View Single Post
  #40 (permalink)  
Vechi 21 mar 2011, 23:05:24
Chriselle's Avatar
Chriselle Chriselle este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut, Chris!

Bravo tie pentru decizia sa te mai lasi de aspartam! Stiu ca e foarte greu sa te lasi, pentru ca si eu am fost in situatia ta, dar te asigur ca merita. In doua saptamani daca reduci doza de cofeina te vei simti cu energie naturala, ceea ce e mult mai valoros decat sa-ti inseli oboseala!

Despre proteinele din laptele de soia: in general sunt mai greu de procesat din cate stiu eu decat cele din laptele normal. Proteinele animale sunt mai asemanatoare cu acelea de care avem nevoie noi ca animale si deci se folosesc in mai mare proportie si mai usor.

Uite, Chris, iti sugerez sa iti scrii meniul aici pe calculatorul de calorii. Dai click pe Calorii in meniul de deasupra, apoi adaugi alimentele unul dupa altul (cautand cu search) si cantitatile respective. La sfarsit poti sa apesi in meniul de deasupra din linia a doua: Calorii Ingerate. Vei vedea acolo indicatii despre cantitatile de proteine, grasimi si carbo mancati intr-o zi. Mie imi e de foarte mare folos calculatorul! In general o cantitate zilnica normala de proteine e cam in jur de 45-55 g.

Chestia cu vegetarianismul trebuie sa fie o decizie personala deci nu vreau sa ma bag aici. Vreau numai sa spun un lucru: am o colega care pana de curand era complet vegetariana, dar cand a vrut sa aiba copii, a trecut pe vegetarianism cu carne de pui la sfatul doctorului. Cred ca e bine sa pastrezi un echilibru in dieta: nu e bine sa excluzi nimic in afara de aspartam... Dar asta e o decizie care tine de tine, si fiecare reactioneaza altfel la lipsa de proteine din carne. Ai grija numai cu zincul, fierul si celelalte elemente din tabelul periodic, care apar in carnea rosie si care sunt greu de luat din alte parti.

Te pup dulce si iti urez mult succes. Uite, eu am slabit de la 90 de kg, deci daca am reusit eu, reusesti si tu! Cu mult drag,

Cristina
Cristinuca, esti o scumpa ca iti faci timp sa imi scrii
Asta cu vegetarianismul e intr-adevar o polemica la care nu a reusit nimeni sa ii puna punct. Eu personal nu vreau sa conving pe nimeni sa devina vegetarian.
Eu decizia asta am luat-o dupa ce am citit Skinny Bitch. Nu stiu daca ai auzit de cartea asta. Si bineinteles dupa ce am intrat pe site-ul de la Peta. Vreau sa iti zic sincer ca imi doresc sa devin vegetariana doar din cauza animalutelor. Eu cand am auzit ca un porc este mai inteligent decat un copil de 3 ani am ramas masca (nu ca as fi eu mare fan al porcilor ), sau cand am vazut cum sunt tratate animalele intr-un abator. Sa vezi vacutele cum incearca sa se dea inapoi si sa le vezi lacrimile din ochi. Apoi puiisori care suporta atatea tratamente - pe care ar trebui sa le suporte doar cand sunt morti, ei le suporta de vii. In fine... concluzia era ca daca suntem vegetarieni salvam 90 de animalute pe an de la astfel de chinuri.
Daca te uiti in meniurile mele ai sa vezi ca inca nu sunt vegetariana iar la carnea de peste m-am hotarat totusi sa nu renunt pentru ca asa cum ai spus si tu anumite vitamine (cum ar fi B12 si D) nu le poti lua decat din carne sau ca suplimente alimentare.
Cu zincul si cu fierul chiar vreau sa am grija si merci ca mi-ai reamintit, pentru ca in adolescenta chiar am avut o anemie cronica si stiu ca nu e de joaca cu chestiile astea.
Tu cum ai reusit sa slabesti? Mi se pare superb ce ai rezlizat. Felicitari
__________________
De vorba cu Mr. J