View Single Post
  #415 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 16:06:20
rodica2010's Avatar
rodica2010 rodica2010 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 12 iun 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 57
Date: 156cm, 66.6kg
Mesaje: 2.853
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 42 ori in 33 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre alimentatia sanatoasa

Citat:
Anterior postat de DrIulia2010 Vezi mesajul
Rodica,e important sa stim unde anume ai citit ca merele si portocalele sunt proteine,acea persoana/e trebuie corectata,si in general orice informatie gresita trebuie corectata pentru a nu fi perceputa gresit de aceea te-am intrebat si in mesajele anterioare unde ai citit.
Crede-ma ca nu mai stiu de unde am copiat-o.A fost chiar pe la inceputurile mele pe forum.Uite cum suna: "PROTEINE-lactate,branzeturi,carne,oua,ciuperci,mere,portoca le,seminte,alune.GLUCIDE-cartofi,paste(nu din faina alba),orez,malai(mamaliga),fructe(toate in afara de mere si portocale).NEUTRE-zarzavaturi(verdeturi si altele),legume(rosii,castraveti,telina,morcovi,sal ata verde,etc),cafea,cola si pepsi light si alte sucuri light care nu sunt din fructe,lamaie,masline,zaharina sau miere,condimente naturale,paine(cu cat mai neagra cu atat mai bine,dar nu graham).INTERZISE-zahar,ketchup,mustar,condimente de gen"grill"sau "delikat",mezeluri,otet,produse din faina alba,bauturi alcoolice.SE MANANCA ASTFEL: proteinele si glucidele nu se mananca la aceeasi masa.Intre glucide si proteine trebuie sa treaca 3 ore.Neutrele se pot combina si cu glucidele si cu proteinele.Ultima masa trebuie mancata la 19.30 si trebuie alcatuita din glucide.Se poate pune un pic de ulei in salate.In loc de ketchup prepara un sos din suc de rosii si condimente." Deci,asta e!Sincer,eu m-am ghidat dupa ea(nu in totalitate!)si a avut efect.
rodica2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1649 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1132 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat