View Single Post
  #413 (permalink)  
Vechi 08 iun 2010, 10:58:41
bv_monica's Avatar
bv_monica bv_monica este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Noord-Brabant, Olanda
Vârsta: 38
Dieta: dieta sanatoasa
Date: 169cm, 60kg
Mesaje: 61
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Locul noilor venite

Buna dimineata,
Ma bucur ca m-ati primit in familia slabutelor. Astfel sa-mi spun povestea:
Slabuta n-am fost niciodata, dar multumita de mine, da(167-59kg). Nu stiu cum se face ca eu oscilez sanatos +/- 10kg, fara prea mari eforturi. In general, am un stil de viata sanatos, dar de cand am schimbat tara, o cam dau in gropi, s-am simtit asta inca de la inceput cand in primele saptamani n-am mancat mai nimic.
Am ajuns aici(Olanda) in septembrie 2009 cu 67 kg, adica relativ ok la 167 cm (nu-mi doream in veci sa am mai mult de 67 kg=considerate bariera). Am inceput sa mananc bucatele olandeze, de fapt produsele olandeze, ca nu se cuvine sa faci mofturi, dar in 2 saptamani mi-am dat seama ca nu sunt pe gustul meu(nici al papilelor si nici al stilului) si am renuntat in proportie de 50%. Am revenit la casa mea. Simteam ca nu ma mai cuprind hainele, dar am zis ca... mno... asa putin. Deja in noiembrie aveam 70kg. Cam mult...
Asadar m-am pus sa fac sapaturi! S-am dat de voi. Am dat tarcoale, m-am inregistrat si v-am citit. Am stat eu ceva vreme in umbra... dar vad ca nu e suficient. Eu tot cresc. Astfel am ajuns, zic eu la 75 kg. Ma bucur ca nu merg mai sus. Printr-o minune m-am oprit. Acum vreau sa alunec usor inapoi. Si va prezint programul meu(pe care-l am de anul trecut).

06.45 Trezirea
-apa cat mi-e sete(de la o gura la o cana)
07.30 Mic dejun
-ceai fara zahar-250ml
-fructe-250grame: mere/banane/kiwi/pere
08.30 Miscare
-45-60 min sala(momentan intrerupta)
-20-30 min bicicleta reala
10.00 Gustare 1
-un fruct(mar/para)/laptic(250ml)/ceai fara zahar(250ml)
12.30 Pranz
-2 sandvisuri deschise (boterham, cum le zic ei) cu: unt de arahide/salam/pateu/branza de capra/cascaval/crem fresch/pasta de peste/conserva de peste/vinete si, mai nou, zacusca
-250 ml lapte cald/250 ml supe-ciorbe romanesti(in general cu pui, daca mai intra)
15.00 Gustare 2
-250ml lapte batut/ 1-2 cracheri/ o mana de alune/ un fruct
17.30 Cina
- salate(orientale, cu pui, cu peste, mozzarela, cu oua etc.)
-250 ml supa de pui(daca mai intra)
20.00 Gustare 3
-ceai fara zahar 250-300ml(si cand mi-e foame si un fruct ,mar,de obicei)
23.45 Somnic
-uneori ma bag la somnic si la 02.00.


Numarand caloriile, nu depasesc 1500-1800, si cred ca e bine.
Trebuie sa recunosc ca mai dau iama si-n dulciuri sau mai beau sucuri. Intradevar, nu e mult, dar e mult fata de cum eram obisnuita.

Va doresc o zi fara ispite.
__________________
Drumul spre iad e pavat cu intentii bune.
bv_monica, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2027 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1510 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg dar macar sa fie defintiv!!! kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 994 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]