View Single Post
  #3955 (permalink)  
Vechi 08 oct 2011, 08:55:48
eva 9's Avatar
eva 9 eva 9 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea IX

Citat:
Anterior postat de Sylvester Vezi mesajul
Nu recomanda o ora anume pentru cina.... Bine, in toate exemplele lui de meniuri apare ultima masa/ cina la ora 19...
DAR mentioneaza la un moment dat ca cina trebuie luata cu cel putin 3 ore inainte de culcare. Daca tu te culci la 3, poti lua cina tarziu, 10-11 seara....

Ceea ce stiu sigur e ca MD-ul nu trebuie luat mai tarziu de ora 13....
Adica nu mai poti papa cereale si alte chestii pe care le ma cai la md in mod normal daca te trezesti foarte tarziu vreodata.... De exemplu, weekend-ul trecut am ajuns dimineata acasa, pe la 7 si m-am trezit la 13.30. Am mancat direct masa de pranz, am sarit voit peste md...


pe langa ce zice sylvesterul, ceea ce e foarte adevarat, desi eu de multe ori am luat MD dupa 13 SI NU E BINE!!!
... cred ca indiferent cand te culci, la 4 dimineata, tot la maxim 8 seara trebuie sa iei cina pentru ca noaptea se descarca niste hormoni care au roluri si functii prestabilite sa zicem, si chiar daca tu esti altfel decat normal, si te culci la 3-4, asta nu inseamna ca organismul nu lucreaza dupa tiparul lui prestabilit de jdemii de ani (tu te culci la 3-4, dar stomacul tau se culca mai devreme )... asa ca ori te culci devreme, intre 10-11, ori induri foamea... nici macar un fruct nu i as recomanda... noaptea, dupa 8, fructele sunt f dulci, au fructoza multa, n ai vrea sa ti stresezi secretia de insulina!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].