View Single Post
  #429 (permalink)  
Vechi 15 feb 2012, 23:58:31
iuanutza's Avatar
iuanutza iuanutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2011
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 39
Dieta: hipocalorica
Date: 172cm, 63kg
Mesaje: 2.201
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal M (Prapadeala)

Citat:
Anterior postat de Prapadeala Vezi mesajul


Da, stiu... dar mancarica e gatita deja...cand mi-am pus in caserola, am incercat sa aleg cat mai mult pui si mai putin orez, dar nu puteam sa-l las pe iubi fara carne si sa ii dau doar orez

As vrea sa iau orez basmat, ca am tot citit de el pe aici, dar nu stiu de unde sa-l cumpar. In hipermarketuri nu am gasit decat orez brun.

Macar stiu cum e gatit....

Oricum mi-am completat meniul pentru maine si carbo nu o iau razna rau de tot. La md voi sari peste carbo ca sa-mi permit sa ii pap la pranz. Incerc sa mai imi introduc, incet, incet combinatii in meniu pentru ca eu in ultimele luni nu prea am facut combinatii la mese.

Am tot citit diverse carti de nutritie si incerc sa-mi fac meniurile adunand din ce zice Montignac, ce zice South Beach si ce zice Mihaela Bilic.

Astfel glucidele/ carbo consum doar in prima parte a zilei - asta e de la monti si Mihaela Bilic

Incerc sa imi tin carbo la un nivel nu f ridicat - cam in jurul la 100 de grame pe zi - asta e de la South Beach

Incerc sa mai fac combinatii de carbo si proteine - asta e de la Mihaela Bilic. Am ales varianta cu combinatiile, chiar daca multi o condamna, pentru ca eu incerc acum sa gasesc un stil de viata pe termen lung, nu doar pe perioada asta in care vreau sa slabesc
parerea mea...M.Bilic, adica principiile ei sunt pe un stil de viata permanent, mai mult e mentinere, f putin se slabeste, si in mult timp, exact ca si nutritionista mea, alimentatie sanatoase fara euri, coloranti etc...si da, la pranz combinatii de proteine cu carbo, insa carbo f putini...s.b. te slabeste f bine de la burta...insa, pt o pers care adora dulciurile, si o mare parte a vietii sale le-a consumat constant, nu e prea ok sb, eventual sb2...nu sunt de acord cu sb1...ca dupa cele 2 saptamani de sb1, ai de viata mea, ai o pofta de dulce de te ia dracul, asta am patit eu, si nu am tinut sb1 ci a fost un sb 2, si chiar si asa...de aceea trebuie sa avem un nivel de carbo acceptabil, ca sa nu facem apoi binge-eating in dulciuri...apoi de Montinag habar n-am, nu m-am informat niciodata de el...somn usor si aici scumpo
iuanutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2187 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1670 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]