe mai multe motive...asa ca am renuntat fain frumos fara sa mai fac mare scandal....oricum nu era un servici de viitor, nu eram in domeniu si al meu de la inceput nu a fost de acord sa muncesc in mediul respectiv....dar eu din mare zel si pt faptul ca ma plictiseam am facut orice....era destul de greu, munceam dar asta nu mi se parea greu fata de stresul sefilor si a altora de pe langa ei....bine ca am scapat
Indemnizatie primesc de la scoala si nu mi-am facut probleme.
Cat despre imptome........mie mi se parea greu la inceput..vomitam ff mult...era floare la ureche pe langa ce e acum......simt tot mai jos bebele parca imi iese din burta...stau doar in pat cand ma ridic merg cu picioarele stranse....de azi noapte am contractii destul de des...si il simt tot mai jos...ofof
Maine am examen si nu stiu daca voi putea merge

draga lisha parerea mea este sa pui prioritate nr 1 copilul, sa stai cat mai linistita si sa te gandesti ca e mai bine sa stai acasa decat sa mergi la examen, unde ai putea avea surpriza ca s-a decis bebe sa vina pe lume.
Examenele se pot reprograma, nasterea nu.
E decizia ta ce vei face!

Pupici si ai grija de tine.
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
9, calorii, dieta, go, insarcinata, months, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Let's say hellow to our new life - Jurnal Strawberry strawberry Arhiva jurnale slabit 22 13 sep 2012 19:11:29
A walk to remember (2002) iwhipmyhair Filme 11 31 aug 2011 17:05:57
Cinderella Pact sau Lying to Be Perfect goia Filme 8 29 nov 2010 17:52:45
Learning to love myself! [*pinguin*] Simonne Arhiva jurnale slabit 16 23 mai 2010 13:50:51
The show must go one! paris.hilton Arhiva jurnale slabit 6 06 nov 2009 15:03:48

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole